Reklama

Siły zbrojne

Nowe mundury i wyposażenie na testach u Podhalańczyków [FOTO]

Lampart, nowy kamuflaż
Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook

W mediach społecznościowych 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich, który należy do 18. Dywizji Zmechanizowanej, zaprezentowano zdjęcia z ćwiczeń PUMA23. Na manewrach testowane są elementy nowego wyposażenia indywidualnego żołnierzy Wojsk Lądowych.

Reklama

Na zamieszczonych fotografiach można zauważyć, że zarówno umundurowanie, jak i część testowanego wyposażenia (Przedmioty Umundurowania i Wyekwipowania) jest w nowym kamuflażu o nazwie Lampart. Z czasem wzór ten (lub jego wariant rozwojowy) ma zastąpić obecny kamuflaż wz. 1993 Pantera.

Reklama

Oprócz umundurowania w nowym wzorze maskującym testowane są też modułowe kamizelki balistyczne. Badania tych elementów w 18. Dywizji mają zakończyć się do końca bieżącego roku. Są one przewidziane do wprowadzenia w ramach projektu Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) Tytan, choć jak informował we wrześniu 2022 r. ówczesny Rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek: „Wyposażenie zostało skierowane na testy, żeby mogło wejść samodzielnie do Sił Zbrojnych RP (..)”. Należy wskazać, że nowe wyposażenie indywidualne dla żołnierzy jest bardzo potrzebne, więc po pozytywnym zakończeniu testów MON powinien jak najszybciej podpisać stosowne umowy na zakup tego typu sprzętu.

Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook
Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook
Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook
Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook
Nowe elementy przedmiotów umundurowania i wyekwipowania (PUiW) w kamuflażu lampart otrzymali także strzelcy wyborowi.
Nowe elementy przedmiotów umundurowania i wyekwipowania (PUiW) w kamuflażu lampart otrzymali także strzelcy wyborowi.
Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook
Autor. 5. Batalion Strzelców Podhalańskich/Facebook

Przypomnijmy, że umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan podpisano w biurowcu fabryki PCO S.A. 27 czerwca 2014 r. Zakończyło to dwuletnie negocjacje z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi. Ostatecznie w skład konsorcjum ZISW Tytan weszły wówczas następujące podmioty: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR (dziś będący częścią Grupy WB), Zakłady Mechaniczne Tarnów. Jednocześnie podpisano umowę ramową na dostarczenie 14 tysięcy kompletnych systemów „żołnierza przyszłości”.

Reklama
Reklama

Komentarze (20)

 1. Pucin:)

  Mam nieodparte wrażenie że Podhalańczycy to chyba jakiś zakład doświadczalny - w ubiegłym roku wytestowali z ZM Tarnów >> UKM2020S!!! I co? W styczniu br. kupiła je Straż Graniczna (25 szt.) ---- a gdzie WP!!! Ten karabin powinien trafić w tysiącach sztuk do WP!!! Jak żyć Panie Ministrze Błaszczak!!!! :(

  1. Krzysztof33

   Błaszczakowi nic do tego, program Tytan powstał wiele lat temu. Wtedy jeszcze nawet Błaszczaka jako zwykłego urzędnika w KPRM nie było ;)

  2. Pucin:)

   @Krzysztof33 - nie liczy się kiedy program Tytan powstał i co zawiera lecz kto go realizuje!!!!! - zakupy!!!!! - w gorącej wodzie kąpany!!!! :) Czym żołnierz walczy programem czy "piłą Hitlera" - Maschinengewehr 42 (MG 42)!!!!! :)

  3. mick8791

   @Krzysztof33 chłopcze drogi elementem Tytana jest karabinek MSBS czyli obecny Grot, a nie UKM2020S! UKM2020S był testowany dopiero w zeszłym roku więc jak najbardziej jest to brocha Błaszczaka!

