Siły zbrojne

Obchody 6. rocznicy katastrofy Tu-154 w Smoleńsku

  • Fot. Defence24
  • Piknik lotniczy z okazji święta 23 BLT. Fot. B. Sulik

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w uroczystościach, które odbywały się w Warszawie i organizowane były w ramach obchodów 6. rocznicy katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.

O godz. 8.00 minister obrony narodowej wziął udział w mszy świętej sprawowanej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która odprawiona została w kościele seminaryjnym. Bezpośrednio po nabożeństwie szef MON złożył kwiaty i zapalił znicze w Świątyni Opatrzności Bożej, w miejscu spoczynku: śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika.

Przed południem minister obrony narodowej Antoni Macierewicz złożył kwiaty na grobach m.in.: Pawła Wypycha i Katarzyny Doraczyńskiej.

W południe minister obrony narodowej złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Lotniczej Pod Smoleńskiem na warszawskich Powązkach. Następnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski zapalili znicze na grobach wojskowych ofiar katastrofy.

O godz. 15.20 minister Antoni Macierewicz złożył kwiaty i zapalił znicz  przed tablicą pamiątkową, znajdującą się na froncie gmachu Ministerstwa Obrony Narodowej. Na tablicy wypisane są  m.in. nazwiska: prezydenta, byłych ministrów obrony, posłów i senatorów zajmujących się tematyką obronności, wojskowych dowódców oraz członków załogi samolotu.

O godz. 16.00 minister obrony narodowej odsłonił w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej  tablicę poświęconą Prezydentowi RP, Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych Lechowi Kaczyńskiemu i Jego Małżonce Marii Kaczyńskiej oraz ofiarom katastrofy samolotu Tu-154M związanym  z wojskiem i resortem obrony.

Wśród 96 ofiar katastrofy smoleńskiej byli szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Franciszek Gągor, dowódcy Sił Zbrojnych RP: Wojsk Lądowych – gen. broni Tadeusz Buk, Sił Powietrznych - gen. broni pil. Andrzej Błasik, Marynarki Wojennej - admirał Andrzej Karweta oraz Wojsk Specjalnych - gen. broni Włodzimierz Potasiński, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP gen. broni Bronisław Kwiatkowski, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierz Gilarski. 

 

 

 

Komentarze (1)

  1. say69mat

    def24.pl: O godz. 8.00 minister obrony narodowej wziął udział w mszy świętej sprawowanej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która odprawiona została w kościele seminaryjnym. Bezpośrednio po nabożeństwie szef MON złożył kwiaty i zapalił znicze w Świątyni Opatrzności Bożej, w miejscu spoczynku: śp. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla, śp. ks. Andrzeja Kwaśnika. say69mat: Po pierwsze, co się dzieje w kwestii wdrożenia procedur dotyczących bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie w trakcie podroży??? W tym podróży lotniczych??? Po drugie, co się dzieje w kwestii zakupu nowych samolotów przystosowanych do pełnienia funkcji reprezentacyjnych oraz ... np. powietrznego stanowiska dowodzenia??? Po trzecie, pamięć o tych, którzy odeszli jest istotna. Jednak z przyczyn ich tragicznej śmierci należy wyciągać wnioski. A nie sądzę aby budując pomniki i odsłaniając tablice pamięci jesteśmy w stanie pokonać nasze słodkie bałaganiarstwo. Gdzie podróż na terytorium potencjalnie wrogiego nam państwa przypomina ... wycieczkę klasową.

    1. DW

      say69mat: Po pierwsze, co się dzieje w kwestii wdrożenia procedur dotyczących bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie w trakcie podroży??? DW: Zakłada się starą oponę do 4 tonowego samochodu, który pędzi dwukrotnie szybciej niż powinien i ignoruje się sygnały o niewłaściwym ciśnieniu w kołach. A na koniec zwala się wszystko na poprzedników, którzy nie urzędują od 10 miesięcy.