Siły zbrojne

Nigeria: w ataku islamistów na szkołę zginęły 42 osoby

Islamiści zabili ponad 40 osób w ataku na nigeryjska szkołę – fot. www.grassrootsvanguard.com
Islamiści zabili ponad 40 osób w ataku na nigeryjska szkołę – fot. www.grassrootsvanguard.com

Islamiści z ugrupowania Boko Haram napadli  na szkołę z internatem w mieście Mamudo. Bandyci podpalili budynki, a później strzelali do osób, które chciały uciec z płomieni.Początkowo mówiono o 29 zabitych na miejscu uczniach i nauczycielach. Jednakże wielu ciężko rannych i poparzonych osób ewakuowano do szpitala, gdzie pomimo wysiłków personelu medycznego wiele z nich zmarło zwiększając liczbę ofiar do 42.

Więcej: Nigeria: wojsko rozbija obozy Boko Haram. Prezydent zapowiada amnestię dla bojowników

Jak obliczono w agencji Associated Press od 2010 roku islamiści spalili już dziesiątki szkół zabijając ponad 1600 osób. Nigeryjskie ugrupowanie „Boko Haram” („Zachodnia edukacja – grzech”) prowadzi walkę przeciwko zachodniej edukacji i wszelkim przejawom zachodniej kultury, w tym także zabijając ludzi z tą kulturą w jakiś sposób związanych. Jej głównym celem jest wprowadzenie islamu i prawa szariatu w całej Nigerii.

Więcej: Naloty na islamistów w północnowschodniej Nigerii

W południowej części kraju zamieszkałej przez chrześcijan, to oni są uważania przez islamistów za największych wrogów. Chcąc przerwać ataki na szkoły i kościoły armia nigeryjska rozpoczęła ofensywę przeciwko ekstremistom oficjalnie głosząc o osiągniętych sukcesach. Jak widać sytuacja jest jednak nadal bardzo trudna.

(MD)

 

Komentarze