 2. Ramzes

  Dramat. Po pierwsze nie Lampart tylko Bigos. Już ta nazwa przylgnęła do tego szkaradztwa i ile by MON nie wywalił kasy na promocje tej nazwy to już nic tego nie zmieni :) Mogliśmy wejść do światowej czołówki wdrażając kamuflaż MAPA i oczywiście go z czasem udoskonalając. Ale mądrości MON nie przebijesz tam zawsze wiedzą lepiej i zawsze robią drożej :) Tyle, ze gorzej :P

 3. Frihet

  Nie kwestionuję skuteczności maskowania MAPA. Wypowiadam się tylko na temat wyglądu - na zasadzie estetyki. Nie widziałem MAPA na łące, ale widziałem w realu. Faktycznie w realu wygląda lepiej niż na zdjęciach, bo na zdjęciach dla mnie wygląda tragicznie i po prostu jest zwyczajnie brzydka. Po prostu nie rozumiem zachwytu nt. kwestiami estetycznymi MAPA. Tylko tyle i aż tyle. Na temat skuteczności kamuflowania się nie wypowiadam. :)

  1. Ramzes

   Szanowny Panie. Jednemu podoba się córka a drugiemu teściowa a wybór kamuflażu dla wojska nie powinien opierać się na tym co podoba się (lub nie) Panu lub mnie. Przecież nawet na tych zdjęciach widać, że ten kamuflaż ma się nijak do tła. MAPA poparta solidnymi analizami i badaniami naukowymi, z zachowaniem całej metodologi jest po prostu skuteczna. A ten niby Lampart, nazywany już powszechnie Bigosem to jakaś porażka, nie wiadomo kto go robił, na jakiej podstawie, jakimi metodami i jakim cudem wysżło takie cudo. Dziś nawet małolat trochę ogarnięty w temacie wie, że taki np. kolor czarny to jest jakieś nieporozumienie :)

 4. Nilsen

  Ja się tylko zapytam czemu nie mapa?!!! Ten kamuflaż wygląda na stary z budeswery albo węgierski. Jeszcze Ci dwaj strzelcy wyborowi jakby na grzybach byli, broń z futerału wyciągnięta nie zakmuflowana, twarz się świeci? Mało w tym profesjonalizmu, lepiej już tego nie pokazywać.

  1. Frihet

   Może dlatego, że jest szkaradna i odpustowa. Zupełnie nie rozumiem tych zachwytów nad "MAPA".

  2. galanonim

   Najpierw ciebie zapytam, czy nosiłeś lub widziałeś mapę w lesie lub na jakiejś łące? Ja posiadam mundur w tym kamuflażu i naprawdę jestem z niego niesamowicie zadowolony. Mapa spisuje się na polskiej ziemi najlepiej ze wszystkich kamuflaży jakie miałem okazję zobaczyć na żywo i nie tylko.

 5. wojghan

  Same grubasy. Kiedy się spojrzy na filmy z lat 70 czy wczesnych 80 to ludzie byli szczupli. Teraz to samo sadło.

  1. Solfernus

   Eee tam armia jest dobrze odżywiona ;)

 6. mcskiba! @

  Osobiście uważam, że w naszych warunkach świetnie sprawdza się kamuflaż PenCott Wildwood.

  1. Potencialny poborowy

   Normalnie w czasie pokoju PenCott Wildwood jest OK ale spójrz jak wygląda pole walki na Ukrainie. Po jednym dniu nawały artylerii - tylko piach, ziemia, ruiny i zgliszcza -ZERO zieleni. Dlatego MULTICAM jest wybierany przez każdego walczącego żołnierza o ile ma do niego dostęp.

  2. Krzysztof33

   Zdecydowanie najlepszy! Zwłaszcza wiosną i latem.

 7. Żbik okupant

  I tak będzie leżeć w magazynie . Dostaną tylko na paradę.

 8. SZAKAL

  Mundur powinien być przede wszystkim wygodny a żołnierz powinien czuć się w nim dobrze. Mundury letni i zimowy powinny być wykonane z nowoczesnych tkanin czyli winne być odporne na ścieranie i oddychające. Buty letnie i zimowe można wykonać z odpowiednich materiałów , tak aby spełniały swoją rolę czyli zapewniały komfort stopom żołnierza. Niestety niedawny skandal z wadliwymi butami , zamówionymi po ustawionym przetargu , bardzo źle świadczy o trosce o żołnierzy. Problem barw maskujących na mundurach polowych jest dość złożony , bowiem nie da się opracować jednego uniwersalnego wzoru maskującego w każdych warunkach. Armia Izraela zrezygnowała z plamiastych mundurów i pozostawiła klasyczny kolor khaki , co nie jest złym pomysłem.

