Reklama

Siły zbrojne

Niemieckie haubice samobieżne dla Chorwacji

Fot. Bundeswehr/Uwe S.
Fot. Bundeswehr/Uwe S.

Władze Niemiec i Chorwacji podpisały porozumienie dotyczące przekazania chorwackiej armii dwunastu haubic samobieżnych Pzh 2000 z nadwyżek Bundeswehry.

Sześć pierwszych systemów artyleryjskich zostanie dostarczonych do Chorwacji w przyszłym roku, natomiast 6 kolejnych – w roku 2016. Ministerstwo obrony przeznaczyło na wyposażenie w haubice samobieżne łącznie 41 milionów euro.

Kwota obejmuje również szkolenie i wprowadzenie modyfikacji oprogramowania, systemów łączności oraz układów kierowania ogniem. W komunikacie podkreślono, że wprowadzenie haubic Pzh 2000 pozwoli na uzyskanie wymaganych zdolności  zgodnie z planem modernizacji technicznej chorwackiej armii na lata 2015-2024.

Haubice samobieżne Pzh 2000 zostały wprowadzone na uzbrojenie Bundeswehry pod koniec lat 90. Ubiegłego wieku. W związku z restrukturyzacją niemieckich sił zbrojnych część z nich zostało wycofanych z eksploatacji z uwagi na redukcje strukturalne.

Systemy Pzh 2000 są wyposażone w lufy o długości 52 kalibrów, co pozwala na uzyskanie donośności około 40 km przy zastosowaniu pocisków z gazogeneratorem (base bleed). Są one zdolne do wykorzystywania amunicji precyzyjnej, np. typu Excalibur. Były używane przez siły zbrojne Niemiec i Holandii w warunkach bojowych w Afganistanie. Mają możliwość wystrzelenia do 4 pocisków w ciągu 15 sekund. Armatohaubice Pzh 2000 były eksportowane również do Grecji i Włoch, a w ubiegłym roku zamówienie na systemy tego typu złożył Oman.

Reklama

Komentarze (14)

 1. gość

  Prawda jest taka, że polski przemysł zbrojeniowy jest w głębokiej zapaści. Nie potrafimy nic samodzielnie opracować, cały czas bazujemy na systemach sowieckich. Dziwię się że w MON-ie są ludzie, którzy to finansują i kupują. Tak tak zaraz ktoś pewnie napisze, że należy za wszelką cenę wspierać polski przemysł. Tylko kto w razie konfliktu będzie tym szajsem walczył; związkowcy ? Czy może populistyczni politycy, którzy w pierwszych godzinach, a może nawet minutach konfliktu wymigują do GB.

 2. gość

  Trzeba było z nadwyżek Bundeswehry brać te PzH 2000, byłyby na stanie a tak to brniemy w tego miernego Kraba o wątpliwych właściwościach bojowych. Jak znam życie to będzie wyjątkowo kosztowny nieudany sprzęt przy tym wyjątkowo usterkowy. Bo przecież to polskie badziewie jest.

 3. ogonek

  No to jak już ubiją ten interes z koreańczykami (mam nadzieję, że ta blacha już nie będzie pękać, mam nadzieję, że w umowie będzie jakaś gwarancja) to trzeba będzie odpowiednią amunicję do tych armatohaubic kupić, czy te polskie związki zawodowe potrafią wyprodukiować najnowocześniejszą amunicję na świecie? No wiecie taka półka tych amerykańskich excaliburów? W Niemczech je testowano, a jak u nas takie wyprodukować jeśli się takich nie testowało, hhmm. Zresztą nasze zakłady sobie spokojnie poradzą tak jak z z tematem do czołgów, supernowoczesne bo takie supertajne.

 4. Mr.U-Boot

  Z krabami sytuacja prawdopodobnie skończy się na aktualnym stanie posiadania czyli na całych ośmiu sztukach, imponujący wyczyn. Dalszy proces modernizacji prawdopodobnie przebiegnie z wyłączeniem polskiej myśli techniczno-wojskowej...

  1. Pan_Polak

   Jeśli sprawa z Krabami nie ruszy szybko do przodu to będzie to w dużej mierze wina związków zawodowych. A jeśli skończy się na 8 sztukach to i tak będą to sztuki wadliwe z pękającym podwoziem i przegrzewającym się silnikiem.

 5. okapoka

  Hahaha, Chorwacja 12 haubic, POlands 8, w tym 6 niesprawnych :) Jaja jak berety. Tł uki z monu, brawa dla was.

  1. hej

   to samo co do gościa o nicku armata

  2. P11c

   8 niesprawnych, bo 2 nie pękające też popękały

  3. Pan_Polak

   Bo zamiast bawić się nieudolnie przez 15 lat w budowę pseudo wynalazku poszli po cudzą używkę. My mamy licencje na wieżę teraz tylko trzeba by kupić na licencji podwozie i może w końcu się doczekamy jako takiego Kraba. Tylko poparz jak obronność Polski sabotują związkowcy którzy wręcz grozą protestami i straszą politykami jeśli MON im nie będzie jadł z ręki.

