Reklama

Siły zbrojne

„Niewidzialny” czołg powstaje w Chinach

Przemysł ChRL pracuje nad "niewidzialnym" czołgiem, zbudowanym w technologii obniżonej wykrywalności. Jednocześnie jednak doskonalone są wozy Typ 99 (na zdjęciu). Fot. Max Smith/Wikimedia Commons.
Przemysł ChRL pracuje nad "niewidzialnym" czołgiem, zbudowanym w technologii obniżonej wykrywalności. Jednocześnie jednak doskonalone są wozy Typ 99 (na zdjęciu). Fot. Max Smith/Wikimedia Commons.

Chińska Republika Ludowa prowadzi prace nad nowym typem czołgu podstawowego, który ma być zbudowany w technologii obniżonej wykrywalności „stealth” - pisze Army Recognition.

Wizualizacje nowej maszyny zostały upublicznione przez China Military Report. Maszyna, określana jako „czwarta generacja” chińskich czołgów ma się charakteryzować wysokim stopniem ochrony wnętrza i będzie mieć trzyosobową załogę. Według serwisu Army Recognition układ konstrukcyjny nowego chińskiego czołgu zbliżony jest do amerykańskiego M1 Abrams. Może to oznaczać odejście Chińczyków od budowania kolejnych generacji czołgów opartych w dużej mierze koncepcjach radzieckich i rosyjskich.

Jednocześnie z pracami nad czołgiem nowej generacji, projektowanym prawdopodobnie z myślą o obniżeniu sygnatury radarowej czy termalnej chiński przemysł rozwija projekt maszyny Typ 3000, która stanowi raczej ewolucyjne rozwinięcie produkowanego obecnie obecnie wozu Typ 99. Według dostępnych informacji ma on wejść na uzbrojenie Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej jeszcze w ciągu bieżącego roku i będzie wyposażony między innymi w termowizyjne przyrządy obserwacyjne drugiej generacji dla dowódcy i działonowego, a także elementy systemu zarządzania polem walki.

Na razie trudno określić, jaki ostatecznie kształt przyjmie nowy czołg podstawowy rozwijany w ChRL i kiedy wejdzie na uzbrojenie Chińskiej Armii Ludowo - Wyzwoleńczej. Prace nad rozwojem broni pancernej w Chinach realizowane są zarówno przez modernizację istniejących typów uzbrojenia, w tym w szczególności doskonalenie rodziny czołgów Typ 99, jak i rozwój zupełnie nowych konstrukcji, czego przykładem jest dążenie do opracowania „niewidzialnego” czołgu. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Rozśrodkowane ;)

  Nasze siły zbrojne najlepsze na świecie. Nikt ich nie widzi. ;-)

 2. Pipi

  A jak sie ma PL-01? Z tego co pamietam mial byc "niewidzialny" termicznie?

  1. ursus

   Chyba jest niestety dalej rozwijany. Chińczycy podchodzą do sprawy lepiej od nas, bo w przypadku wykrycia ich czołg zapewni załodze dużo większe bezpieczeństwo, pozwoli na prowadzenie walki na terenie na którym użyto wcześniej broni atomowej, nada się do bezpośredniej walki - nie tylko jako wsparcie.

  2. wróg

   I jest niewykrywalny, zapewniam Cię że go nie zobaczymy, a pieniędzy pożre ile tylko z dziury budżetowej da się wykopać :)

  3. GM

   Ma się bardzo dobrze, jest nawet całkowicie niewidzialny, od dawna nikt go nie widział i nie wiadomo czy ktokolwiek go jeszcze zobaczy!

 3. dfgfgfd

  Chiny powinny być w sojuszu z USA ze względów na duże gospodarki, jeżeli się to kiedyś załamie będzie katastrofa !!! Przy takiej Rosji nic by się nie załamało.

  1. wróg

   Będą w sojuszu jak Jankesi z Indianami. Jankesi pozakładali na świecie kasyna i twierdzą że to giełdy i że one majątek wytwarzają, no i skończą w rezerwatach :)

  2. sd

   Przy takiej Rosji zalamal sie caly blok wschodni i ZSRR, tumanie.

 4. Gustlik

  Czy Chiny i Rosja nie potrafia stworzyć nowej maszyny od zera tylko entą przeróbke T-72 ?

  1. wróg

   Dobre jest to po co psuć? Od 40 lat na planecie nie powstało ani jedno nowe podwozie, które posłano by na wojnę. Kolega ma pojęcie jaka jest przepaść w obsłudze technicznej między generacjami sprzętu? Jak trzeba zmienić cały system kształcenia? Już na obecnych są zgrzyty, bo turbiny dieslowe nie są powszechne (mało kto ma generator prądu na turbinę, a nie na silnik tłokowy), więc i obsługa modułu napędowego do nowoczesnego czołgu jest problemem edukacyjnym, bo nie jest to technologia z jaką przeciętny technik jest oswojony. A wyganianie z fabryk specjalistów, żeby się po krzakach za maszynami czołgali nigdy nie kończyło się dobrze.

 5. Jan

  Będą niewidzialne, bo zrobią je z łusek ryżu.

 6. laki

  czołg chński to odpowiedż na rosyiski mbt armata nidługo ocenimy ktory jest lepszy .

Reklama