Siły zbrojne

Niszczyciel rakietowy Floty Bałtyckiej stanie się okrętem muzealnym

Biespokojnyj (920), jeden z dwóch niszczycieli rakietowych Floty Bałtyckiej projektu 956 (Sowriemiennyj), poddawany jest w Stoczni Jantar w Kaliningradzie pracom mającym pozwolić na jego długotrwałe utrzymywanie na wodzie w roli okrętu-muzeum.

W ramach prac prowadzonych w doku pływającym PD-8 kaliningradzkiej stoczni, z okrętu zdemontowano śruby i wały śrubowe, zaś jego kadłub ma zostać zakonserwowany i pomalowany. Z informacji medialnych wynika, ze będzie on wykorzystywany jako jednostka muzealna w Kronsztadzie, gdzie ma powstać morska filia parku historycznego „Patriot”.

Biespokojnyj jest piętnastym niszczycielem rakietowym typu Sowriemiennyj. Zbudowano go w Stoczni Północnej z Sankt Petersburga, jego stępkę położono 8 kwietnia 1987 r., wodowano 9 czerwca 1990 r., zaś podniesione bandery nastąpiło 29 lutego 1992 r. Przez ponad dekadę był on, obok bliźniaczego niszczyciela Nastojcziwyj, największym rosyjskim okrętem na Bałtyku. Od 10 lat nie wychodził jednak w morze i znajdował się w rezerwie, oczekując na remont główny lub modernizację.

(AN)

Komentarze (9)

 1. AS

  A nie lepiej odholować go od brzegu niech stoi w wodzie za to z najnowszymi rakietami na pokładzie. Takie Rosyjskie nie zagrażające cywilom Redzikowo?

 2. 45

  On jest w rezerwie,w razie potrzeby zostanie mu przywrócona zdolność bojowa. Ale czy Rosja będzie potrzebowała tak dużych okrętów to już inna sprawa.

 3. BUBA

  Jak można oddać do muzeum okręt nowszy o 10 i 12 lat od naszych ORP Puławski o ORP Kościuszko? To nieuczciwe, Rosjanie opamiętajcie się.

 4. Luck

  A do Syrii płynie właśnie tzw. lotniskowiec zbudowany według koncepcji rosyjskiej, czyli komiczna hybryda lotniskowca z krążownikiem, która w praktyce nie jest ani jednym, ani drugim! Kopci to po drodze jakby było opalane węglem, coś jak niemieckie drednoty sprzed stu lat! Jego instalacja elektryczna jest do kitu i ciągle się psuje. Łajba ta jest zdolna do wyjścia w morze gdzieś raz na trzy lata, bo potem niezbędny jest długi remont jego steranych mechanizmów. Na pokładzie zaś "pokaźna" eskadra lotnicza złożona głównie z...około dziesięciu "starowików" Su-33. To na pewno potężna siła bojowa, która opanuje niebo nad Bliskim Wschodem! Zresztą ten cały zespół złożonych z prawie wszystkich zdolnych do pływania większych okrętów nawodnych Floty Północnej przedstawia się bardzo śmiesznie. W skład tej liczącej osiem kryp "grupy holowniczo-zadaniowej" wchodzą bowiem...holowniki. Są duże szanse, że ten żałosny złom zwany "Kuzniecowem" zepsuje się po drodze i trzeba go będzie z powrotem holować do Murmańska. Wtedy dopiero cały świat będzie wył ze śmiechu! Prawdy jednak nie da się ukryć: na morzach świata rosyjska flota właściwie nie istnieje poza pokazówkami propagandowym, takimi, jak rejs "Kuzniecowa" z holownikami do Syrii, a na światowym oceanie od ćwierćwiecza niepodzielnie panuje US Navy.

  1. Marcin

   jak na osobę z kraju gdzie szczytem potęgi są 50 letnie okręty podwodne i 40 letnie fregaty a budowa korwety vel patrolowca Gawron vel Ślązak trwa 17 lat i końca nie widac masz swoiste poglądy o lotniskowcach innych krajów. Typowe u nas - szydzą z innych a sami nic nie potrafią.

 5. Geoffrey

  Biespakojnyj staje się Spakojnyj, a typ Sowriemennyj staje się typem Muziejnyj. Rosjanie powinni uważniej nadawać nazwy swoim produktom. Na przykład przyszłościowy myśliwiec staje się coraz bardziej przyszłościowy.

  1. fun Geoffrey'a

   A jak tam z nazwami "okrętów" u was na Ukrainie? Kiedy „Hetman Sahajdaczny” zmieni nazwę na "Stepan Bandera"? Czy tez nazwę tę otrzyma dopiero przyszłościowy "flagowiec"?

 6. Ech

  Może zamiast śruby zamontowali inny napęd? Widział ktoś demontaż tego wału? Żeby się nie okazało,ze nagle pływa

 7. dick digller

  W sumie nie taki stary okręt. 24 lata i robić z niego muzeum? Ruscy są dziwni. Mają ponad 100 letni okręt w służbie, i na muzeum go nie przerabiają. http://www.defence24.pl/228983,stuletni-okret-kommuna-nadal-gotowy-do-dzialan-operacyjnych

 8. Wit

  14 lat służby , 10 stania w porcie . Ciekawe jaka jest sprawność dużych okrętów rosyjskiej floty

 9. dziad.

  cała flota Rosji to muzeum,........tak trzymać towarzysze.!!!!!!