Reklama

Siły zbrojne

Norwegia: rekordowe wydatki na obronność w 2014 roku

Fot. forsvaret.no
Fot. forsvaret.no

Jak wynika z projektu budżetu na przyszły rok, Oslo planuje w 2014 roku wydać na obronność rekordową sumę 43,008 miliarda koron, czyli około 7,17 miliarda dolarów. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to najwięcej spośród wszystkich europejskich członków NATO. Suma ta plasuje też Norwegia pośród 10 krajów sojuszu dysponujących największymi funduszami na ten cel.

Planowane wydatki są o około 86.48 miliona dolarów (519 mln NOK) wyższe niż w bieżącym roku. W znacznej mierze będą one przeznaczone na modernizację i reorganizację sił zbrojnych Norwegii. Na te same cele zostaną też przeznaczone znaczne środki, uwolnione na skutek wycofywania się NATO z Afganistanu. 

Głównymi priorytetami pozostaje zwiększenie mobilności, wyszkolenia i interoperacyjności wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Około 21% budżetu przeznaczono na zakup sprzętu, w tym okrętów i samolotów, takich jak najnowsze myśliwce F-35.

Planowane jest też zwiększenie wydatków na działania operacyjne na rzecz krajowego bezpieczeństwa. Poszerzany będzie zakres współpracy sił zbrojnych ze służbami bezpieczeństwa, ratowniczymi oraz formacjami cywilnymi. Wojskowe śmigłowce w północnej i południowej Norwegii będą utrzymywane w stałej gotowości. Mogą być wykorzystywane zarówno w zadaniach ratowniczych, jak również przy akcjach policyjnych. 

Ponad 20 milionów koron (3,3 mln dol.) Norwegia chce poświęcić na cyberbezpieczeństwo, zarówno w zakresie ochrony narodowych i państwowych struktur, jak i zastosowań wojskowych. 

W 2014 roku około 338 milionów koron oszczędności ma przynieść wycofywanie żołnierzy z Afganistanu. Jednocześnie Oslo wprowadza jednak szeroki program opieki obejmujący żołnierzy i weteranów, zarówno przed, w trakcie jak i po zakończeniu służby za granicą. Planowana jest też historyczna decyzja o wprowadzeniu poboru zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. 

Reklama

Komentarze (3)

  1. Jeremiasz

    Zacznie sie niedlugo rywalizacja o zloza to potrzebuja czegos do odstraszania. Myslicie ze male panstwa o niskim potencjale ludnosciowym maja szanse w rywalizacjii? Nie jestem specjalista ale ciekawy jestem co mysla ludzie co sie na tym znaja... Jak to wyglada ?

  2. grzegorz

    Wielkie mecyje, to ponad 3 miliardy $ mniej niż my corocznie wydajemy na armię a ich stać na nowoczesne samoloty i okręty a my co mamy?

  3. XYZ

    No coś takiego! To muszą być naprawdę w ciężkim strachu...

Reklama