Reklama

Siły zbrojne

Oferta na MEADS dla Bundeswehry złożona

Fot. MBDA Deutschland
Fot. MBDA Deutschland

Koncern MBDA Deutschland poinformował o złożeniu oferty w programie przyszłego systemu obrony powietrznej TLVS dla Republiki Federalnej Niemiec. Propozycja jest oparta o zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy MEADS.

Oferta na przyszły system obrony powietrznej dla Bundeswehry została złożona do Federalnego Biura ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry BAAINBw 28 września. Propozycji zakłada wykorzystanie zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MEADS oraz zintegrowanie z nim systemu rakiet krótkiego zasięgu IRIS-T SL, w celu umożliwienia zwalczania części celów bez zastosowania pocisków PAC-3.

Thomas Gottschild, Dyrektor Zarządzający MBDA Deutschland, podkreślił, że bazą dla złożonej oferty jest zapytanie, przekazane przez niemiecki rząd w lutym tego roku. Wskazał, że przewiduje się przedstawienie kontraktu po przygotowaniu i negocjacjach do zatwierdzenia parlamentowi Niemiec w 2017 roku.

Wstępnie przewiduje się, że wartość kontraktu na przyszły system obrony powietrznej w Niemczech wyniesie około czterech miliardów euro. Zgodnie z założeniami, ujawnionymi wcześniej przez resort obrony Niemiec, ma on zastąpić używane obecnie baterie Patriot PAC-3 do 2025 roku.

Podstawowym uzbrojeniem zestawu MEADS jest pocisk PAC-3 MSE. Budowany na jego podstawie TLVS ma się charakteryzować między innymi otwartą architekturą, zdolnością zwalczania celów w zakresie 360 stopni. MEADS jest oferowany Polsce w ramach programu Wisła - podczas MSPO podpisano z Polską Grupą Zbrojeniową list intencyjny w sprawie współpracy przy propozycji zestawu rakietowego obrony powietrznej dla Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Komentarze (3)

 1. okm

  to może My bysmy odkupili Patrioty i dali do moderki do poziomu PL. ale zawsze byloby wiecej tych baterii.

 2. ekonomista

  4 mld EUR to około 17,5 mld PLN. Ile MY zapłacimy za Wisłę?

  1. olo

   my okolo 30 do 50 mld PLN srednio to jakies 10 mld EUR za starszy i gorszy system

  2. Kiks

   Oni już w to włożyli całkiem sporo kasy. Dlatego musiałbyś to zsumować.

  3. Courre de Moll

   Oni już zainwestowali ponad miliard EUR, a poza tym, co porównujesz? Cenę per bateria, a może per pocisk, jaki dokładnie, skoro tylko jeden typ jest taki sam, a pozostałe już inne? A ponadto, nie bez znaczenia jest, dokąd pójdą te pieniądze, do krajowego przemysłu, czy za granicę. To tak, panie ekonomisto, jakbyś usłyszał że sąsiad kupuje samochód za 60 tys. i pytał "a my za ile"?, tylko nie pisał, jaki właściwie.

 3. Rob

  My z uwagi na to że jesteśmy na wschodniej flance i graniczymy z rosją musimy mieć więcej baterii opl od Niemiec.

Reklama