Reklama

Siły zbrojne

OBWE: Rosyjskie wyrzutnie rakiet termobarycznych w Donbasie

System TOS-1A - fot. mil.ru
System TOS-1A - fot. mil.ru

Międzynarodowi obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odnotowali w części Donbasu zajętym przez prorosyjskich separatystów obecność systemu rakietowego TOS-1M Buratino – sprzętu, który mogli tam przekazać jedynie Rosjanie.

Buratino dowodzi nie tylko obecność Rosjan w obwodach: ługańskim i donieckim, ale niestety również wzrostu siły ognia artyleryjskiego systemów rakietowych wykorzystywanych przez separatystów. TOS-1M nie wykorzystuje bowiem typowych rakiet „ziemia-ziemia” jak np. systemy BM-30 Smiercz lub BM-21 Grad, ale bardzo niebezpiecznych pocisków rakietowo - paliwowo – powietrznych (termobarycznych).

Ze względu na efekt wywoływany przez Buratino wyrzutnia ta jest również określana jako ciężki miotacz ognia. Jest ona wykorzystywana przede wszystkim do niszczenia dużych obszarów naziemnych i niestety nie zalicza się do uzbrojenia precyzyjnego.

System ten nigdy nie był na wyposażeniu armii ukraińskiej, tak więc separatyści mogli go pozyskać jedynie od Rosjan. Buratino poza Rosją jest bowiem wykorzystywany jedynie w Azerbejdżanie, Iraku i Kazachstanie.

Jak na razie władze na Kremlu nie zareagowały na doniesienia OBWE.

Reklama

Komentarze (10)

 1. ito

  Kolejne "dowody" powiadane? Ciekawe, że kiedy separatyści pokazali na filmie korpusy rozcalonych pocisków kasetowych od GRADa na swoich pozycjach reakcja OBWE była zerowa. I, co śmieszne, czołgi rodziny T72, których Ukraińcy mieli nigdy nie mieć od czasu do czasu pokazują się w walkach- w barwach Kijowa. Półtora roku wojny. Podobno tysiące (albo nawet dziesiątki tysięcy) rosyjskich żołnierzy w Donbasie. Zero zdjęć, wyłącznie opowiadania. Najnowsze opowiadanie wypada potraktować tak samo i postawić na półeczce obok Braci Grimm.

  1. .

   a skąd niby pomysł, że Ukraina nie miała T-72 ? Mieli ich setki na składzie

  2. zby79

   Widać, że nie znasz się na sprawach wojskowości. Separatyści posiadają T-72 w wersji B3. Tylko Rosja dokonała modernizacji do tego standardu. Pokazane były te czołgi np na filmikach separatystów.

  3. Dropik

   W armii mię mieli też. Dopiero ostatnio odmawiają je we Lwowie. Wszystkie informacje o nowych typach broni z Rosji się potwierdzaly.

 2. anty żyd

  Bardzo lubię czytać komentarze jaka Rosja zła,bo dostarczała broń separatystom. Niezwykła hipokryzja,fałsz i cynizm stoi za tymi komentarzami.USA od 70 lat zbroi, szkoli i finansuje różnorakie miłe ich interesom grupy rebeliantom przeciw legalnym i niepodległym państwom.

  1. odd5

   to sobie lub i poszukaj w sieci dowodów. Jak ich nie znajdziesz to za pewne zakupisz je w najbliższym dobrze wyposażonym sklepie z dowodami.

 3. zby79

  Buratino - do kupienia w każdym dobrym sklepie survivalowym.

 4. Ymir

  "tak więc separatyści mogli go pozyskać jedynie od Rosjan"... Rosjanie mogli pozyskać system od Rosjan, takie masło maślane. Tam nie ma żadnych separatystów tylko zwyczajni Rosjanie, niech już będą "turyści" albo ludzie na "urlopach". Ale nie twórzmy jakiś odrębnych bytów, Rosjanie to Rosjanie, mówią po Rosyjsku, przyjechali z Rosji, mają Rosyjskie flagi, używają Rosyjskiego sprzętu. A swój twór nazywają radośnie NowoROSJĄ. Więc nazywajmy rzeczy po imieniu, Rosjanie.

