Reklama

Siły zbrojne

Nowy francuski okręt wielozadaniowy

W prywatnej francuskiej stoczni Piriou w Concarneau (Bretania) zwodowano pierwszy z serii czterech okrętów wielozadaniowych typu B2M - „D’Entrecasteaux” (A 621), przeznaczony dla Marine Nationale.  

Jednostki typu B2M (Bâtiment Multi-Mission) przeznaczone są do wykonywania zadań związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem morskim, takich jak patrolowanie, ochrona wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej, ochrona rybołówstwa, zwalczanie przemytu i piractwa, pomoc humanitarna, operacje poszukiwawczo-ratownicze oraz zwalczanie zanieczyszczeń, przede wszystkim we francuskich terytoriach zamorskich. Nie są one zatem przewidziane do udziału w misjach typowo bojowych, stąd mogą powstawać według standardów cywilnych, co przedkłada się na zmniejszenie kosztów ich budowy.

Stępkę pod budowę prototypowego okrętu położono 28 maja 2014 r., obecnie trwają na nim prace wyposażeniowe, natomiast na październik zaplanowano przekazanie jednostki odbiorcy. "D'Entrecasteaux" ma rozpocząć aktywną służbę już grudniu bieżącego roku, zaś jego portem macierzystym będzie Nouméa na Nowej Kaledonii.

(AN)

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. locutus

    Heh, nazwa jak u francuskiego krążownika kolonialnego, który II RP otrzymała/odkupiła po IWŚ odFrancji i trzymała w Gdyni jako ORP "Bałtyk" w charakterze hulka.

Reklama