Reklama

Siły zbrojne

Odznaczenia kombatantów i weteranów lotnictwa

Prezydent Komorowski odznaczył weteranów i kombatantów - fot. Kancelaria Prezydenta RP
Prezydent Komorowski odznaczył weteranów i kombatantów - fot. Kancelaria Prezydenta RP

W poniedziałek, w przeddzień Święta Lotnictwa, prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z uczestnikami VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich.Prezydent wręczył odznaczenia państwowe kombatantom i weteranom lotnictwa polskiego mieszkającym w kraju i za granicą.

VI Zjazd Lotników jest okazją nie tylko do podziękowań w imieniu Ojczyzny, podkreślenia tego wszystkiego, co było wielkie w historii lotnictwa polskiego, ale również do powiedzenia paru słów o dniu dzisiejszym i przyszłości - zaznaczył prezydent podczas poniedziałkowej  uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Dziękował wszystkim, którzy mieli odwagę, wyobraźnię i wolę uczestniczenia w procesie przywracania Wojsku Polskiemu blasku i tradycji wojskowej Polski.

Dziś możemy z dumą mówić - powołując się także na sukcesy każdego z dzisiaj odznaczonych, który włożył cząstkę własnego wysiłku w walkę bądź budowanie nowoczesności polskich sił powietrznych - że polskie Siły Powietrzne w procesie transformacji, kiedy tylko okazało się to możliwie, mogły skorzystać jeśli chodzi o nowoczesność sprzętu i szkolenia, że pierwszy wielki wysiłek modernizacji technicznej poszedł w obszarze wojsk powietrznych - mówił Bronisław Komorowski. Podkreślił, że z tą samą dumą, jak o polskich pilotach walczących nad niebem Anglii, możemy mówić o pilotach współczesnych, którzy budują sławę i zaufanie polskiego do własnych sił powietrznych.

Podczas poniedziałkowej uroczystości odznaczeni zostali za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi w krzewieniu tradycji polskiego i światowego lotnictwa, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność polonijną, kombatancką i społeczną:

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI -  Franciszek KORNICKI, Marceli OSTROWSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI -  Jerzy KOZAREK, Kazimierz POGORZELSKI

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ -  Andrzej DĄBROWA 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI -  Edmund FILIMON, Jerzy GŁÓWCZEWSKI, Bolesław MALUCHA, Paweł TYRAŁA, Witold WROŃSKI

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI -  Janusz BUJNOWSKI, Danuta SŁAWIŃSKA

(Kancelaria Prezydenta RP)
Reklama

Komentarze

    Reklama