Reklama

Siły zbrojne

Nowe Fordy dla ukraińskiej Gwardii Narodowej

Agencja ds. Redukcji Zagrożeń (Threat Reduction Agency) amerykańskiego departamentu obrony przekazała ukraińskiej Gwardii Narodowej pięć półciężarówek Ford Ranger Truck.

Pojazdy zostały przekazane za pośrednictwem kalifornijskiej firmy Parsons Government Services. Nie jest to pierwsza pomoc tego typu udzielona Ukrainie. Wcześniej agencja amerykańska ds. redukcji zagrożeń przekazała ukraińskim siłom zbrojnym opancerzone samochody „Kozak” i MAZ. Wykorzystano w tym celu prywatną firmę: „Spółkę naukowo-produkcyjną Praktika” gdzie wykonano i dostarczono pojazdy.

Przekazane obecnie Fordy zostały doposażone m.in. w system nawigacji GPS, urządzenia wideorejestracji oraz dodatkowe anteny dla systemów łączności radiowej. Według Ukraińców: „Te samochody są niesamowite: szybkie, mobilne. Z nowej generacji dieslem. Mogą być wykorzystywane do przewozu małych grup lub ładunków. Ci którzy je otrzymają będą zachwyceniu”.

fot. ngu.gov.ua

Przedstawiciel firmy Parsons poinformował, że ukraińska Gwardia Narodowa otrzyma jeszcze osiem Fordów Transit. Są one w tej chwili przystosowane do wymagań Ukraińców i zadań, jakie mają wykonywać.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Mar

  W Polsce jest problem rejestracji quad to skąd armia ma wiedzieć gdzie są rezerwy takich pojazdów nie wspominając OT która ma się opierać na tych pojazdach to jak próba zarejestrowania konia pociagowego z furmanką

 2. dropik

  Szefowie GN będą mieć czym jeździć. jest odpowiedni szyk i szpan. Niestety z tej pomocy, która jest przekazywana znaczna cześć jest "rozkradana" przez żołnierzy, którzy siedzą z daleka od frontu. Na froncie bida z nędzą, a na zapleczu luksusy.

 3. papamoblie

  mmm niesamowite samochody, szybkie, mobilne, drogę z zaplecza frontu na podkijowską daczę oficera pokonują w 4 godziny! i to po rozprutej, nieremontowanej drodze. Nawet nie muszą być pancerne, coś czuje że ukraińcy mają tę wojnę w kieszeni.

 4. Szwejjakobyły

  hmm... a w Syrii daesh ma na wyposażeniu m.in. setki nowych Toyot Hilux. Coś CIA dużo broni tam pogubiło przez te lata...

 5. mekongdelta

  no to rezuny maja czym jechac do Przemysla , brawo

 6. hubert

  przypuszczam że w przypadku wojny z Rosją, pomoc USA ograniczy się do (z racji członkostwa w nato) 8 terenówek i 10 w porywach do 12 tranzitów.

 7. GPAS

  Może dla naszej OT ??

  1. rastta

   Do czego nam cywilne samochody? Oprucz lacznosci niczym sie nie roznia. W razie W takie pojazdy jesli sa potrzebne, powinny pochodzic od cywili z wczesniej okreslona forma rekompensaty. Z tego co wiem jest takie prawo w UK jak i w innych krajach. OT jesli ma istniec i byc skuteczna musi posiadac wysokiej klasy sprzet wojskowy,Polska to nie Irak czy Afganistan. Wszystkie zakupy pojazdow jakie sie planuje dla WP powinny zostac przemodelowane i zwiekszone ilosciowo pod OT nie ma innej opcji, inaczej bedziemy mieli logistyczna stajnie Augiasza.

Reklama