Reklama

Siły zbrojne

Nowe czołgi lekkie na górskich rubieżach Chin

Fot. emperornie/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. emperornie/Flickr/CC BY-SA 2.0

Jak donosi chiński dziennik Global Times, dowództwo wojskowe rejonu autonomicznego Sinciang otrzymało pierwsze dostawy najnowszych czołgów lekkich Type 15. Wozy tego typu doskonale sprawdzają się w prowadzeniu działań bojowych w trudnym terenie wysokogórskim i miały być już testowane w ostatnim czasie w czasie ćwiczeń w Tybecie.

Czołgi te miały zostać dostarczone od jednego z pułków czołgów lekkich w tym regionie w styczniu br., a po przezbrojeniu jego pododdziały zostały natychmiast wysłane na ćwiczenia adaptacyjne na górski płaskowyż na wysokości 4300 m n.p.m. Ta sama lokalna gazeta donosiła w czerwcu ub.r. o pierwszych ćwiczeniach na górskim płaskowyżu na wysokości ponad 4700 m n.p.m. w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym z udziałem najnowszych wozów Type 15, gdzie wspierały one chiński batalion piechoty górskiej. Celem manewrów było doskonalenie współpracy pomiędzy piechotą, a czołgami oraz zdolności do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. W ćwiczeniu miały brać udział także cięższe czołgi podstawowe Type 99 najprawdopodobniej w celach porównawczych.

image
Reklama

Type 15 (ZTQ-15) to nowy chiński czołg lekki, który został zaprojektowany w ostatnich latach jako następca przestarzałych czołgów lekkich Type 62. Po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany w trakcie defilady w Pekinie 1 października 2019 roku. W porównaniu do najnowszych chińskich czołgów podstawowych z rodziny Type 96 i Type 96 ma charakteryzować się mniejszą masą i rozmiarami oraz lepszą mobilnością i dzielnością terenową na dużych wysokościach z niskim poziomem tlenu i w górzystym terenie. Z tym samych względów może jednak lepiej sprawdzać się również na terenach podmokłych lub z dużą liczbą różnego rodzaju przeszkód wodnych.

Załoga tego czołgu składa się z trzech żołnierzy (dowódcy, działonowego i kierowcy). Uzbrojenie stanowi armata gwintowana kal. 105 mm z automatem ładowania i zapasem 38 pocisków oraz zdalnie sterowane moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm lub granatnikiem automatycznym kal. 40 mm. Masa całkowita wynosi 33 tony (standardowa) lub 36 ton (z dodatkowym opancerzeniem) co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego o mocy 1000 KM pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej do 70 km/h i zasięgu do 800 km. Dzięki kompaktowym rozmiarom i masie w wojskowym samolocie transportowym Xi'an Y-20 Kunpeng mogą być przerzucane jednorazowo dwa czołgi Type 15.

Reklama

Komentarze

    Reklama