Siły zbrojne

Norwegia testuje zestawy przeciwlotnicze NASAMS

Odpalenie pocisku AIM-120 AMRAAM z wyrzutni NASAMS. Fot. Raytheon.
Odpalenie pocisku AIM-120 AMRAAM z wyrzutni NASAMS. Fot. Raytheon.

Siły zbrojne Norwegii przeprowadziły 4 strzelania próbne pociskami AIM-120 AMRAAM z zestawów przeciwlotniczych NASAMS, opracowanych wspólnie przez Raytheona i norweskiego Kongsberga.

Według komunikatu Raytheona, w trakcie ćwiczeń Królewskich Norweskich Sił Powietrznych (RNoAF) odpalono z zestawów przeciwlotniczych NASAMS 4 pociski AIM-120 AMRAAM. Wszystkie rakiety przechwyciły swoje cele, a strzelania były obserwowane przez przedstawicieli sił zbrojnych kilku krajów, w tym obecnych użytkowników systemu NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System).

Zestaw przeciwlotniczy NASAMS składa się z punktu dowodzenia, stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-64F1 Sentinel, elektrooptycznego systemu wykrywania i śledzenia celów oraz kontenerowych wyrzutni rakiet, mieszczących 6 pocisków każda. Zestaw może także wykorzystywać wyrzutnie samobieżne, oparte na podwoziu samochodów Humvee. Podstawowym uzbrojeniem systemu NASAMS są pociski AIM-120 AMRAAM, ale istnieje także możliwość użycia NASAMSa z pociskami AIM-9X Sidewinder lub ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile). System przeciwlotniczy działa w środowisku sieciocentrycznym i jest w stanie razić do 72 celów jednocześnie.

Zestawy przeciwlotnicze NASAMS, opracowane przez Raytheona i norweską firmę Kongsberg znajdują się w służbie w Norwegii od ponad 10 lat. Są one użytkowane także przez siły zbrojne Finlandii, Hiszpanii, Holandii i jednego nieujawnionego państwa, a w USA systemy NASAMS są w sposób ciągły wykorzystywane do osłony przeciwlotniczej obszaru Waszyngtonu. Co więcej, decyzję o zakupie zestawów przeciwlotniczych NASAMS podjął także Oman.

Komentarze (4)

 1. ryszard56

  A co z naszą Loarą

 2. rcicho

  Nam taki NASAMS by się bardzo przydał.

 3. rcicho

  Nam taki NASAMS by się bardzo przydał.

 4. Janusz Panasiuk Oslo

  Rosja®to to nieujawnione panstwo ?