Reklama

Siły zbrojne

Nowe śmigłowce bojowe trafią na zachód Rosji

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie dowództwo poinformowało o dostawie śmigłowców szturmowych Mi-35 i transportowych Mi-8 MTV-5 do Zachodniego Okręgu Wojskowego. Maszyny trafią na wyposażenie jednostek lotnictwa armii w rejonie Pskowa i Petersburga. 

Jak informuje rosyjskie ministerstwo obrony w dostarczonej właśnie partii znalazły się trzy śmigłowce Mi-35 i taka sama liczba Mi-8 MTV-5. Przed końcem roku do jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego ma trafić jeszcze 20 maszyn obu typów. Śmigłowce przejdą szczegółowe testy wszystkich podsystemów, zarówno na ziemi jak i w powietrzu, zanim zostaną oficjalnie przyjęte na uzbrojenie i przekazane do jednostek. Próby potrwają 20 dni.

W poprzednich miesiącach dostawy sprzętu lotniczego do Zachodniego Okręgu były bardzo ograniczone, szczególnie jeśli chodzi o śmigłowce. Na przykład w ramach ostatniej w kwietniu bieżącego roku przekazano zaledwie jedną maszynę Mi-8 MTV-5 i trzy szturmowe Mi-28N. Przyczyną mogły być zarówno problemy z dostawami komponentów, takich jak silniki lotnicze, ale również przekierowanie nowo dostarczanych maszyn do graniczącego z Ukrainą Południowego Okręgu Wojskowego.  

Wznowienie dostaw sprzętu na kierunku zachodnim może wskazywać na przezwyciężenie problemów zaopatrzeniowych, ale też na ustabilizowanie się sytuacji na Ukrainie z punktu widzenia sił zbrojnych Rosji w związku z zawieszeniem broni. Nie należy jednak polegać w tej kwestii na deklaracjach rosyjskich służb prasowych, a potwierdzeniem zmian będzie dopiero dostawa wspomnianych dwudziestu śmigłowców. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. marek

  oglosilismy przetarg ?.......do czego jest ta podwiazka na rurze wydechowej????

  1. Viktor

   Tarcza dla głowicy termicznej.

 2. WOTAN

  polsza ma najlepsze wszystko

 3. OMEN

  Taa... Ruski "ewakuowali" zakłady zbrojeniowe z okręgu Doniecka , to i "przezwyciężyli" problemy...

 4. olo

  Pewnie 2,5 maszyny :)

Reklama