Reklama

Siły zbrojne

Nowy wzór kamuflażu na mundury polowe. Kosztowna porażka uniwersalnej koncepcji

Scorpion W2 ma zastąpić obecnie stosowany w armii amerykańskiej uniwersalny wzór kamuflażu UCP – fot. co-ironwill.blogspot.com
Scorpion W2 ma zastąpić obecnie stosowany w armii amerykańskiej uniwersalny wzór kamuflażu UCP – fot. co-ironwill.blogspot.com

W Stanach Zjednoczonych wybrano nowy wzór kamuflażu dla mundurów polowych żołnierzy wojsk lądowych.

Jeżeli informacja zostanie oficjalnie potwierdzona, to nowy wzór kamuflażu oznaczony jako Scorpion W2 zastąpi obecnie wykorzystywany i coraz mocniej krytykowany uniwersalny UCP (Universal Camouflage Pattern). Jak na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszona decyzja o zmianach.

Proces wycofywania się z kamuflażu uniwersalnego trwa od lat i jest opóźniany miedzy innymi, dlatego by jakoś załagodzić bolesną porażkę koncepcji UCP. Całe zamieszanie kosztowało amerykańskiego podatnika około 5 miliardów dolarów. Sprawa jest o tyle ważna, że nowy wzór kamuflażu ma wejść później do wszystkich rodzajów sił zbrojnych, poza wojskami specjalnymi, którym w tym względzie pozostawiono samodzielność.

Tym razem działano ostrożniej i proponowane wzory umundurowania były testowane przez setki żołnierzy, w tym tych, którzy działali w bezpośrednim kontakcie z wrogiem (przede wszystkim w Afganistanie). Badania i testy wykazały, że sam wzór kamuflażu jest ważny w odległości od 23 od 46 metrów. Później zaczynają się przede wszystkim zastosowane na mundurze kolory.

Nieoficjalnie wyjaśniono, że Scorpion W2 jest podobny do kamuflażu MultiCam, który jest bardzo dobrze oceniany przez amerykańskich żołnierzy. Jednak według informacji opublikowanych na Miltary.com, kiedy amerykańskie wojska lądowe chciały kupić ten wzór,producent – firma Crye Precision zażądała więcej, niż US Army mogła zapłacić.

Reklama

Komentarze (8)

 1. ito

  E tam low visibility, kamuflaż to ma przede wszystkim wyglądać bojowo. Najbardziej podobały mi się śmigłowce SAR Bundesmarine- od góry kamuflaż jak na Leopardzie- zieleń, czerń itd., od dołu sygnalizacyjny pomarańcz, ale taki, że aż się oczach mieniło. Mniót!

 2. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  "deszczyku" na dawnym moro ,albo niemieckich "panterek" chyba źadne piksele nie przebija...

 3. ktuś

  Szczerze to nie widzę specjalnej różnicy pomiędzy skorpionem a multicamem :)

 4. JRS

  Ten nowy podobny do aktualnego polskiego.

  1. Equipped.pl

   Jasne, jest tak podobny do Pantery, że ho ho.

 5. podbipieta

  a po co waszmosci low visibility i tak wg ustawy o mon z 1993 r szachownice maja byc bialoczerwone i kropka

 6. podbipieta

  piach,kurz,bloto najlepszy multicam oto toto,

 7. Miroo

  No to czekamy na spodnie w tym wzorze od proppera, helikona lub teesara :) się pojawią - trzeba kupić :)

 8. pm

  A jak to jest z naszymi samolotami ? Migi maja inny kamo, f16 inny wzor malowania - nie wspominajac o super farbie stealth w jastrzebiu ? To po to aby je lepiej rozpoznac ?

Reklama