 6. OLO

  CO WY TU PIERNICZYCIE... POLSKA MA NA STANIE 111 SZTUK ARMATOHAŁBIC DANA ORAZ JAKIEŚ 500 SZTUK GOŹDZIKÓW, KRABY DOPIERO WCHODZA NA UZBROJENIE, A W SUMIE JEST TEGO JAKIEŚ 600 SZTUK

  1. kwatermistrz Piernik

   sztuka...jest sztuka.

  2. fredek

   w razie wojny żadna z twoich 600 sztuk nie zdąży nawet wystrzelić, bo sojusznicy czy przeciwnicy mają działa o 2-3 krotnie większym zasięgu. Chyba że opracujesz nową znakomitą taktykę: nawała ogniowa z zasadzki.

  3. Pan_Polak

   Po pierwsze nie krzycz. Po drugie zdaj sobie sprawę ile jest sprawnych i gotowych do boju dan i goździków. Po trzecie Dany jak i Goździki nie są sprzętem specjalnie nowoczesnym i mają mocno ograniczone walory bojowe w porównaniu z nowszym sprzętem przeciwnika.

 7. fred

  Zawsze mówię, jak chcecie mieć się za silnych to patrzcie na siebie z punktu widzenia Niemców, Francuzów czy Brytyjczyków, a to nie wygląda za dobrze. Pobożne życzenia jacy to my jesteśmy super promowane przez 3 główne telewizje a ci co tak nie uważają to mohery, zacietrzewieni pisowcy itd to nie spowoduje, że nagle staniemy się super mocarstwem. Jeśli nie będziemy krytyczni wobec siebie to nic nigdy nie osiągniemy, a będziemy żyli w iluzji tworzonej przez media na naszą niekorzyść. tak jak Rosjanie,mają wbite do głowy, że są supermocarstwem a są jednocześnie sfrustrowani bo nie mają za co żyć i bieda na około, w którą uwierzyć nie chcą.

  1. sławek

   co drugie zdanie sprzeczne albo zmiana tematu. Polski przemysł jest świadomie blokowany w różny sposób. Spójż ilu zostało w kraju a ilu produkcyjnych wyjechało. Zniknięte (zagrabione) technologie, zobaczymy co z grafenem. Myśl. Pozdrawiam

  2. Marassm

   Gdyby żołnierze słuchali tylko jacy są słabi to by wielkie G zdobyli. Pozytywne nastawienie i wiara w mocne państwo to podstawa w zwycięstwo.

 8. Marian

  Trzeba iść na marsz 13 grudnia bo Polska rządzą zdrajcy. To oni budowali przez 15 lat 6 armato hałubic aby Polska była bezbronna.

  1. adr

   A czy przypadkiem organizatorzy marszu nie rządzili w przeciągu tych 15 lat ?

  2. Estragon

   To dlaczego Kaczyński nie wybudował ich w rok, Jeden był prezydentem, drugi premierem - czego chcieć więcej? Teraz głupkowate marsze organizują...

 9. Pytajnik???

  Patrze na prawo hejterzy, na lewo hejterzy, z przodu hejterzy, wszędzie hejterzy. Wszędzie dobrze tylko w domu najgorzej, stara prawda.

 10. do olo

  Daj sobie spokój. Przejrzyj sobie jako rozkładają się komentarze na tej stronie. Jeśli informacja dotyczy jakiegoś zakupu dla polskiej armii to często nie uświadczysz żadnego komentarza. Za to w obfitości tu ignorancji i pieniactwa.

 11. z prawej flanki

  jak widać Germania nie zapomina o swoim starym ,sprawdzonym sojuszniku ; już przecież raz ich sprzęt wywalczył chorwacką niepodległość w wojnie domowej z Serbami...

 12. olo

  A u nas 8 popękanych Krabów przez 15 lat :( Ten kraj naprawde istnieje teoretycznie

  1. zxcv

   Teoretycznie to ty kumasz coś w tym temacie. Teoretycznie...

 13. armata

  W przyszłym roku 'armia' chorwacka będzie silniejsza od Polskiej pod względem armatohaubic, bo te nasze 8 w warunkach bojowych mogą się rozpaść,a właściwie mogą to być armatohaubice niemobilne?

  1. hej

   wpisz sobie w wyszukiwarkę słowo DANA umiesz pisać ? a tak napisałeś COŚ

 14. asd

  A co z nami? CO dalej z krabami?

  1. Adaś

   jak to co? Juz w 2029r. będziemy mieli 16 sztuk pękających Krabów:) o ile te już zrobione się nie rozsypia wcześniej.

  2. Osprey

   Kupujemy podwozia od samsunga, 120sztuk K-9

Reklama