Siły zbrojne

Niemiecki Boxer w roli BWP

Fot. KMW.
Fot. KMW.

Koncern KMW zaprezentował kołowy transporter opancerzony Boxer, uzbrojony w bezzałogową wieżę z armatą 30 mm, przeznaczoną pierwotnie dla bwp Puma.

Boxer z wieżą niemieckiego bojowego wozu piechoty został zademonstrowany na targach IDEX w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, odbywających się w dniach od 22 do 26 lutego. Głównym uzbrojeniem systemu wieżowego, który został zainstalowany na transporterze jest armata kalibru 30 mm, zdolna do wykorzystywania amunicji programowalnej ABM 

Docelowo planuje się również zintegrowanie wieży, jaka jest przeznaczona dla bwp Puma z ppk Spike. System uzbrojenia przeciwpancernego będzie nosił nazwę MELLS. Bundeswehra zamierza wprowadzić do eksploatacji łącznie 350 gąsienicowych wozów nowej generacji, w celu zastąpienia starzejących się bwp Marder 1. 

Kołowe transportery Boxer znajdują się obecnie na uzbrojeniu sił zbrojnych Niemiec i Holandii. Były używane bojowo w Afganistanie. W świetle kryzysu na Ukrainie Berlin zdecydował o zwiększeniu docelowej liczby pojazdów tego typu na wyposażeniu Bundeswehry, co znalazło odzwierciedlenie w planowaniu budżetowym Republiki Federalnej.

Komentarze (8)

 1. Dawid

  Amunicja programowalna to taka w której można ustalić moment uzbrojenia się pocisku bądź wybuchu np za okopem, nad czołgiem, jeżeli źle tłumaczę to przepraszam :)

  1. Gottard

   Nie tak kol. Dawid, amunicja programowalna pozwala ustalić moment nie uzbrojenia a inicjowania eksplozji pocisku, fajnie pokazane demo na tym filmiku z CV9040 - miodzio: https://www.youtube.com/watch?v=Nj0q-sxKrvg

 2. świerzak

  Co to znaczy amunicja programowalna?

 3. printer

  Panowie. Mysle ze jeszcze w tej dekadzie wszyscy poznamy lepiej konstrukcje i osobliwisci tego pojazdu i wielu innych konstrukcji Niemieckich, ale beda one raczej wzbudzac lek a nie zachwyt. Cala sytuacja uklada sie w spojna calosc. Europa wschodnia sypie sie i Niemcy za kilka lat przyjada swoimi Boxerami " ratowac nas". Zaczna od Slaska.

 4. Marek

  Ta wersja Boxera nie powinna być żadnym zaskoczeniem. Skoro moda dyktuje KTO uzbrojone jak BWP, to trudno,żeby Niemcy nie połączyli porządnego podwozia z równie porządną wieżą.

 5. Alf

  i to się nazywa uzbrojenie na BWP.. amunicja programowalna... może i Polska nie ma pieniędzy na wymianę parku maszyn taką jaką moglibyśmy i chcielibyśmy mieć... ale zaniedbanie w rozwoju amunicji... to idiotyzm..

 6. 50latek.

  Czy ten Boxer to makieta-cel.? Czy niemiecka tradycja budowy wierzowców nie zaginie. A może jeszcze metr wyżej ,będzie lepiej widoczny.

  1. cynik

   bardziej widoczny od rosomaka?

 7. Kamikadze

  Jak się ma nasz Rosomak na tle niemieckiego Boxera? Czy ktoś obeznany mógłby zrobić wnikliwą analizę? Tak sie zachwala naszego (fińskiego) KTO, ale nie widziałem jeszcze do tej pory oceny na tle jednostek typu Boxer czy Stryker. A przecież to powinien być klucz do produkcji Rosomaka 2 oraz nowego BWP.

  1. vladimir

   Boxer jest opancerzony na poziomie 30mm od frontu bez dopacnerzenia i nie pływa. Ma b dobra wierze bezzałogowa 30mm i do tego ppk z pumy. Pewnowartosciowy kto, a nasz rosiek nie jest zły. Wszystkie btr-y to badziewie i maja one pancerz przedni na poziomie 12.7 i reszta 7.62 a rosiek 14.5mm. Wszystkie kto sa wysokie bo sa mini odporne i maja duży luk desantowy. Rosjanie opracowują kopie zachodnich KTO i odchodzą od puszek btr

  2. adax

   Wnikliwa analiza jest taka że Boxer jest cięższy, nie pływający, dość ciasny, a przede wszystkim używany jako KTO - uzbrojone w wkm lub ga 40mm. Za cenę dobrego pancerza i bardzo dobrej ochrony przeciwminowej (lepszy jest niż niejeden MRAP) stracił mobilność zarówno strategiczna jak i taktyczną... W boxerze fajny jest tylko pancerz - nic więcej...

  3. cosmo-pl

   Trochę lepszy, ale znacznie droższy, w telegraficznym skrócie. Moim zdaniem Rosomak spełnia te wymogi, a jest znacznie tańszy. Boxer jest nowszy, trochę lepiej ułożony w środku, ma mocniejszy silnik i większy zasięg, reszta mniej więcej to samo. Rosomak ma w tej chwili, moim zdaniem, lepsze uzbrojenie i z polskimi poprawkami jest naprawdę dopracowany.

 8. vladimir

  Piękne i mocno opancerzone. Swoją drogą Polska miała bwp-2000 który miał poziom ochrony na poziomie 35mm bez dopancerzenia