Reklama

Siły zbrojne

Nieudana próba Minutmana III

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Nie powiódł się test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) Minuteman III przeprowadzony w minioną środę w Kalifornii. Próba została przerwana przed odpaleniem; badane są przyczyny. Test odbędzie się w innym terminie.

"Test nieuzbrojonej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Minuteman III z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii został przerwany na ziemi przed startem. Przyczyna przerwania jest obecnie badana" - poinformowały amerykańskie siły powietrzne.

Próba pocisku odbędzie się w innym terminie.

Pociski Minuteman III na paliwo stałe zdolne są do przenoszenia głowic nuklearnych na odległość nawet 13 tys. km. Stanowią podstawę amerykańskiego arsenału strategicznego. W locie osiągają prędkość 24 tys. km na godzinę. Są na wyposażeniu amerykańskiej armii od 1970 roku.

W USA trwa dyskusja nad realizacją programu Ground Based Strategic Deterrent, mającego zastąpić pociski Minuteman III. Jego krytycy opowiadają się za kolejnym już wydłużeniem eksploatacji Minutemanów, choć przedstawiciele sił powietrznych mówią, że nie jest to możliwe.

Obecnie w ciągłym dyżurze bojowym jest około 400 pocisków Minuteman III. Amerykanie dysponują 450 silosami rakietowymi, jednak część z nich została wyłączona z czynnej służby w ramach porozumień rozbrojeniowych (New START). Istnieje jednak techniczna możliwość przywrócenia tych pocisków do służby.
PAP/Defence.24.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. Fanklub Daviena i GB

    Moim zdaniem po kilkudziesięciu latach rozmagnesowały się Amerykanom 8" dyskietki z oprogramowaniem, jakich używają w Minutmanach... :D

Reklama