 9. Potencialny poborowy

  Wojna na Ukrainie pokazała jaki kamuflaż sprawdza się najlepiej. Nikt nie ustawił się w kolejce po MAPE, Laparta tylko każdy kto mógł wybrał MULTICAM. Dodatkowo jak to jest że zachodnie armie od ponad 30 lat mają membrany z oryginalnego GORE-TEXu który doskonale chroni przez deszczem i ma bezkonkurencyjne parametry oddachalności a u nas w programie "TYTAN Żołnierz przyszłości" proponowane są membrany rodem z ALIexpres. - to jest żenada. Odzież ochronna w naszych warunkach to podstawa czy ktoś w końcu zajmie się tym na poważnie czy dalej będą udawać że coś robią.

  1. PatriotW

   Akurat wojna na Ukrainie pokazuje, że ważniejsza od kamuflażu jest zdolność rozpoznania swój-obcy, stąd wszyscy używają kolorowych opasek, które i tak niwelują właściwości kamuflażu. Natomiast dla ochotników multicam to najsensowniejszy wybór, bo najwięcej speju w nim można dostać w internecie. Od ładownic, przez worki zrzutowe, a kończąc na kamizelkach.

  2. Krzysztof33

   Membraną lepszą od Gore jest Dermizax - lepsze właściwości oddychające.

  3. Krzysztof33

   Multicam nie jest najlepszym kamo na Ukrainie - ich własne kamo lepiej się kamufluje w stepie - widziałem na własne oczy. Multicam jest wykorzystywany ze względu na możliwość identyfikacji, no i jest trochę "modny".

 10. Kordian80

  Już nie narzekajcie, nie jest zły.

 11. Norman

  Okropność jak kamo węgierskie.Jasna plama nijak do najszych warunków.Już Pantera lepsza. Pan strzelec ma siatkę maskująca ale karabin snajperski w miaskowej barwie...pełne maskowania.Ludzie opracowują MAPE inowacja na cały świat...być może wymaga wygaszenia jaskrawej zieleni ale jest skokiem w kamuflażu na skalę świata i tomopinie także ludzi z poza polski.Zamiastbtego mamy nagle bigos który w deszczową porę robi się czarny..Nie maskuje ani wiosną,ani latem ani jesienią.To taki niewypał jak swego czasu ACU w armii Usa....ale jestbparvie bo przecież przytmratna osoba nie może opracować coś lepszego niż wojskowe struktury.

  1. Essex

   cieszmy się ze mu tego karabinu nie pomalowali na czerwono.....to parodia a nie wojsko

  2. Prezes Polski

   Na temat samego wzoru trudno się wypowiadać, podobnie jak mapy. Chciałbym wierzyć, że były testowane i okazały się skuteczne. Dlaczego nie mapa też nie wiemy. O jakości nowych mundurów też nic nie wiemy. Niestety wygląda to słabo. Nie ma w MON poważnego podejścia do tego tematu.

  3. szon

   No przecież piszą, że są właśnie testowane :)

 12. PatriotW

  Wiadomo, że Pantera się już starzeje, ale... czy będziemy w stanie wymienić też na raz wyposażenie i dostosować do nowego Kamo? Na większości zdjęć polskich żołnierzy widać prywatne elementy wyposażenia. W panterze można kupić. A jak z nowym Kamo? Pierwotnie miało być w pełni zastrzeżone dla wojska. I może byłoby to ok jakby MON był w stanie zapewnić żołnierzom wyposażenie indywidualne na odpowiednim poziomie, ale patrząc na dotychczasowe doświadczenia... no właśnie. No i ostatecznie - co z mapą? Ten nowy "bigos" jest mało kontrastowy jak na nowoczesny kamuflaż.

  1. Krzysztof33

   Co z mapą? Mapa B jest zbyt ciemna. Widać ciemną sylwetkę człowieka na tle lasu albo trawy. Mapa A była znacznie lepsza.

 13. Pankracy

  Oddałbym każde nowe gore za to stare w którym jechałem do Iraku. Do tej pory używam i pomimo prawie 20 lat w paru miejscach nieznacznie przecieka. Nowe gore ma te mankamenty już po roku - dwóch. Brązowe buty jak stare cielaki, w zimie zimno w lato odparza się stopa. Nowe plecaki to już inna kwestia , również w piaskowym kolorze. Kabura przyudowa, DRAMAT!! od czasów Iraku nikt tego nie zmienił. Nie są to tanie rzeczy więc chyba lepiej poszukać na rynku cywilnym niż pchać kasę w coś co i tak jest do kitu. Nie samymi czołgami i Himarsami wojsko żyje.

