Reklama
  • WIADOMOŚCI

Nowe transportery opancerzone dla Japonii

Japońskie Lądowe Siły Samoobrony wdrożyły już do eksploatacji pierwsze egzemplarze nowych kołowych transporterów opancerzonych.

Kołowy Transporter Opancerzony AMV XP.
Kołowy Transporter Opancerzony AMV XP.
Autor. 陸上自衛隊(JGSDF)/CC BY 4.0

W trakcie jednego z pokazów Japońskich Lądowych Sił Samoobrony zaprezentowano po raz pierwszy w eksploatacji kołowe transportery opancerzone Patria AMV XP. Co ciekawe, wozy, które wzięły udział w demonstracji, nieco różnią się konfiguracją od pierwotnie prezentowanego pojazdu. Zostały bowiem wyposażone w zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Kongsberg RS4 z wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi M2 kalibru 12,7 mm.

Reklama

Pierwotnie prezentowana konfiguracja podstawowego kołowego transportera opancerzonego wyposażona była w prostą obrotnicę z tarczami balistycznymi, zamontowaną przy włazie dowódcy. Wszystko wskazuje jednak na to, że przynajmniej część pojazdów będzie wyposażona w ZSMU RS4. Nowe wozy mają zastąpić kołowe transportery opancerzone Typ 96, w tym także ich wersje specjalistyczne.

W trakcie pokazu zaprezentowano także pierwszy specjalistyczny wariant AMV XP w postaci wozu dowodzenia, który charakteryzuje się podwyższonym przedziałem transportowym oraz obrotnicą z karabinem maszynowym, zainstalowaną przy włazie dowódcy. Na nagraniu widać, jak wóz dowodzenia podąża za kołowym bojowym wozem rozpoznawczym Typ 25.

YouTube cover video

Japońskie Lądowe Siły Samoobrony planują zamówić ponad 800 kołowych transporterów opancerzonych AMV XP. Pojazdy te produkowane są na licencji w Japonii przez Japan Steel Works. W służbie uzupełnione zostaną przez rodzime japońskie kołowe bojowe wozy piechoty Typ 24 oraz planowany nowy gąsienicowy bojowy wóz piechoty, nad którym trwają prace. Ma on zastąpić wyprodukowany w niewielkiej liczbie, około 70 egzemplarzy, bojowy wóz piechoty Typ 89.

Reklama
WIDEO: No to lecimy - zobacz gdzie!
YouTube cover video
Reklama