Siły zbrojne

Nowoczesna baza morska na Morzu Kaspijskim

fot. en.president.az
fot. en.president.az

W Azerbejdżanie otworzono nową bazę morską Puta, którą reklamuje się jako „największy i najnowocześniejszy obiekt wojskowy w basenie Morza Kaspijskiego”.

Baza została otworzona 25 czerwca br. w obecności prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w dzień azerskich sił zbrojnych. Według Alijewa jest to największy obiekt wojskowy zbudowany w ostatnich latach w jego kraju. Stara baza niedaleko centrum Baku była wcześniej siedzibą rosyjskiej Floty Morza Kaspijskiego i nie spełniała już wymagań nowoczesnych sił morskich.

Nowa siedziba marynarki wojennej została ulokowana w Puta - 30 km na południowy zachód od Baku. Miała zostać oddana w 2014 r., ale prace wydłużyły się o kilka miesięcy. Azerowie nie przekazali informacji na temat samej infrastruktury wojskowej wspominając jedynie o bazie mieszkalnej, administracyjnej i medycznej.

Ze zdjęć z ceremonii można jednak wnioskować, że nie chodziło o budowę samego portu, ale również systemu zewnętrznego nadzoru, którego sensory zostały rozmieszczone na sąsiednich wyspach i brzegu. Wskazywano dodatkowo na możliwość wymiany otrzymanych tam danych ze strażą wybrzeża oraz administracją morską.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.