  1. jacenty

   zapomniałeś kolego że w Donbasie mieszkają również Rosjanie i oni to oni głównie zasilają oddziały DNR/LNR

  2. kapral

   Dokładnie i dlatego słowo "separatyści" w kontekście ukraińskim należy używać tylko w cudzusłowie.

 5. kapral

  Przecież od samego początku wiadomo, że tzw. separatyści na Ukrainie to nic innego jak armia rosyjska przypudrowana paroma lokalsami.

 6. dbr

  "tak więc separatyści mogli go pozyskać jedynie od Rosjan. Buratino poza Rosją jest bowiem wykorzystywany jedynie w Azerbejdżanie, Iraku i Kazachstanie" Zdanie i wniosek zupełnie nielogiczne. Jeśli Buratino jest oprócz Rosji "wykorzystywany jedynie w Azerbejdżanie, Iraku i Kazachstanie" to separatyści mogli go TEORETYCZNIE pozyskać z któregoś z tych państw czy ich obywateli, tak od Rosjan (co oczywiście jest najbardziej prawdopodobne by nie powiedzieć pewne), ale i od Azerów, Irakijczyków i Kazachów.

 7. Ruski szpion

  Jestem ciekaw czy maja jakieś zdjęcia lub film czy sobie wymyślili. Szkoda ze Rosjanie nie używali tej broni wcześniej by szybciej skończyła by się wojna.

  1. Moon

   Szkoda, że Ci na łeb nie spuścili. Może w ogóle niech Rosjanie przyślą namiestników do wszystkich państw europejskich. Wtedy to dopiero zapanuje pokój i powszechna szcześliwość.... Towarzyszu

 8. Expert

  TOS-1M to bardzo groźna broń, niekiedy klasyfikowana jako broń masowego rażenia.

  1. Urko

   TOS wydaje się przerażający ale to zbyt specjalistyczne narzędzie. Praktycznie jeden typ pocisków i krótki zasięg zmuszający do wystawiania się na ostrzał przeciwnika i stawiający pod znakiem zapytania możliwość ponownego załadowania w czasie walki. To niestety duża wada. Właśnie dlatego w rosyjskiej armii ten sprzęt został zmarginalizowany i występuje jedynie w wojskach chemicznych chyba tylko z zamysłem czyszczenia pól minowych przed czołgami... Dla odmiany wspomniany BM-30 Smierch ma bardzo szeroki asortyment różnych pocisków w tym również termobaryczne i "konwencjonalnie zapalające" (jeśli tak można nazwać pocisk rozrzucający setki nie dających się ugasić zapalających ładunków z mieszanki sproszkowanego tytanu i utleniacza) , kasetowe, precyzyjne, przeciwpancerne.. w sumie ok dziesiątki typów do wyboru. TOS to bardzo dobry straszak, ale rosyjscy wojskowi nie chcą używać tego sprzętu i bardzo chętnie oddadzą go każdemu, kto będzie chciał go wykorzystać.

 9. jacenty

  no to już nie pierwszy raz TOS-y są widziane we Donbasie. W zeszłym roku Ukraińcy twierdzili że Rosjanie użyli TOS na lotnisku w Doniecku. Tyle że gdyby to była prawda to pewnie żaden tzw. cyborg by nie przeżył, bo by zostali zwęgleni. Teraz z kolei ktoś z OBWE widział "Pinokio". No ale niestety znowu nie miał przy sobie nawet telefonu, żeby zrobić choć jedno marne zdjęcie. Co za pech !

  1. Urko

   Ukraińcy publikowali zdjęcia wyłapane na rosyjskich forach pokazujące przewożone koleją TOS i TZM. W sumie chyba 5 pojazdów. Oczywiście trudno było by udowodnić dokąd jechał pociąg, więc tylko można domniemywać i wierzyć...

 10. Fhehdt

  Robia co chca i nie ma nich mocnych.

  1. hej

   spoko poczekamy. mocni się znajdą, wystarczy poczekać.

Reklama