Siły zbrojne

Nowy polski czołg podstawowy już za 3 lata. Demonstrator będzie prezentowany na tegorocznym MSPO

Dzięki umowie z BAE Systems, PHO może zarobić miliardy, na zdj. CV-90 - fot. BAE Systems
Dzięki umowie z BAE Systems, PHO może zarobić miliardy, na zdj. CV-90 - fot. BAE Systems

- Prototyp nowego polskiego czołgu ma być gotowy pod koniec 2016 roku –poinformował Andrzej Szortyka, prezes Zakładów Bumar-Łabędy podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej zorganizowanej w gliwickich zakładach.Prezes Andrzej  Szortyka oświadczył, że demonstracyjna wersja czołgu zostanie zaprezentowana podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.- Będziemy tam prezentować koncepcję nowej platformy uniwersalnej, czyli innymi słowy także koncepcję nowego czołgu podstawowego. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, które będzie – jak planujemy - najlepszym czołgiem podstawowym na świecie.

Więcej: Polski Holding Obronny i BAE Systems opracują wspólnie czołg?

Polski Holding Obronny, do którego należą Zakłady Bumar-Łabedy, podpisał niedawno umowę z brytyjskim koncernem BAE Systems – potentatem europejskiego przemysłu zbrojeniowego i drugą co do wielkości firmą obronną na świecie. Jednym z podmiotów tej umowy są wspólne prace nad gąsienicową platformą bojową, na której bazować będzie nie tylko czołg średni, ale też wiele pojazdów specjalistycznych – podkreślał prezes Szortyka. Już podczas podpisywania umowy o współpracy podkreślano, że obydwa koncerny mają wspólnie opracować następcę wozu CV90, przeznaczonego nie tylko na potrzeby polskiej armii, ale również stwarzającego perspektywy eksportowe.

Więcej: Powstaje Polski Holding Obronny

– Trzy lata, 2014-1016, to jest czas na to, żeby Bumar zrobił prototyp tego czołgu, który będzie spełniał oczekiwania wojska - oświadczył wiceminister obrony narodowej gen. Waldemar Skrzypczak podczas posiedzenia, dodając,  że aktualnie trwa dialog techniczny między inżynierami Bumaru-Łabędy a zespołem pancernym MON. Wiceminister potwierdził, że w ciągu najbliższych miesięcy zostaną doprecyzowane wymagania praktyczno-techniczne na tę platformę bojową.

(JS)

 

Komentarze (10)

 1. Montezuma

  Kolejna legenda o tzw. "polskiej myśli technicznej". Prawie 30 lat po zmianie ustroju w tym kraju produkuje się na masową skalę europalety i łososia w paczkach.

 2. IGO

  Mamy już koniec roku 2016 a czołgu ani widać ani słychać

 3. Gromb

  Ta czołgu niema to bujda bo Polsce nic się nie opłaca.a nas zad kupi ale sypkie alta żeby przed Rosja uciekać to tyle

 4. ck

  Właśnie mijają 3 lata o nowego czołgu nie widać, może dlatego, że jest gotów i jest niewidoczny. Historia tego czołgu przypomina bajkę pt " Nowe szaty cesarza"

  1. ZpSo

   Prototyp ma być gotowy pod koniec 2016.r. więc może to być w Listopadzie albo Grudniu tego roku, poczekajmy jeszcze to sami się przekonamy.

 5. dor

  tylko aby politycy niczego nie zepsuli swoimi poronionymi pomysłami....

 6. koment

  Super. Gratuluje polskim inżynierom. Jeżeli amerykanie wyśmiewają to z przyczyn businesowych a rosjanie z obawy. Tylko nie pozwólcie "życzliwym"sobie przeszkodzić.

 7. warbow

  te boczne ekrany to z blachy antypoślizgowej na stopnie schodów

  1. gj

   to kamuflaż podczerwieni pozwala mu znikać z kamer na podczerwień lub przybrać kształt samochodu.

 8. Major

  Przyda się w trzeciej wojnie swiatowej

 9. PIOTER

  Przecież to Anders tylko ozdobiony jak "pogrzebowa" choinka

 10. Łukasz S.

  Mała uwaga do artykułu. Jeżeli już mowa o wymaganiach to nie są to wymagania praktyczno-techniczne, tylko taktyczno-techniczne. Po poprawce w artykule proszę o usunięcie komentarza. Pozdrawiam.