Reklama

Siły zbrojne

Nowe wozy kablowe na podwoziu Jelcza

WWK-10/C były dotąd osadzone na podwoziu Star 944 DK (na zdjęciu). Nowy wariant korzysta z ciężarówek Jelcz 442.32 - fot. ZDZ Kraków
WWK-10/C były dotąd osadzone na podwoziu Star 944 DK (na zdjęciu). Nowy wariant korzysta z ciężarówek Jelcz 442.32 - fot. ZDZ Kraków

Inspektorat Uzbrojenia podpisał  z Zakładem Doskonalenia Zawdowego w Krakowie umowę na dostawę 19 wozów Węzłowych Wozów Kablowych WWK-10/C, na podwoziu Jelcz 442.32 z kabiną sześcioosobową. Realizację kontraktu o wartości 29 mln zł zaplanowano na lata 2014-2015. 

Węzłowy wóz kablowy jest elementem składowym systemu cyfrowej łączności radioliniowo-przewodowej „STORCZYK”. W powiązaniu z aparatowniami RWŁC-10/T i RWŁC-10/K oraz aparatowniami teleinformatycznymi umożliwia stworzenie struktury polowej sieci łącznościowo-informatycznej, na potrzeby prawidłowej wymiany informacji na obszarze funkcjonowania stanowiska dowodzenia oddziałów i pododdziałów.

WWK-10/C i jego wyposażenie przeznaczone są do budowy połączeń kablowych pomiędzy komponentami systemu łączności, za pomocą kabli miedzianych lub światłowodów. Wyposażenie jest kompatybilne z aktualnymi rozwiązaniami nowoczesnych systemów dowodzenia i łączności.

Wóz wykonany jest zgodnie z obowiązującymi w NATO standardami STANAG. Jego ukompletowanie, dzięki urządzeniom przejściowym które znajdują się na wyposażeniu pozwala łączyć ze sobą sojusznicze elementy węzła komunikacyjnego.

Dotąd pojazdy WWK-10/C osadzone były na podwoziu samochodów Star 944 DK. Obecne zamówienie obejmuje 19 maszyn (w dwóch wariantach kompletacji) opartych na podwoziu nowych ciężarówek Jelcz 442.32, które mają w Wojsku Polskim sukcesywnie zastępować starsze pojazdy ciężarowe i ciężarowo-terenowe różnych typów. 

Reklama

Komentarze (12)

 1. Heniek

  Co oznacza skrót 10C????

 2. sylwester

  a dlaczego nie trzy osiowy , panowie mam przyjemność służyć w OSP mamy 2 osiowego mana i mieszkam na wsi tutaj do połowy terenów leśnych nie jesteśmy w stanie dotrzeć nawet ciągniki nie dają rady , już widziałem jak i rosomak potrafi się zakopać a taki 2 osiowy pojazd , wystarczy ze mocniej popada

 3. krzysiek

  słuze w drużynie kablowej od 2007 roku i jescze nie mniałem okazji pracowac na takim sprzecie mam do dyspozycji tylko stara 266 a na poligonach zazdroszke szczesciazom któzy maj taki woz

 4. kak

  To jest kropla w morzu potrzeb łącznościowców, wszyscy chcą mieć łączność tylko nie wielu wie ile to kosztuje wysiłku zwłaszcza na poligonie. A czekamy już parę lat na nowy sprzęt.

 5. kak

  To jest kropla w morzu potrzeb łącznościowców, wszyscy chcą mieć łączność tylko nie wielu wie ile to kosztuje wysiłku zwłaszcza na poligonie. A czekamy już parę lat na nowy sprzęt.

 6. erc

  Wozy kablowe mamy ale pocisków do leopardów brak widoczniey te woz były ważniejsze ?

 7. Kama3

  Rozumiem, że te 19 jelczy nie pochodzi z puli 910 sztuk zamówionych przez MON w listopadzie ub.r.

  1. Kama3

   OK, no to już doczytałem - to część z tych 910. Co więcej pierwszy egzemplarz pod wóz kablowy był w trakcie budowy już w połowie lipca czyli parę tygodni przed podpisaniem umowy MON z ZDZ Kraków.

 8. stepford

  A straż pożarna kiedy?

  1. Jack Luminous

   Straz woli MANY, SCANIE i IVECO.Zreszta sie nie dziwie, JELCZ pod wzgledem ergonomii, komfortu i ogolnie "dizajnu" bardziej cywilnego lezy i kwiczy.

 9. bubu

  to są kable do kablowania - czyli dla wywiadu ,tylko cicho sza

 10. wojak Szwejk

  Proszę informujcie jeszcze o planowanych zakupach wozów kuchni polowych, skażenie produktami rozkładu grochówki to prawdziwe biologiczno-chemiczne zagrożenie dla każdego potencjalnego agresora.

 11. OBSERWATOR

  NIe mamy czym i z czego strzelać ale wozów kablowych w razie czego nam nie zabraknie....

  1. Arek

   Bedziemy dusić potencjalnych wrogów kablami:)

  2. Kama3

   No bez przesady, bez łączności nawet najnowocześniejszy sprzęt wojskowy jest bezużyteczny. Inna sprawa, że na pewno łatwiej kupić wóz kablowy niż nowego BWP.

 12. makong

  czy to musi być jawne? czy innym zakup setki czołgów czy eskadry samolotów. To robi się się śmieszne.

Reklama