Reklama

Siły zbrojne

Od dronów do Twittera. Amerykańscy zwiadowcy w akcji w Europie

Fot. Sgt. Thomas Mort, 358th Public Affairs Detachment
Fot. Sgt. Thomas Mort, 358th Public Affairs Detachment

Amerykańscy żołnierze realizowali zadania wywiadowcze podczas ćwiczenia Allied Spirit X, które organizowane było na poligonie Hohenfels na przełomie marca i kwietnia tego roku. Podczas manewrów na niemieckim poligonie amerykańscy zwiadowcy korzystali nie tylko z dronów, ale również m.in. analizy portali społecznościowych.

"Upewniamy się, że zdolności [jednostki - przyp. red.] będą efektywne (...). Bycie wywiadem wojskowym związane jest z tym, że mamy różne elementy wywiadowcze" - podkreślał jeden z amerykańskich żołnierzy.  W odpowiednim czasie realizowane są różne zadania, co ma pozwolić na prowadzenia jak najbezpieczniejszych operacji, niezależnie od tego gdzie na świecie mają one miejsce.

Przykładowo, jak podkreślają Amerykanie, w ciągu dnia odpowiednie grupy analizują otwarte źródła informacji. Na potrzeby ćwiczenia stworzono sieć, której zadaniem jest monitorowanie białego wywiadu z wykorzystaniem Twittera. Zgodnie z deklaracjami Amerykanów, podjęto nawet decyzję o zwiększeniu częstotliwości raportowania na podstawie tego źródła. Zwiadowcy ćwiczyli również kroki IPB (ang. information preparation for the battlefield). 

"Allied Spirit to najwyższego poziomu scenariusz, w którym zespół wywiadowczy ćwiczy i udoskonala swoje rzemiosło dzięki 24-godzinnym rzeczywistym sytuacjom i scenariuszom" - piszą w komunikacie amerykańscy żołnierze.

image
Fot. Sgt. Thomas Mort, U.S. Army

Jak podkreślają Amerykanie, wojskowa "społeczność" wywiadowcza (ang. military intelligence company) składa się w wielu różnych specjalności, czyli MOS (ang. military occupational specialties). Na liście znajdziemy m.in. humint, sigint, operatorów taktycznych bezzałogowych systemów, analityków wywiadowczych czy analityków obrazowania geoprzestrzennego. Celem jest oczywiście zebranie wszystkich dostępnych danych i stworzenie jasnego obrazu tego, jak wyglądać będzie środowisko operacyjne, m.in. to, jak siły - zarówno te sojusznicze, jak i nieprzyjacielskie - mogą wykorzystać teren, a także kwestie polityczne, wojskowe, środowiskowe czy cywilne, i ogólnie wszystko co znaczące, by móc doradzać dowódcom. 

Jednostka wywiadu wojskowego została przyporządkowana do 2-34 batalionu 1 brygady 1 Dywizji Piechoty. Ta jednostka jest obecnie dowodzona  z Żagania i pełni rotacyjną służbę na wschodniej flance NATO.

W tegorocznej edycji ćwiczenia Allied Spirit X udział brało ok. 5630 uczestników z 15 krajów, a w tym prawie 1265 z samych Stanów Zjednoczonych. W manewrach udział brali również przedstawiciele takich krajów, jak Dania, Finlandia, Izrael, Włochy, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Turcja czy Polska. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. tim-pim

    Czyli to o czym piszemy na D24 - jest również kontrolowane przez amerykanów ?

Reklama