Reklama

Siły zbrojne

Nowy zastępca Dowódcy Operacyjnego RSZ

Nominacja gen. Malinowskiego na stopień generała dywizji. Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP
Nominacja gen. Malinowskiego na stopień generała dywizji. Fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski zostanie zastępcą dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych; na to stanowisko wyznaczył go w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak – poinformowało w poniedziałek MON.

Gen. Malinowski obejmie stanowisko dotychczas zajmowane przez gen. dyw. pil. Tadeusza Mikutela, który w poniedziałek objął obowiązki pierwszego zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP.

54-letni Malinowski, mianowany na gen. dywizji w 2018 r., od grudnia 2016 r. był dowódcą Centrum Operacji Powietrznych — dowódcą Komponentu Powietrznego. Od stycznia 2014 r. dowodził 2. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a wcześniej 32. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Służył w Szefostwie Wojsk Lotniczych w Dowództwie Sił Powietrznych, skąd skierowano go w 2012 r. do USA na studia w Air War College (Maxwell, Alabama). Po powrocie ze studiów powrócił do Dowództwa Sił Powietrznych.

Służbę zawodową rozpoczynał w 10. pułku lotnictwa myśliwskiego w Łasku. W 2001 r. został zastępcą dowódcy nowo powstałej 10. eskadry lotnictwa taktycznego, a w latach 2003-2110 dowodził tą jednostką. Uczestniczył w przygotowaniu personelu latającego do przeszkolenia w USA na samolot wielozadaniowy F-16, a w latach 2004-2006 sam wziął udział w takim szkoleniu w Teksasie. Studiował w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i w Joint Services Command and Staff College w Wielkiej Brytanii. Ukończył również Military Training Assistance Program w Saint Jean w Kanadzie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Navigator

  Spec na F35 Sle skąd jeszcze wziąść 100 takich Bo 32-maszyny zame nie polecą

 2. Ex

  Gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski zostanie zastępcą dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych... Jak rozumiem, że ten pan ma ogromne kompetencje w zakresie działania wszystkich rodzajów wojsk, nie tylko lotnictwa? Myślałem, o zgrozo, że piloci to wąsko wyspecjalizowani, a tu proszę! Pilot- spec od wojsk lądowych, marynarki, sił specjalnych, WOT... Można? Można! Pan minister Błaszczak na pewno zna kompetencje, fachowość, umiejętności pana pilota w zakresie szeroko rozumianych wojsk lądowych i marynarki. Chyba nic się nie zmieniło, i to szeroko rozumiane wojska lądowe stanowią ponad 80 % stanu osobowego SZ, i lotnictwo raczej wspiera wojska lądowe i czyści teren dla wojsk lądowych?

  1. dfdsafsdgfds

   Coś kręcisz, zdaje się, że dowódca operacyjny powinien mieć wsparcie kogoś od lotnictwa. W polskich warunkach ląd i powietrze muszą ze sobą ściśle współpracować.

Reklama