 14. Potencialny poborowy

  Jak MON chce zachęcić młodych ludzi do wstąpienia do wojska skoro proponuje kolejne przemakające, słabo oddychające szmatexy i to jeszcze w kamuflażu którym nikt nie chce chodzić. Pantera była zaprojektowana w jednostce GROM i w lasach na wschodzie całkiem daje radę ewentualnie powinien być Multicam w wersji Tropic taki jak dla Straży granicznej ale z oryginalnego GORE-TEXu.

 15. Prezes Polski

  No właśnie. Nieustannie na to narzekam i nie przestanę. Czy te 14 tys. oznacza, że mamy mieć w przyszłości 14 tys. żołnierzy wojsk lądowych? Nie, oczywiście, że nie, Dlaczego zatem zamawia się lub mówi o zakupach setek i tysięcy wozów bojowych, artylerii etc. a wyposażenie indywidualne żołnierza jest tak zaniedbane? Ostatnio rezerwiści otrzymali na ćwiczenia sprzęt z PRL. Czemu ma służyć wzywanie ich do jednostek? Mamy powtórzyć błędy Ukrainców, u których część jednostek przystępowała do walki ubrana i wyposażona w rzeczy z czasów sojuza, a po tym, jak się okazało, że to prosta droga do spotęgowania strat i braku sukcesów, dopiero na gwałt wyposażano nowocześnie? PS - co z butami? Jak żołnierz chce mieć normalne buty, nadal musi kupić za własne pieniądze, czy armia w końcu wprowadzi jakiś nowy, nowoczesny wzór?

  1. AngelOfDeath

   Byłem we wrześniu na szkoleniu i otrzymałem nowe ubranie, nowy hełm i akms47.

  2. Essex

   Piszesz o rzeczach które nie sa medialne....tym się nie pochwalisz na defiladzie,,,,

 16. Zenek2

  I to naprawdę jest lepsze od MAPY?? Wystarczyło trochę popracować na barwami i byłby jeden z najlepszych kamuflaży na świecie. A tak mamy bigos.

 17. Pirat

  Czy nie za ciemny?

 18. Bloody Trident

  Obecne umundurowanie jak i to nowe mają zbyt małe plamki, które już po 30-50 m zlewają się jak piksele w jedną barwę i widać wyraźniej sylwetkę człowieka jakby była w jednym kolorze, a nie o to chyba chodzi. Sylwetka człowieka powinna być rozmyta i wtapiać się w różne tła. Np umundurowanie Szwedów i Norwegów mają duże plamy, które kontrastują ze sobą rozmywając kształt człowieka z kilkudziesięciu metrów i wtapiając go w otoczenie za nim. Można też wykorzystać te małe plamki co mamy, ale je zrobić np. w 4 tonacjach jasności. Np. dół nogawki w ciemniejszym tonie, a udo w jaśniejszym, a drugą nogawkę na odwrót, to samo z rękawami jeden ciemniejszy drugi te same kolory tylko nieco jaśniejsze. Rozmyje to kształt człowieka i trudniej go będzie dostrzec z dystansu. Z bliska natomiast małe plamki powinny przypominać kształty, które występują w przyrodzie , czyli: liście, strukturę kory mech, małe gałązki iglaków. Może to komuś wydawać się jak jakiś mix, ale oto chodzi by oszukać ludzkie oko.

 19. Limano

  Krótko, zwięźle i na temat, jeśli ktoś się bawił w rekonstrukcje, to napewno się już z bardzo podobnym kamuflażem spotkał (oczywiście nie z takim samym), materiał ciężko przepuszcza powietrze co w lecie trochę daje popalić, ale przy wietrze to plus, fajnie ze jest coś nowego wreszcie to też plus, daje się we znaki brak dodatków w nowym kamuflażu np. stopnie, nazwiska itp. I dochodzą do tego buty które niesa ani czarne ani brązowe tylko popielate i nawet dla większości wygodne.

 20. Jur

  Bardzo dobrze!

Reklama