Reklama

Siły zbrojne

"Polskie myśliwce i IBCS mogą być połączone, celem neutralizacji zagrożeń"

Polski F-16 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. SSgt Ian Houlding GBR Army/NATO/SFJZ13
Polski F-16 (zdjęcie ilustracyjne). Fot. SSgt Ian Houlding GBR Army/NATO/SFJZ13

W trakcie drugiej edycji konferencji Defence24 Day przedstawiciel Northrop Grumman Jay Annis omawiał możliwości oraz wyzwania jakie stoją przed polskimi Siłami Zbrojnymi w zakresie stworzenia zdolności SEAD/DEAD (przełamania/niszczenia obrony powietrznej przeciwnika).

Jay Annis zwrócił uwagę na „zasoby” jakie obecnie posiadają nasze SZ: „Macie do dyspozycji IBCS, który to system zbierze razem różne elementy pola walki, tak by aktywa te mogły się między sobą komunikować. (...) Patriot z kolei będą broniły tego obszaru przed nadlatującymi pociskami, wymierzonymi w polską infrastrukturę. JSF będzie z kolei działał jako jeden z najlepszych katalizatorów użycia siły, jakie w nadchodzących dekadach będą dostępne w Europie...”. W jego opinii te wszystkie elementy można połączyć w celu neutralizacji zagrożeń, które znajdują się na wschodniej flance Polski:

„Właśnie tak postrzegam najlepszy sposób na zebranie tych systemów razem: poprzez skoordynowane działania, zaangażowanie podejmowane we wspólnym celu - neutralizacji zagrożenia. Jak zauważył Jay Annis, trzeba być również przygotowanym na: „neutralizację tych zagrożeń wraz z ich ewolucją - również w przyszłości.”

Kwestii wykorzystania polskich F-16 do przełamania obrony przeciwlotniczej przeciwnika (A2AD) przedstawiciel koncernu Northrop Grumman stwierdził, że „bez wątpienia polskie eskadry F-16 można wykorzystać do zwalczania zagrożenia A2AD, z jakim mamy do czynienia obecnie. Proces mógłby na przykład zacząć się od inicjacji pozyskania, w trybie FMS, pocisków AARGM. To pocisk, który już na dziś jest zintegrowany z F-16.

Istotne jest zainicjowanie tych działań dziś, gdyż: „… stworzy bowiem podwaliny pod rozwój tych wydajnych społeczności A2AD wraz z wdrażaniem systemów takich jak IBCS i baterie Patriot a także ustanowi scenariusze w zakresie wdrażania elementów zwiększających zdolności w przyszłości, jak samoloty JSF które nadal będą także wykorzystywać zdolności ustanowione przez F-16.”

image
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama