Reklama

Siły zbrojne

Niemiecki generał szefem sztabu US Army w Europie

Fot. Bundeswehr via US Army.
Fot. Bundeswehr via US Army.

Generał Markus Laubenthal, pełniący obecnie służbę jako dowódca niemieckiej 12. Brygady Pancernej zostanie mianowany na stanowisko szefa sztabu wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie.

Generał Laubenthal obejmie obowiązki szefa sztabu w dowództwie US Army w Europie najprawdopodobniej 4 sierpnia. Dowódca wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych na Starym Kontynencie generał pułkownik Donald Campbell Jr. stwierdził, że nominacja przedstawiciela Bundeswehry na stanowisko szefa sztabu amerykańskich wojsk lądowych w Europie przyczyni się do wzmocnienia zdolności współdziałania armii USA i Niemiec.

W chwili obecnej generał brygady Markus Laubenthal pełni służbę jako dowódca 12. Brygady Pancernej „Oberpfalz”, należącej do Bundeswehry. Przyszły szef sztabu US Army na Starym Kontynencie podkreślił, że jako dowódca tej jednostki zawsze doceniał znaczenie ćwiczeń z partnerskim 2. Pułkiem Kawalerii Pancernej amerykańskiej armii, stacjonującym w niemieckiej miejscowości Vilseck.  Wcześniej generał Laubenthal sprawował między innymi stanowisko szefa sztabu Dowództwa Regionalnego „Północ” misji NATO ISAF w Afganistanie. Według Defense News będzie on pierwszym w historii oficerem niemieckiej armii na stanowisku szefa sztabu US Army w Europie.

Reklama

Komentarze (9)

 1. irek

  Pentagon robi brak pojecia,ale zaplaci podatnik amerykanski.irek

 2. pragmatyk

  Z tego wynika, że we wszystkich ćwiczeniach z Amerykanami są również oceniani nasi dówódcy wyższego szczebla np.dywizji ,czy brygady i na tej podstawie Wojska amerykańskie podejmują pózniej decyzje o współdziałaniu z partnerem i oceniają jakośc pracy dowódców czyli nie na podstawie awansów ,ale na podstawie praktycznej pracy dowódcy i sztabu i wojsk ktorymi kieruje dany dowódca.Amerykanie są po prostu praktyczni aż do bólu.

 3. patryk

  Dobra decyzja , jeśli np ruscy zaatakują Polskę i państwa bałtyckie możliwe że trzeba będzie posłać wojska amerykańsko niemieckie na bundestag , a kontrole nad Państwem oddać pod dowództwo NATO lub USA bo nie wiadomo czy taki rząd merkel będzie chciał posłać posiłki dla Polski , wyobrazmy sobie że np Dochodzi do inwazji ruskich i nagle rządzący w Niemczech ogłaszają neutralność i np że nie przepuszczą przez Niemcy pomocy dla Polski i wtedy władze błyskawicznie powinien przejąć jakiś generał z ramienia NATO , niemiecki prześwietlony przez CIA albo amerykański posłać wojska zająć bundestag i przejąć faktyczną kontrolę nad krajem

 4. Podpułkownik Wareda

  Co za czasy! Byłem przekonany, że portal Defence 24, jest wolny od rasistowskich uprzedzeń! Niestety, spośród 4 dotychczas zamieszczonych komentarzy na tej stronie, jeden z nich - wyraźnie sugeruje "niearyjskie" pochodzenie bądź narodowość, generała Bundeswehry Markusa Laubenthala. To jest bardzo wymowne. Wcześniej, kilkakrotnie pisałem, aby przynajmniej na tym portalu, nie eksponować swoich sympatii lub antypatii politycznych, narodowościowych, etnicznych i religijnych. Przypominam, że Defence 24, nie jest tubą propagandową tzw. "narodowców"! Ponadto, powinniśmy skupić się na merytorycznym i profesjonalnym przygotowaniu gen. Laubenthala do pełnienia funkcji szefa sztabu wojsk lądowych Stanów zjednoczonych w Europie. To jest najważniejsze oraz najbardziej istotne, a nie kwestie historyczne bądź honorowe. Rzeczywiście, w tych kwestiach, Polacy znacznie różnią od protestanckich społeczeństwa Europy Zachodniej, które postępują i podejmują decyzje w sposób racjonalny. PS. Nie mam pewności, czy dokładnie zrozumiałem treść komentarza internauty o nicku "fgfgf"? " Powinien zostać jakiś Polak, a nie ci co rozpętali 2 WŚ ... ". Wyrażam nadzieję, że autor tych słów, był w pełni świadomy, kiedy je pisał. Można by czynić jakiekolwiek zarzuty, gdyby na omawiane wyżej stanowisko, został mianowany np. zdeklarowany hitlerowiec, były Dowódca 6 Armii Pancernej Waffen-SS, SS-Oberstgruppenfurer /odpowiednik generała pułkownika w Wehrmachcie/ Joseph Dietrich. Wówczas, moglibyśmy zżymać się i kręcić nosem. Ale nie w przypadku gen. Markusa Laubenthala, urodzonego w 1963 roku. Bez przesady.

