Reklama

Siły zbrojne

Nowe chińskie czołgi lekkie ćwiczą w Tybecie

Fot. u/RefrigerRaider/CC BY-SA 4.0
Fot. u/RefrigerRaider/CC BY-SA 4.0

Jak donosi chiński dziennik Global Times, najnowsze chińskie czołgi lekkie Type 15 (VT-5) wzięły udział w ćwiczeniach na górskim płaskowyżu na wysokości ponad 4700 m n.p.m. w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym.

Ćwiczenia w trudnych warunkach wysokogórskich przeprowadził chiński batalion piechoty górskiej we współpracy ze świeżo dostarczonymi w styczniu br. do pododdziałów pancernych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej rozlokowanych w górzystej, południowo-zachodniej części Chińskiej Republiki Ludowej. Celem manewrów było doskonalenie współpracy pomiędzy piechotą a czołgami oraz zdolności do szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. W ćwiczeniu miały brać udział także cięższe czołgi podstawowe Type 99.

Type 15 (ZTQ) to nowy chiński czołg lekki, który został zaprojektowany w ostatnich latach jako następca przestarzałych czołgów lekkich Type 62. W założeniu ma on operować w trudnym warunkach terenowych takich jak tereny górskie, podmokłe lub z dużą ilością przeszkód wodnych, uzupełniającym tym samym czołgi podstawowe Type 99A. Po raz pierwszy Type 15 został publicznie ujawniony w czasie defilady w Pekinie 1 października 2019 roku. W kwietniu br. ChAL-W rozpoczęła ćwiczenia w zakresie ich przerzutu drogą powietrzną na pokładzie wojskowych samolotów transportowych Y-20. W przedziale transportowym maszyn Xi'an Y-20 Kunpeng mieszczą się jednorazowo dwa wozy Type 15, co pozwala przemieścić ładunek o łącznej masie ponad 60 ton na odległość do 7800 kilometrów.

W ostatnich dniach doszło do radykalnego pogorszenia relacji chińsko-indyjskich w związku z incydentem granicznym w Kaszmirze z udziałem żołnierzy obu tych państw. W wyniku sprzeczki na granicy w spornym punkcie miało dojść do dwóch regularnych "bitew" na pieści, kije i kamienie bez użycia broni palnej. Po obu stronach w starciu miało brać udział nawet po 900 żołnierzy, a jej efektem była śmierć 20 indyjskich żołnierzy i rany kilkudziesięciu innych oraz nieznane, ale najprawdopodobniej zbliżone straty po stronie chińskiej. Incydent ten jest pierwszym tak poważnym w skutkach napięciem w trudnych relacjach chińsko-indyjskich od 1975 roku. W ostatnich tygodniach w pobliżu granicy obie strony koncentrują znaczną liczbę żołnierzy i techniki wojskowej.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Leopardzik

  Każdy czolg dostaje zadyszki na,4km npm podobnie jak ludzkie płuca czy helihopter Jak Chińczycy to rozwiązali?

  1. effregrg

   może ściany kadłuba i wieży o grubości 10 mm ;)

  2. ito

   Sprężarki? Ale gdzie oni znajdą na takiej wysokości drogi, które utrzymają około 30- tonowy pojazd? Bo jakoś jazdy na skuśki nawet na płaskowyżu jakoś sobie nie wyobrażam (rozpadliny, wykroty, kamienie w postaci luźnej i ostańców...).

