Reklama

Siły zbrojne

Nowa dywizja powstanie w Kaliningradzie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjska gazeta rządowa Rossijskaja Gazieta opublikowała artykuł, zgodnie z którym w przyszłym roku Moskwa planuje zwiększyć możliwości obronne wojsk stacjonujących w obwodzie kaliningradzkim poprzez utworzenie tam nowej dywizji zmechanizowanej.

Rossijskaja Gazieta poinformowała, że w przyszłym roku w graniczącym z Polską i Litwą obwodzie kaliningradzkim ma powstać nowa dywizja zmechanizowana. Ma ona zwiększyć potencjał bojowy rosyjskich sił zbrojnych stacjonujących na terenie tej eksklawy. Zdaniem Gaziety, krok ten podyktowany jest rosnącym potencjałem bojowym i zwiększoną obecnością sił NATO w tym regionie.

"Rosja wielokrotnie zapewniała, że nigdy nie planowała ataku na swoich sąsiadów, dlatego martwi nas zwiększenie obecności sił NATO w regionie. Zadecydowano, że w celu zrównoważenia kroków podjętych przez Sojusz wzmocnione zostaną siły obronne obwodu kaliningradzkiego" - tak brzmi cytowane w rosyjskim artykule uzasadnienie planowanego wzmocnienia sił.

W tekście brak jest dokładniejszych informacji na temat mającej powstać dywizji. Podkreśla się jednak, że tego rodzaju działanie ma pomóc w obronie Kaliningradu przed atakiem lądowym. Mowa jest również o tym, że omawiana dywizja będzie "całkowicie nowym związkiem".

Cytowany rosyjski ekspert Wiktor Murachowski, redaktor naczelny portalu Арсенал Отечества stwierdził, że w przypadku "hipotetycznego rozmieszczenia ofensywnej grupy operacyjnej NATO w Polsce i krajach bałtyckich", Rosja również dodatkowo wzmocni grupę swoich wojsk w regionie, przenosząc część sił z Rosji. Jego zdaniem jednak powstanie nowej dywizji jest potrzebne po to, by zapobiec właśnie takiemu scenariuszowi.

Gazieta przypomniała swoim czytelnikom o tzw. Inicjatywie Gotowości NATO (tzw. 4x30), subtelnie zmieniając jednak nieco jej charakter. W interpretacji rosyjskiego pisma chodzi o posiadanie przez NATO do końca 2020 r. 30 batalionowych grup taktycznych, 30 okrętów i 30 eskadr sił powietrznych, które mogą rozmieścić się "w tym regionie" w ciągu 30 dni.

Sformowanie nowej dywizji zmechanizowanej w obwodzie kaliningradzkim byłoby kolejnym wzmocnieniem stacjonujących tam wojsk rosyjskich. Zaledwie kilka miesięcy temu sformowano tam samodzielny pułk pancerny, mający na stanie ponad 60 czołgów T-72B, zwiększając najprawdopodniej liczbę czołgów T-72 w służbie czynnej w obwodzie kaliningradzkim do ok. 100. 

W ostatnich latach obserwowany jest zresztą stały trend wzmacniania sił rosyjskich w eksklawie kaliningradzkiej. Wymieniane jest uzbrojenie stacjonujących tam oddziałów, są one  rozbudowywane i wzmacniane, odtwarzane są rozwiązane związki taktyczne. Biorąc pod uwagę dotychczasowy charakter i sposób prowadzenia tych działań, można założyć, że wspomniana w rosyjskim artykule "nowa dywizja zmechanizowana" najprawdopodobniej może powstać na bazie stacjonującej w Gusiewie 79. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej.

Reklama

Komentarze (55)

 1. Davien

  Panie Michale akurat Spisz został pzrekazany Polsce na mocy umowy ze Słowacja z 30 listopada 1938r kiedy to Tiso juz stał na czele rzadu słowackiego,

 2. Alosza

  I po co ci to było !

 3. Szach mat w jednym ruchu.

  Widzę ,że znów pojawił się temat śląsks cieszyńskiego-zaolzia! Co ciekawe ten temat przerabialiśmy kilka miesięcy temu! Tradycyjnie padają te same argumenty i pomówienia!Czyżby znowu trzeba coś udowodnić?

