Siły zbrojne

Nowa "europejska" eskadra F-35

Fot. defensie.nl
Fot. defensie.nl

Wraz z końcem listopada w bazie amerykańskich Sił Powietrznych Luke reaktywowano 308. eskadrę myśliwską, której celem będzie szkolenie pilotów duńskich i holenderskich sił powietrznych w pilotażu samolotów F-35.

Dowódcą eskadry, która ma rozpocząć działalność szkoleniową jeszcze w grudniu tego roku, jest ppłk Robert Miller. Jego podkomendnymi będą europejscy piloci z Danii i Holandii, uczący się obsługi samolotów F-35 Lightning II stopniowo przekazywanych tym państwom przez producenta.

308. eskadra myśliwska to już czwarta jednostka wyposażona w samoloty F-35, stacjonująca w bazie Luke. Jest jednocześnie pierwszą, w której oprócz Amerykanów latać będą piloci z dwóch państw europejskich. Pierwsi szkolenie na F-35A rozpoczną Holendrzy, potem dołączą do nich Duńczycy.

Holandia zamierza kupić łącznie 37 myśliwców 5. generacji F-35A, co ma kosztować holenderskiego podatnika co najmniej 6 mld dolarów. Duńskie siły powietrzne nabędą 27 samolotów F-35A.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.