  3. Hamurabi

   Czołgi lekkie wagą nie przekraczają 15 Ton

 2. Jeśli nie będzie ANDERSA NIE BĘDZIE NIC ---- PO CO CAŁE TE WYWODY W KOMENTARZACH

  Czy można liczyć na sojuszników i ich siły pancerne ? Sojuszników juz mieliśmy rok 1939 zweryfikował wszystko walczyliśmy sami. Kurdowie też mieli sojuszników gdzie oni są obecnie ???? Umiesz liczyc licz na siebie i mierz siły na zamiary --- Anders ze 120 mm działem JEST CHYBA JEDYNYM czołgiem na jaki nas stać - ktoś liczy że w przeciągu kilku lat nabędziemy kilkaset nowych cięzkich MBT ? przy wymagajacej wymianie obronie przeciwlotniczej (WISŁA, NAREW), marynarce wojennej (Miecznik Murena Orka), bojowych wozach piechoty (Borsuk) lotnictwie itd itd itd nawet granatniki są potrzebne KOMARY się skończyły. PANOWIE JEŚLI NIE UDA SIE OPRACOWAĆ NOWEGO WŁASNEGO CZOŁGU LEKKIEGO (czy on taki lekki ? czy to może już średniaczek) I UZSYKAĆ ZA TO NISKIEJ CENY JEDNOSTKOWEJ TO NIE LICZYŁ BYM NA NIC W KWESTI CZOŁGÓW JAKICHKOLWIEK WIĘC SĄDZE ŻE LEPSZY RYDZ NIŻ NIC -- OBY ANDERS WSZEDŁ DO PRODUCJI SERYJNJE MNIEJSZE OPANCERZENIE NADRABIAŁ ZWINNOŚCIA, SIŁA OGNIA, I OSŁONA AKTYWNĄ ----- jeśli nie Anders to staniemy sie krajem wiecznych przejściówek marynarka posmakowała tego i będziemy zbierać uzywki ze świata ewentualnie rolę czołgów przejmować będą inne srodki bojowe np artyleria taki jak w marynarcę role Orkanów maja przejąć NSM-y

  1. Znawca

   Przecież czołg Anders to fikcja,,, składuszka na pokaz nic więcej

 3. Niuniu

  Bardzo słaby pancerz i kiepska armata. To taki czołg ekspedycyjny na defiladę, szybki zwrotny, tani. W starciu z hinduskimi T-72 i T-90 nie ma szans. Pytanie tylko czy hinduskie czołgi na wysokości ponad 4500m będą w stanie jeździć?

  1. Łukasz

   Niuniu do szkoły!!

 4. j23

  no coz chinczycy mysla ze indie szybko sie poddadza pod ich naciskiem ,moga sie bardzo pomylic zapewniam ze to nie chlopiec do bicia i zle dla nich to sie moze skonczyc

  1. Los

   Jeśli eskaluje to skończy się jak w 1962.

  2. anakonda

   Hindusów na ziś jest tyle samo co chinczyków tak że może Chiny mogą sie lanie przewiezc.

  3. yjhgjhgkhjkjlj

   Nie wiadomo jak się skończy, tym razem Indie mogą liczyć na wsparcie, być może właśnie dlatego nie podkulili ogona. Nowe kierownictwo Chińskie ostatnio naraziło się swoją politykom wielu krajom.

 5. mobilny

  ....temat jeden z wielu....lekki czołg na odpowiednie warunki....u nas tylki mbt z prawdziwego zdarzenia....k2PL:)....

  1. kombajn

   Żeby K2 PL miał sens musiałby znacząco różnić się od Koreańskiego odpowiednika. Oryginał był projektowany pod walkę w terenie w którym roi się od wąwozów dlatego jedynie przód K2 jest silnie opancerzony. Boki kadłuba i wierzy mógłby przebić byle bwp. W Polsce gdyby miało dojść do bitwy pancernej na 99% było by to starcie na płaskim terenie.

  2. ryba

   jakim trzeba byc analfabetą aby utrzymywać sie przy K2 .Aby ta konstrukcja nadawała sie dla nas trzeba go praktycznie zaprojektować od nowa oczywiście za nasze pieniądze dotego jeszcze trzeba by płacić licencje to niby ile by nas ta kupka złomu miała kosztować tylko dla tego że komuś do obrazka pasuje ? To przypomnę że na ukrainie już jest lepszy odpowiednik i o wiele tańszy Opłot .Ja jednak podtrzymuję opcje wejscia z Włochami w NOWĄ ARIETE gdzie podział kosztów będzie 50/50 a i Licencji nie trzeba będzie płacić ,nabedziemy też prawa do swobodnego dysponowania projektem a to juz jest argument nie do przebicia .la poparcia proponuje artykół-Sen o żelaznym wilku .

