Reklama

Siły zbrojne

Nowy system MANPADS dla rosyjskich spadochroniarzy

Wyrzutnia Wierba - fot. KBM
Wyrzutnia Wierba - fot. KBM

Nowe rosyjskie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe (MANPADS) typu 9K333 Wierba trafiły na uzbrojenie pierwszej jednostki powietrznodesantowej, stacjonującej w Centralnym Okręgu Wojskowym. Wyrzutnie zastąpią starsze rakiety typu Igła i Strieła. 

Wierba należy do najnowszej generacji rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych. Próby fabryczne systemu zakończyły się w 2007 roku a państwowe trzy lata później. Testy polowe były poważnie opóźnione i realizowano je od 2011 roku aż do pierwszej połowy 2014 roku. System powstał w biurze konstrukcyjnym KBM.  Niewykluczone, że wykorzystano w nim efekty współpracy z firmami z Korei Południowej. Kilka lat wcześniej biuro KBM brało udział w opracowaniu pocisków Shin-Kung dla sił zbrojnych tego kraju.

Osiągi nowego przenośnego systemu Wierba mają być o około 20 lepsze od obecnie stosowanych wyrzutni Igła i Strieła-2. Zasięg skuteczny szacowany jest na około 6, 4 km z możliwością zwalczania celów na pułapie 100-4500 metrów. Prędkość marszowa pocisku to 500 m/s. Został on wyposażony w głowicę bojową o masie 1,5 kg i trójpasmowy system naprowadzania, znacznie bardzie odporny na zakłócenia od głowic korzystających wyłącznie z podczerwieni.

Zintegrowanie wyrzutni Wierba z systemem dowodzenia obrony przeciwlotniczej ma pozwalać na namierzenie i zaatakowanie wyznaczonego celu w czasie poniżej minuty, a nie 3-5 minut, jak miało to miejsce dotychczas. W pierwszej kolejności dostawy nowego uzbrojenia obejmą jednostki powietrznodesantowe i specjalnego przeznaczenia. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. MRSS

  Już niedługo w sklepach militarnych.

  1. pol

   ale u nas w Polsce?

 2. gvx

  Grom to ulepszona kopia Igły

 3. ds

  Dolny element jakby z Groma.

  1. jajcarz

   Grom to przerobiona Igła

  2. Łukasz

   jest odwrotnie ;)

  3. pinokio

   dolny element tak jak u strely .czyt grom.

Reklama