Siły zbrojne

Nowe rakiety do rosyjskiego systemu przeciwlotniczego Tor-M2

System Tor-M2 - fot. almaz-antey.ru
System Tor-M2 - fot. almaz-antey.ru

Zakłady Ałmaz-Antej ogłosiły zakończenie testów nowych pocisków rakietowych i zmodyfikowanych wyrzutni systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Tor-M2. Dzięki mniejszym wymiarom podwojono liczbę pocisków na wyrzutni, ale zwiększono też zasięg i celność. 

Przedstawiciel producenta systemu Tor-M2 poinformował o zakończeniu jego testów w październiku i zatwierdzeniu przez państwową komisję do produkcji oraz przyjęcia na uzbrojenie rosyjskich sił zbrojnych. 

Nowe pociski, oznaczone 9M338, mają charakteryzować się znacznie wyższą celnością i większym zasięgiem niż obecnie stosowane rakiety 9M331. Podczas 5 próbnych odpaleń miały one zniszczyć 3 cele bezpośrednim trafieniem i 2 odłamkami detonowanej głowicy. Brak w obecnej chwili szczegółowych informacji na temat parametrów nowych rakiet.

Mniejsza masa i wymiary, umożliwiają zwiększenie ilości pocisków na wyrzutni z 8 do 16. Kolejnym krokiem w modernizacji systemów Tor-M2 ma być przystosowanie do odpalania pocisków w ruchu. Obecnie system działa skuteczni w ruchu, ale wyrzutnia musi się zatrzymywać na 3-5 sekund w chwili odpalania rakiety. 

Komentarze