Reklama

Siły zbrojne

Nowy zespół parlamentarny zajmie się m.in. bezpieczeństwem

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Fot. MON
Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Fot. MON

W Sejmie RP grupa posłów na czele z posłem i wiceministrem obrony narodowej Marcinem Ociepą  zawiązała Zespół Parlamentarny ds. Bezpieczeństwa i Rozwoju „Polska OdNowa”. Informacja ta została ujawniona dwa dni po złożeniu dymisji ze pełnionego stanowiska w rządzie oraz dzień po odejściu z Porozumienia.

Obecnie w pierwszym, początkowym składzie wspomnianego zespołu znajdzie się pięciu posłów, a w tym: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy i Marcin Ociepa. Za wsparcie eksperckie ma z kolei odpowiadać prezydent Chełma Jakub Banaszek. Wszyscy z wymienionych posłów 11 sierpnia złożyli oficjalne dymisje z pełnionych stanowisk ministerialnych. Miało to bezpośredni związek z odwołaniem ze stanowiska wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowin przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Po decyzji o jego dymisji zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy, tworzonej wcześniej wraz z PiS i Solidarną Polską, oraz utworzeniu koła parlamentarnego. Dzień później 12 sierpnia wszyscy z wymienionych posłów podjęli jednak decyzję o rezygnacji z członkostwa w Porozumieniu i pozostaniu w Zjednoczonej Prawicy. Nie ma także nadal potwierdzonych informacji o przyjęciu ich dymisji złożonych dzień wcześniej.

Marcin Ociepa sprawuje stanowisko sekretarza stanu w MON od grudnia 2019 roku, wcześniej był wiceministrem w resorcie rozwoju. W resorcie obrony odpowiada między innymi za działania związane z koordynacją prac badawczo-rozwojowych i offsetu, podlegał mu także powołany niedawno Departament Innowacji. Wiceminister Ociepa był zaangażowany m.in. w działania na rzecz budowy narodowego systemu rozpoznania satelitarnego dla Polski.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. KAR

  To do tej pory się nie zajmowali...? :)

 2. Obywatel

  Jakie branżowe kompetencje posiadają członkowie tej komisji?

  1. Wiem co piszę

   Udział w "Biegu gwarków" i w "Kole gospodyń wiejskich".

  2. Jabadabadu

   Żadne (tak jak pozostali z Wiejskiej), czyli wystarczające do zajmowania dowolnego (lukratywnego) stanowiska w RP. Taki kraj.

  3. Stary

   Zupełnie jak w dramacie romantycznym gdzie tragizm graniczy z groteską...

Reklama