Reklama

Siły zbrojne

Nowe dowództwo tureckiej armii w Syrii

Fot. Spc. Arnada Jones/U.S. Army
Fot. Spc. Arnada Jones/U.S. Army

Jak donoszą lokalne media, tureckie siły zbrojne utworzyły nowe centralne dowództwo wojskowe, którego zadaniem ma być koordynowanie tureckich operacji wojskowych i kontrola sił zgromadzonych w północno-zachodniej Syrii. Nowa turecka struktura dowodzenia otrzymała nazwę Dowództwo Wojskowego Operacji „Tarcza Pokoju”.

Siedziba nowego dowództwa ma znajdować się w mieście Antakya w południowej Turcji przy granicy z Syrią, a jego głównym zadaniem ma być bezpośredni nadzór nad terenami północno-zachodniej Syrii, znajdującymi się pod okupacją tureckiej armii, we współpracy z protureckimi rebeliantami.

Decyzja o tworzeniu nowej struktury dowodzenia była połączona dodatkowo z nominacją przez turecką Najwyższą Radę Wojskową dwóch generałów tureckiej armii na nowe stanowiska służbowe. Stanowisko szefa nowopowstałego dowództwa obejmie gen. dyw. Hakan Öztekin, a gen. dyw. Levent Ergün został mianowany szefem operacji sztabu 6. Dywizji Piechoty Zmechanizowanej i Połączonym Dowództwie Sił Specjalnych w Adanie w południowej Turcji.

Obecnie w północno-zachodniej Syrii trwa oficjalne zawieszenie broni, które nie jest jednak w pełni respektowane. Regularnie prowadzony jest ostrzał artyleryjski oraz wymiana ognia na liniach demarkacyjnych ze strony protureckich rebeliantów oraz reżimowej Syryjskiej Armii Arabskiej. Do analogicznych sytuacji dochodzi również sporadycznie na linii rozgraniczenia pomiędzy turecką armią, kurdyjskimi Syryjskimi Siłami Demokratycznymi.

Na mocy zawartego 5 marca br. porozumienia rosyjsko-tureckiej w Moskwie wzdłuż strategicznej autostrady M4 łączącej Latakię i Aleppo powstał "korytarz bezpieczeństwa" o głębokości po 6 km na północ i południe. Kontrolują go Rosjanie i Turcy, którzy organizują wspólne patrole, które zostały już kilkukrotnie ostrzelane przez protureckich rebeliantów nierespektujących zawartego porozumienia.

Reklama

Komentarze

    Reklama