Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie okręty w Gdyni

W piątek 20 września do portu wojennego w Gdyni- Oksywiu zawinął niemiecki okręt podwodny U-31 (S 181) typu 212. Towarzyszył mu zaopatrzeniowiec/baza okrętów podwodnych Main (A 515). Jednostki te uczestniczyły w realizowanych u wybrzeży Szwecji ćwiczeniach Northern Coasts 2013.

 

Wizyta, która zakończy się w poniedziałek 23 września ma charakter nieoficjalny („techniczny”), czyli służy np. uzupełnieniu zapasów lub odpoczynkowi załóg. W związku jednak z zamiarem zakupu przez polską Marynarkę Wojenna okrętów tej klasy, ma ona również znaczenie marketingowe. Poprzednia wizyta w Polsce okrętu podwodnego typu 212 miała miejsce w listopadzie 2011r., kiedy w Gdyni gościliśmy bliźniaczy U-33 (S 183).

U 31 to pierwszy (z czterech znajdujących się obecnie w służbie) okrętów typu 212. Zbudowały został on przez stocznię Howaldtswerke-Deutsche Werft AG (HDW) z Kilonii we współpracy ze Thyssen Nordseewerke z Emden - obie należą do grupy Thyssen Krupp Marine Systems (TKMS). Chrzest okrętu U 31 miał miejsce 20 marca 2002 roku, a uroczyste wcielenie do służby (wraz z siostrzaną jednostką U 32) miało miejsce 19 października 2005 r. w Eckernförde.

 (AN)

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. ryszard56

  owszem ale Niemieckie DELFINY

 2. Jazon

  jak widać wizyta "techniczna" nie była przypadkowa ... wszyscy się Doczekaliśmy ...pogratulować Niemcom PR-u i prezentowania bandery ... Ciekawe kiedy ogłoszą wybór (niemieckiego ) OP (niezłe oczywiście ) ale po co "przetarg" i to wszystko ..a jeszcze przecież N.min mogą być "amagnetyczne" .... licencja wiadomo od kogo ....

 3. Darek

  Angela już tam pokiwała paluszkiem i powiedziała Donaldowi gdzie i kiedy ma być :), nie ma przypadków..... niestety.

 4. Marynarz

  Przypadkowa wizyta. Akurat w dniu jak premier i minister Siemoniak są w porcie MW... przypadek? Nie sądzę... Czy ktoś z rządu instruuje producenta z Niemiec kiedy i jak robic PR?

Reklama