Reklama

Siły zbrojne

Niemiecko-holenderskie Leopardy w modernizacji

Fot. defensie.nl
Fot. defensie.nl

Trzy pierwsze „niemiecko-holenderskie” Leopardy dostarczono armii niemieckiej. Pojazd noszący oznaczenie Leopard 2A6MA2 jest wyposażony w urządzenia i systemy komunikacyjne i informacyjne produkcji holenderskiej. Dzięki temu może bez problemów nawiązywać łączność cyfrową z jednostkami armii holenderskiej.

Powstanie tak wyposażonego czołgu wymagało pewnych "ustępstw" od obu stron - konieczne było zrezygnowanie z korzyści dla przemysłów obronnych i wymienienie się technicznym know-how i doświadczeniem posiadanym przez zespoły inżynierów z obu państw.

Na modernizacji czołgów Leopard 2 w sposób pozwalający na bezpośrednią komunikację z jednostkami armii holenderskiej zależało szczególnie Holendrom. Armia tego państwa pozbyła się czołgów, jednak w 2015 r. wspólnie z Niemcami utworzono 414. batalion pancerny podporządkowany holenderskiej 43. Brygadzie Zmechanizowanej, organizacyjnie z kolei związanej z niemiecką 1. Dywizją Pancerną.

Dzięki wyposażeniu czołgów w urządzenia komunikacyjne produkcji holenderskiej ich załogi mogą bez przeszkód wykonywać zadania w ramach brygady holenderskiej. Dodatkowo pojazdy wyposażono w system identyfikacyjny, zdecydowanie zmniejszający ryzyko stania się celem ostrzału sił sprzymierzonych.

Zgodnie z harmonogramem 414. batalion pancerny otrzyma 17 tak zmodyfikowanych Leopardów 2 do lipca 2018 r., natomiast ogółem w 2018 r. dostarczone zostanie 40 czołgów w tej wersji. 414. batalion pancerny w przyszłym roku znajdzie się w składzie mieszanych sił niemiecko-holenderskich wyznaczonych do kolejnej rotacji sił natychmiastowego reagowania - szpicy NATO (VJTF).

Reklama

Komentarze (5)

 1. Spozira Zamuru

  Czy aby ten wóz nie ma już na sobie lufy 14 cm????

 2. WW1

  I to jest modernizacja a nie jak u nas bieda modernizacja zwana Leopard 2PL

 3. Kowalskiadam154

  Znając bitność Holendrów i Bundes zupełnie nie mam pojęcia po co im te czołgi

  1. :-)

   Akurat Holendrzy podczas ostatniej wojny w Europie pokazali ze całkiem całkiem nieźle sie biją. To czy mieli jakiekolwiek szanse to zupełnie inna historia.

  2. Extern

   Sądzisz, że nasza armia jest bardziej bitna?

  3. Kowalskiadam154

   Zwłaszcza w Srebrenicy pokazali

 4. Jorg

  A co nam to daje.?

  1. infernoav

   Nic, zaczyna się poważny bajzel na Bliskim Wschodzie. Nie wiem czy to się nie rozprzetrzeni na Europę, czas pokaże czy mamy czas na dozbrajanie się, czy niedługo na odrze będą rosyjskie dywizje pancerne i zmechanizowane.

  2. Książę holenderski z SS

   Wzrost potencjału pancernego Niemiec...

  3. Kowalskiadam154

   Generalnie tylko czekać jak po lewej stronie Odry ci wszyscy Turcy Kurdowie szyici sunnici etc rzucą sie sobie do gardeł zamieniając BRD w drugi Irak czy inną Syrie Pytanie tylko czy Bundes są wogle gotowi do jakiejś reakcji i czy przypadkiem te czołgi nie będą prezentem dla wyżej wymienionych

 5. Mar

  Kiedy pierwsze Leopardy2Pl dla polskiej armii?

  1. nnm

   O właśnie, dobre pytanie!

  2. Czesław z Bunkra

   A wtedy kiedy żołnierze desantu Spec OPS zobaczą karakale :=)

  3. dropik

   pewnie pod koniec przyszłego roku o ile nie bedzie obsuwy

Reklama