Reklama

Siły zbrojne

Nowe rosyjskie śmigłowce na granicy z Ukrainą

Fot, mil.ru
Fot, mil.ru

Rosyjskie sił zbrojne poinformowały o dostarczeniu do regionu rostowskiego, na granicy z Ukrainą, dwóch nowych śmigłowców szturmowych Mi-35M. Maszyny zostały wyprodukowane w zakładach „Rostwertol” w Rostowie nad Donem.

Śmigłowce Mi-35M to tylko jeden z typów maszyn produkowanych około 100 km od granicy z Ukrainą. W ostatnich dniach rosyjskie władze ogłosiły plan utworzenia w tym rejonie klastra lotniczego, który koncentrowałby się na produkcji śmigłowców wojskowych. W Rostowie powstają między innymi maszyny typu Mi-28N, Mi-26 i wspomniane wcześniej Mi-35. 

Dostarczone w ostatnich dniach  maszyny stanowią część zaplanowanej na 60 sztuk puli nowych śmigłowców, które mają trafić na wyposażenie jednostek lotnictwa wojsk lądowych Południowego Okręgu Wojskowego. ich załogi przeszły szkolenie w ośrodku szkoleniowym Torżok. 

Śmigłowce Mi-35 stanowią daleko posuniętą modernizację maszyn typu Mi-24. Są przystosowane do działań w nocy, posiadają obserwacyjną głowicę optoelektroniczną z kamerą TV i w podczerwieni a ponadto nowy system samoobrony i przeciwdziałania. Ich uzbrojenie stanowią przede wszystkim kierowane rakiety przeciwpancerne 9K114 Szturm-W (wg. NATO - AT-6 „Spiral”), wyrzutnie rakiet niekierowanych S-8 (80 mm) i S-24 (240 mm), albo możliwość wyboru pomiędzy pojedynczym karabinem 12,7 mm 9-A-629 zamiennie z dwoma karabinami maszynowymi 7,62 mm 9-A-622 lub granatnikiem 9-A-800 (30 mm). W ruchomej wieżyczce pod dziobem znajduje się dwulufowe działko kalibru 23 mm. Śmigłowce posiadają też możliwość zrzucania bomb o wadze od 50 do 500 kg.

Reklama

Komentarze

    Reklama