  3. Davien

   Skończ juz z ym K2PL bo to jedynie mrzonka, nam istotnie potrzeba mbt ale nei za 20 lat.

 6. Czesiek

  Komunizm plus azjatycka mentalność to zabójcza mieszanka

  1. Ech

   Kapitalizm + usa to raj na Ziemi od Iraku po Mineapolis

  2. Zbuta

   akurat w Mineapolis a potem w wielu miejscach na świecie zadymy wszczęli bolszewicy i neoliberałowie. to oni demolowali ulice, niszczyli pomniki, podpalali samochody i okradali sklepy. a tak dla przypomnienia, to nie państwo amerykańskie zabiło tego czarnoskórego kryminalistę, tylko czarnoskóry policjant, który odpowie za swoja zbrodnie.

  3. Marek

   Ciekawa sprawa, że śmieszni ludzikowie z gatunku tych, co rozrabiają w Mineapolis nie robili żadnych protestów ani tym bardziej zamieszek, kiedy w 2007r. kanadyjska policja na lotnisku w Vancouver zabiła bogu ducha winnego Polaka. No ale Polak był biały a jeden z policjantów, którzy go zabili był czarny, więc nie było żadnego powodu do tego, żeby rozrabiać.

 7. Ku chwale wielkij Polsce

  WWO Gepart -- powinien zastąpić zmodyfikowane T-72 a te sprzedać w jak najlepszych cenach gdzieś poza granice tak jak Bułgaria planuje sprzedać swoje Migi-29

  1. vvv

   wóz czołgopodobny nigdy nie bedzie zamiennikiem 1:1 dla MBT. na dodatek 105mm prykawka i stanag 4 to mozna sobie wsadzic dla jednostek wysokogórskich lub desatnowych

  2. x

   jak zwykle masz tendencję do "zjadania" lub pomijania niektórych liter (vide: wielkij), ale pozwól jednakże ci podpowiem - "gepart", to jednak raczej pisze się z "d" na końcu.

  3. Marak

   Naprawdę? W dżunglach gdzie dużo błota oraz wody i brak mostów też? Lepiej mieć namiastkę MBT niż nic. Dlatego ośmielam się twierdzić, że są liczne miejsca na świecie, gdzie taki pojazd sprawdzi się lepiej od MBT. Turcy to wiedzieli i zarabiają na tym. Myśmy też mogli zarabiać. Tylko że jakieś pajace postanowiły nie wiedzieć czemu uwalić Andersa.

 8. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

  SPOKOJNIE... szepczące kuluary decyzyjne po konsultacjach z sojusznikami z NATO ( z naciskiem na USA) postanowiło że nasze polskie rewitalizowane T-72 będą tzw lekkimi czołgami na teatrze Europa i wszystkie inne systemy pancerne nasze i sojusznicze których czołgi nie przekraczają 45 ton ( w strukturach NATO kompilacje T-72 stanowią one ok 35 % wszystkich systemów pancernych ) natomiast komponenty powyżej tej wagi typ Leopard plus inne czołgi sojuszników jako typ ciężki.....współpraca i koncepcja walki obu systemów w ramach struktur NATO ma opierać się na zasadzie 2+1 czyli do walki są wysyłane dwa lekkie czołgi i jeden ciężki...zadania lekkich to przede wszystkim czyszczenie przedpola i wspomaganie niszczenia nieprzyjacielskich struktur pancernych i lżejszego pancerza ..natomiast czołgi typu ciężkiego ich rola to przede wszystkim niszczenie konfrontacyjne nieprzyjacielskich czołgów... idea taktyczna nie jest nowa została zaczerpnięta z Rosyjskich mieszanych struktur pancernych które dobrze się sprawdzają jedyny problem to problem logistyczny który ma być usprawniony/poprawiony po pełnej lokalizacji struktur amerykańskich w Polsce oraz co jest novum uzupełnieniem Batalionem Pancernym skonfigurowanym z wojsk sojuszników NATO ( mówi się ,Hiszpanach ,Niemcach ,Duńczykach ,Holendrach ) czyli użytkownikach Leo które razem z naszymi PT-91 umiejscowione na Mazurach mają tworzyć tzw pancerną forpocztę i nie tylko jako rotacyjne zaplecze wojenne do państw Bałtyckich ...tak więc nasze T-72 będą spełniały niemalże podwójną rolę ciężkiego transportera opancerzonego i lekkiego czołgu gdzie w tle za nimi po oczyszczeniu przedpola będą śmigać mimo upływu czasu na bardzo dobrych taksówkach typ BWP-1 nasi grenadierzy pancerni ( a mamy ich ponad 1000 sztuk) więc błędem byłoby je zaniedbać zaniechaniem ( lekcje są wyciągane z armii Izraela ,Finlandii gdzie w miarę każdy system bojowy mądrze się zagospodarowuje i przy okazji w oparciu o nie tworzy własne novum)...to tak apropo Chińskich lekkich czołgów których waga oscyluje w okolicach 35 ton ....na teatrze Europa byłby li tylko formacją tankietek ......ale jako systemy szybkiego reagowania i zasadzek czemu nie .(.ale mamy co prawda nie lekkie czołgi ale nadal skuteczne Goździki zerujące npla z odległości 15-20 km)....chociaż by nie mieszać logistycznie/ planistycznie wolałbym na kołach naszą opcję Wilka ...jako opcję strasznych trojaczków...Rosomaka,Raka,Wilka wchodzące w grupy szybkiego reagowania....