 4. Pogromca botów

  W dalszym ciągu piszesz głupstwa zaczynajac od Litwy. Po pierwsze Unia Polsko Litewska to było wydarzenie epokowe. 2 państwa połączyły się zachowujac swoją tożsamość i odmienność! Więc Polska żadnej krzywdy Litwie nie wyrządziła! Po drugie jeśli zaczynasz pisać o Zaolziu to musisz cofnąć się do grudnia 1918 kiedy to Czechosłowacja wykorzystując trudną sytuację Polski najechała cały Śląsk Cieszyński ,aż do Skoczowa. Tam miała miejsce bitwa! Czesi wymusili na nas ustępstwa. Zaproponowali umowę której sami nie przestrzegali. Pierwotny plan Z dotyczył odzyskania Śląska Cieszyńskiego (Trzyniec,Mosty na Jabłonkowie itd) tam nawet dzisiaj mieszkają Polacy! A w latach 20-tych ok.60% to byli Polacy! Plan Z był opracowywany na początku lat 30-tych. Spisz był zawsze Polski. Jako ciekawostkę mogę dodać ,że w czasie potopu szwedzkiego tam były ukryte klejnoty królewskie w tym Szczerbiec! Na koniec Unia Lu elska wyznaczyła standarty,które nawet dzisiaj dają do myślenia.

 5. Danisz

  Idąc tym sposobem myślenia można by powiedzieć, że sama sobie tę Osetię odebrała - tylko kto ją teraz okupuje?

 6. michalspajder

  Przepraszam, podalem zly trop. Otoz Spisz i Orawe zajelismy juz w 1938 roku, kiedy to rzad slowacki ksiedza Tiszo byl dopiero tworzony. Na jesieni. W 1938 roku zapewne na Slowacji jeszcze nie planowano wspoludzialu w ataku na Polske. A co do tego, ze byli oni sojusznikami III Rzeszy, to nikt jeszcze w 1938 roku sytuacji przewidziec nie mogl, skoro nawet nasz Sztab Generalny opracowywanie planu "Z" rozpoczal dopiero w marcu 1939 roku, po juz formalnym zajeciu Czech i przeksztalceniu ich w Protektorat Czech i Moraw. Czyli nawet w 1939 roku nie do konca wierzono, ze bedzie wojna z Niemcami, nie mowiac juz o nowo powstalej Slowacji. Panski nick jest wiec nieadekwatny, bo Pan sam pisze raczej jak bot, a nie ich pogromca...Mimo wszystko, klaniam sie.

 7. bc

  To tania propaganda wyciągną jakiś stary sprzęt z magazynów i na papierze jest dywizja no i 12szt Iskanderów.

 8. Pogromca botów

  Jak byś miał pojęcie o historii i geografi to byś wiedział,że Spisz w 39r.wchodził w skład Słowacji ks.Tiso. A Słowacja to sojusznik hitlera? Z terytorium Słowacji wyszło pomocnicze uderzenie na Polskę!

 9. Davien

  MOM, na transportwe czy bombowce to i Newy i Kub-y wystarcza, a na daleki zasieg ciagle mamy S-200. Tyle ze się ni strzela do samolotów w trakcie pokoju, nie jesteśmy Rosja u której takie rzeczy na porządku dziennym.

 10. stefan

  "Rosja wielokrotnie zapewniała, że nigdy nie planowała ataku na swoich sąsiadów" i jest to prawda. "Rosja wielokrotnie zapewniała" i wbrew zapewnieniom napadła na Gruzję i Ukrainę i wbrew zapewnieniom PLANUJE atak na swoich spokojnych i słabszych sąsiadów, Kraje Bałtyckie i Polskę czego przejawem są scenariusze agresywnych działań ćwiczone regularnie i wielokrotnie, o uderzeniach jądrowych na Warszawę nie wspominając..

 11. Irry

  I ostatnie. WRÓCIŁ DO NAS. Znaczy się co? Wyklęci zdobyli?

 12. gosc

  polski tez byl 2 lata ,rosyjski za piotra wielkiego byl przez 7 lat ,katarzyna go zwrocila prusakom ,do nauki .

 13. Szach mat w jednym ruchu.

  Przy okazji ktoś zwrócił uwagę na wyposażenie na zdjęciu i kto? Bo dla mnie nie ma się czym chwalić? A teraz na poważnie średnio co kilka tyg.mamy informację o nowej jednostce w enklawie królewca. Stąd moje pytanie są tam jeszcze jacyś cywile i jakiś przemysł? Czy może f.r wykorzystując swoje wiekowe doświadczenia przesiedliła bądź wysiedliła już wszystkich?

