Reklama

Siły zbrojne

Oceaniczna flota Chin rośnie w siłę

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Flota Chińskiej Republiki Ludowej, państwa aspirującego do miana mocarstwa światowego, na naszych oczach z marynarki zdolnej jedynie do obrony własnego wybrzeża przeobraziła się w siłę zdolną do operowania w każdym zakątku glob.

Jednym z przejawów tego procesu jest budowa pełnomorskich jednostek nawodnych, które mają zapewni ochronę oraz zaopatrzenie dla nowych lotniskowców typu 001A, których pierwszy przedstawiciel budowany w stoczni Dalian na północy kraju od marca 2015 r.

Czytaj więcej: Chińskie okręty w Gdyni. „Klasyczny przykład morskiej dyplomacji” [RELACJA]

W ostatnim czasie chińską flotę wzmocnił niszczyciel rakietowy „Yinchuan” (175), będą czwartym przedstawicielem typu 052D. Jednostki tego typu są obecnie największymi i najnowocześniejszymi jednostkami eskortowymi tego państwa co predysponuje je do ochrony najcenniejszych własnych okrętów czyli lotniskowców. Niszczyciel ten wszedł do służby we Flocie Południowej, zaś zbudowany został przez stocznię Jiangnan w Szanghaju (wodowanie 30 marca 2014 r.). 

Tą samą flotę równocześnie wzmocniły dwa zaopatrzeniowce floty typu 903A  - „ Honghu” (963) i „Luomahu” (964). Pierwszy z tych okrętów został zbudowany przez stocznię Guangzhou Shipyard International (GSI) z Guangzhou a drugi przez stocznięHudong-Zhonghua z Szanghaju. Podstawowym zadaniem tych jednostek jest towarzyszenie zespołom chińskiej floty w dalekich rejsach oceanicznych i zaopatrywanie ich w paliwo, amunicję, żywność i inne niezbędne zaopatrzenie.

AN

Reklama

Komentarze (2)

 1. dudek

  Chińczycy to mądry naród ich strategia rozwoju jest długo terminową oni założyli w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku że w ciągu stu lat będą pierwszą gospodarką świata i to się stanie. Natomiast inna sytuacja jest w przemyśle zbrojeniowym tu mają takie zaległości do Amerykanów że jeszcze parę dekad potrzeba aby tylko się do nich zbliżyć . Zauważmy że jeszcze dziesięć lat temu większość sprzętu wojskowego Chińczycy importowali głównie z Rosji. Duża część sprzętu który teraz produkują to klony lub przeróbki Zachodnich i rosyjskich rozwiązań .

 2. WESOŁE USA

  Chiny mogą w niedługim czasie stać się silniejsze militarnie od Rosji, bo do USA jeszcze daleka droga, a nawet bardzo daleka, ponieważ Chiny nie mają i jeszcze długo nie będą posiadać odpowiednich technologii aby stać się supermocarstwem takim jak USA. Zdecydowanie gorzej ma Rosja, bo Chiny są bardzo blisko i zbroja się bardzo szybko a dzisiejszą Rosja nie jest tak potężnie uzbrojona jak kiedyś ZSRR, które to mogło wogule nie bać się Chin, bo miało wtedy gigantyczna przewagę militarną o broni jądrowej nie wspominając. Dzisiaj dużą przewagę nad Chinami mają tylko Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o broń jądrowa , to ta przewaga jest gigantyczna i chinczycy o tym wiedzą więc USA może spać spokojnie i oczywiście nadal może być wesołe.

  1. E[p]

   Pisze sie "w ogole" takie przypomnienie z podstawowki o ile skonczyles :) Chiny maja przede wszystkim bardzo krucha ekonomie ktora prawdopodobnie by nie przetrwala zadnej wiekszej wojny. Z drugiej strony sa chyba najwiekszym wlascicielem amerykanskiego dlugu (ktory jest potezny) ale kazdy kraj ma swoje problemy. Przewiduje sie ze w ciagu kilku dekad dorownaja i przegonia reszte swiata jesli chodzi o postep technologiczny ale ja jestem sceptykiem. Niemniej jednak jest to potezny i niezwykle pracowity narod ktory trzeba jak najbardziej szanowac.

  2. gall_anonim

   jak na wypowiedź bota napisanego w USA to nawet nieźle piszesz, w Chinach obecnie produkuje się najnowocześniejsze technologie na świecie i to nie jest wymysłem propagandy a faktem dokonanym. Shanghai Cooperation Organisation, jako inicjatywa Chin oraz organizacje finansowe jej towarzyszące zdobywają coraz większy wpływ na świat jak choćby Asian Infrastructure Investment Bank, do którego de facto RP też się przyłączyła gdyż WORLD BANK i MFW z siedzibą w Nowym Jorku okazało się siedzibą korupcji i nieefektywnych ekonomicznie projektów, MFW i ich kredyty w dolarach okazały się dla wielu krajów przewartościowane. Stany Zjednoczone mają technologie i mają przestarzałe lotniskowce, które wkrótce na wodach międzynarodowych zastąpią lotniskowce Chińskie gdyż USA nie może się zadłużać bez końca produkując uzbrojenie którego już teraz nikt nie chce kupować.

  3. Fancy Bear

   To tę flotę (+ lotniskowce) Chiny budują żeby Rosję podbijać? Nie sądzę... Chiny są może i ludne, czują swoją siłę, ale wiedzą że Rosja wciąż dysponuje największym i najnowocześniejszym potencjałem nuklearnym, zdolnym bardzo szybko zredukować ludność Chin do poziomu Węgier. Zresztą to nie Rosja sie burzy w mediach jak Chiny jakieś sztuczne wyspy usypują, USA nie jest wesołe, tylko robi uśmiechy do złej gry.

Reklama