  1. Davien

   Ile te bajki mozna opowiadać:)) Poza Polska w NATO tylko Czechy, Węgry i Bułgaria uzywaja tego złomu:)

  2. SZELESZCZĄCY W TRZCINOWISKU

   Davien......policz

  3. Marek

   Rosyjskich? A o Panzerkeil i o Panzerglocke nie słyszałeś?

 9. FR technologiczne imperium

  Ludzie to jednak zachłanne istoty, bo Chińczycy z Indiami mają spore państwa a kłócenie się o kilka km gór jest dość zabawne. No chyba że w tych górach występują jakieś ultra ważne złoża, aczkolwiek nie słyszałem o tym.

  1. Solidni

   Chiny są duże bo podstępnie zaatakowały i okupują swoich sąsiadów np. Tybet.

  2. tagore

   Chiny wpadły na pomysł skierowania wody z Himalajów na swoje tereny i chcą dlatego przechwycić całą wyżynę tybetańską ,na co Indie nie chcą się zgodzić.Spojrzenie na mapę wyjaśnia całą kwestię.

  3. Fanklub Daviena

   Ciekawe od kogo się tego nauczyły? Czy aby nie od pewnego rasistowskiego, złodziejskiego krzykliwego państewka bliskowschodniego, ustawicznie wzniecającego wojny? :)

 10. 12345

  T-72 nadal jest lepszy niż WWO, tylko tam trzeba wymienić stabilizację armaty i same działo również na ukraińską mocniejszą armatę, o tym mówił przedstawiciel Bumaru. Ale niestety nikt na to nie wpadł. Nawet bez pancerza reaktywnego T-72 w roli jako trochę taki WWO ma większy sens niż Anders, bo ma wciąż lepszy pancerz i siłę ognia. A i jeszcze nowa amunicja również też musi być kupiona do teciaków.

  1. SimonTemplar

   Nową amunicję do T72 i Leo2 kupujemy już od 10 lat i zapewniam, że orzez dalsze 10 lat nie kupimy.

 11. Ech

  Indie granicza z Chinami w 2 miesjach. Jedna granica na polnocym wschodzie za Butam, i Bangladeszem ale kolo Birmy, a druga ok 1000 km dalej na polnocnym zachdzie w rogu miedzy Pakistanem, Afganistem i wlasnie Chinami. W Obu sa spory, ale ten ostati punkt jest bardziej krytyczny bo Indie maja tam tez problem z Pakistanem.

 12. werte

  Skończyły się kije i kamienie w górach?

 13. Chinek Malinek

  I po to Chińczycy buduja górskie drogi

 14. devlin0

  a my dalej dialogi techniczne i malowanie zwane:"modyfikacja"

Reklama