  1. z prawej flanki

   Panie pulkowniku ; ten serwis n i e powinien być tuba propagandowa ź a d n e j opcjii politycznej czy jakiegokolwiek lobbingu ,ale teź sama li tylko źle pojmowana poprawność polityczna nie moźe być przyczynkiem do tlumienia naturalnej dyskusji - nawet ,gdy ociera sie o kwestie narodowościowe. Gdzie mamy sie sprzeczać ,gdzie wymieniać ; mam nadzieje w kulturalny sposób - nasze opinie i poddawać osadowi innych Komentatorów wlasny punkt widzenia na trudne i wielokroć splatajace sie z źyciem i polityka sprawy obronności? Zawsze bylem zdania ,iź nieprzekraczalnym limesem poza którym cenzor musi uźyć swech noźyczek sa oczywiście jawne ,niewykropkowane wulgaryzmy i zupelnie otwarta nienawiść do innych nacji. Co do omawianej tu nominacji wielce mi ona nie przeszkadza ; gen.Laubenthal musi być znakomitym d-ca ,skoro amerykanie ściagaja go do siebie - natomiast pragne zauwaźyć ,iź wielu bylych źolnierzy i oficerów Wehrmachtu (nawet o p o d e j r z a n e j przeszlości - to konieczny eufemizm!) jawnie budowalo po wojnie potege Bundeshwehry. Ilu bylych SS-mannów znalazlo zaś przytulna przystań ; nie tylko w Ameryce Pld ,ale i w enerdowskiej NAL i sluźbach bezpieczeństwa tego kraju - wiedza tylko niemieckie i kremlowsk archiwa. Najwyraźniej nie przeszkadzalo to z "jakiś" powodów ,ani enerdowskim wladzom ani przedewszystkiem - ich sowieckiemu protektorowi ,bez którego wiedzy i cichej zgody takie awanse bylyby oczywiście niemoźliwe. Te decyzje równieź byly podejmowane w absolutnie tyleź racjonalny ,co świadomy sposób i nie przeszkadzaly im w tym kwestie ani historyczne ,ani tym bardziej - honorowe. P.

  2. fgfgf

   Trochę przesadziłem z tym opisem, tym bardziej nie chciałem obrazić żadnej osoby itp. Nie jestem negatywnie nastawiony do Niemiec na te czasy, Człowiek już ma różne myśli ze względu na historię itp.

  3. Brat

   Jaki naród, takie komentarze. Ot co!

 5. Roman

  Poczekajmy kiedy jakiś japoński generał zostanie szefem sztabu wojsk amerykańskich w Japonii. Wtedy to byłby absolutny news.

 6. mietek

  a człowiek się cieszy że etat kaprala dostał :D

 7. sebo

  Interesujące...

 8. fgfgf

  Wiedziałem że tak będzie i mówiłem żadnych Niemców na górne stanowiska w NATO albo gdzie indziej itp !! Niemcy dalej chcą władzy i wykorzystać luki z 2 wojny światowej. Teraz z wszystkimi krajami w NATO mają pole do popisu i mogą osiągnąć to normalnie (bez okupacji innych Państw) co było pomyłką w 2 WŚ. !! Już 2 lata temu gadałem że tak będzie i się potwierdziło. Powinnien zostać jakiś Polak a nie Ci co rozpętali 2 WŚ . !!! żenada.

 9. Wojmił

  Polacy ze względów historycznych i honorowych nie byliby w stanie zaakceptować takiego gościa np jako dowódcę (czasowo przecież) części polskich wojsk... bo polacy kierują się różnymi ale na pewno nie praktycznymi względami w swoim postępowaniu.... inaczej niż amerykanie i wielu innych..

Reklama