 14. QWERTY

  Jak ci się tak Rosja podoba to sie przenieś tam

 15. Davien

  A takich dwóch ze Spenazu złapanych pewien czas temu w pełnym umundurowaniu, czy min 10 T-72B spalonych na Ukrainie to oczywiscie zwidy Konaszenkowa?:)) A co do krymu to był częścią Ukrainy a Rosja zajeła go siła i okupuje

 16. Niuniu

  Piszecie koledzy jacy To My jesteśmy miłujący pokój a Rosjanie agresywni bo My nie zaatakowali Gruzji a My nie. Oczywiście Gruzji nie atakowaliśmy. Ale Nasze wojska uczestniczyły w podboju i okupacji Iraku. I uczestniczą nadal w okupacji Afganistanu. Nasz okręt Czarnecki uczestniczył w blokadzie i defackto rozbiciu Libii a ostatnia Nasze 4 F16 brały udział w nalotach na Syrię. Z tym, że podobno były to tylko loty zwiadowcze. Czym to się różni od agresywnych działań Rosjan? Ile jest wypowiedzi Kolegów na tym forum o zajmowaniu, likwidowaniu, zdobywaniu Kaliningradu? Czy wysyłanie lotnictwa wojskowego przeciwko rosyjskim samolotom latającym nad Bałtykiem w przestrzeni międzynarodowej to jest normalne pokojowe działanie? Piszecie o tłumach Kaliningradczyków robiących zakupy w Polsce. A niby jak to mają robić skoro od ponad czterech lat nie ma ruchu przygranicznego który Polska zlikwidowała jednostronnie? Zresztą co zakupy w Polsce mają do rzeczy. Niemcy też masowo przyjeżdżają na zakupy do Polski i co z tego?

 17. BieS

  Nazwa Królewiec wzięła się od łacińskiej nazwy zamku krzyżackiego Regiomontium (Królewska Góra), więc raczej bym optował, że to Watykan był pierwszym brutalem. Zamek wybudowali po zdobyciu pruskiej osady Tuwangste w 1255 roku. Sami Rosjanie na początku pisali Korolewec. Dopiero po zdobyciu po II wojnie przemianowali na Kaliningrad (wiadomo o kogo chodzi). Nazwa Królewiec jest dopuszczalna. Natomiast Paryż, Monachium, Madryt, Kolonia, Rzym, Turyn, Londyn etc. to spolszczone nazwy tych miast. Bez przesady z tą poprawnością geopolityczną.

 18. sża

  Można tak powiedzieć, bo zaatakowała Osetię.

 19. Tylda

  @Palmel - Taa, podczas aneksji Krymu też się zapieraliście, że nie ma rosyjskich żołnierzy, a są tylko entuzjaści lokalnego demobilu. A już w lipcu 2014 Putin sam zaczął kręcić, że co prawda były tam siły specjalne, ale tylko "wspierały." A to, że w Donbasie są żołnierze SZ FR na "urlopie," rosyjscy spadochroniarze "przypadkowo" przekraczają granicę, jeszcze w 2015 Putin sam przyznaje, że w regionie operuje wywiad wojskowy - nie, to zupełny przypadek.

 20. gugluk

  Pomyliło Ci się .Wrocław był 350 lat od swego początku Polski. Wrócił do nas. A kiedy Kalinigrad był Wasz czyli ruski ? Nigdy . Jeśli byś podał Szczecin to bym nie protestował ale Was naszej historii nie uczą.

 21. Irry

  takim, jakim Polska jest we Wrocławiu...

 22. Marek1

  Przestań tu w Polsce wypisywać te sputnikowe banialuki. Batalionowe grupy bojowe rozlokowane 10-15 km od granicy ukraińskiej wchodzą na terytorium ukraińskie tylko wtedy, gdy zagrożone jest istnienie quasi republik w 100% zależnych od Moskwy(ŁRL/DRL). Tak było w 2014/15/16 r. Do walk pozycyjnych z ATO nie są potrzebne, bo wyposażona przez Rosję armia separatystów sobie w tym zakresie nieźle radzi.

 23. sża

  NATO przesuwa swoje siły pod rosyjską granicę, w odpowiedzi Rosjanie przesuwają swoje czołgi i rakiety pod naszą granicę. Podobna tak jest dla nas bezpieczniej.

 24. dim

  @Niuniu. I także od lat Rosjanie wpuszczają tę misję tylko tam gdzie chcą, a odmowy są częste. A na cmentarzach rosyjskich przybyło nagle grobów młodych żołnierzy, ale to pewnie przez grypę. Dalej szkoda pisać...

 25. ciekawy

  Ile amerykańskich baterii OPL krótkiego i średniego zasięgu i ile dywizjonów artylerii rakietowej z USA stacjonuje w Polsce że możemy mówić o symetrii zagrożeń i odpowiedzi na nie ?

Reklama