Reklama

Siły zbrojne

Niemiecka minister obrony chce cywilnych szkoleń uchodźców w Bundeswehrze

Fot. Bundeswehr/Flickr
Fot. Bundeswehr/Flickr

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” (FAS) zapowiedziała w niedzielę, że zamierza przeprowadzić w Bundeswehrze szkolenia dla uchodźców w zawodach cywilnych.

"Pracujemy nad projektem pilotowym przewidującym wyszkolenie stu uchodźców w cywilnych zawodach" - powiedziała von der Leyen.

Oferta skierowana jest głównie do Syryjczyków. Minister wyjaśniła, że program nie obejmuje szkolenia wojskowego, lecz służbę w specjalnościach cywilnych - służbach technicznych i medycznych oraz rzemieślniczych.

"Naszym celem jest to, by pewnego dnia, gdy w Syrii powstanie odpowiedzialny rząd, wyszkoleni specjaliści mogli powrócić i pomóc w odbudowie kraju" - wyjaśniła szefowa resortu obrony. Von der Leyen nie wykluczyła także niemieckiej pomocy w szkoleniu wojska w Syrii po powstaniu w tym kraju międzynarodowo uznanego rządu.

Czytaj też: Obcokrajowcy w Bundeswehrze? Szef MSZ Niemiec przeciwko ćwiczeniom NATO.

Minister obrony zbulwersowała niedawno niemiecką opinię publiczną propozycją umożliwienia służby w Bundeswerze ochotnikom z innych krajów Unii Europejskiej. Krytycy tego pomysłu zwracają uwagę, że służba wojskowa nie jest zawodem jak każdym inny i wymaga szczególnej więzi z krajem.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. Jerry

  Zawód kierowca ciężarówki będzie na topie

 2. bez

  Na początku "kryzysu emigracyjnego" podczas przeciętnej pijatyki zwanej dalej aktywnością polityczno-kulturalną, większa część prelegentów twierdziła zgodnie że, sąsiedzi zaczynają tworzyć nowe waffen SS, które to przekonane to walki ze stolicą katolicyzmu, będzie odbijać prusy wschodnie. Z niepokojem obserwuje ciąg przyczynowo skutkowy, który może do tego poprowadzić, Wcześniejsza informacja - uchodźcy zamieszkują w koszarach BW. W załączeniu skład narodowościowy z czasów ostatniej apokalipsy, podany kiedyś na tym forum. Zainteresowani mogą porównać do ogólnej liczby członków. Proszę też mieć w pamięci wyjątkowe okrucieństwo jakim cechowały się wspomniane niżej jednostki narodościowe, choćby podczas Powstania Warszawskiego. Pochodzenie cudzoziemskich żołnierzy Waffen-SS Kraj pochodzenia Liczba Jednostki Narodowość Albania 3 tys. 21 DGór Albańczycy Belgia 23 tys. 5 DPanc, 27 DGrenPanc Flamandowie 15 tys. 5 DPanc, 28 DGren Walonowie Wielka Brytania 50 Wolny Korpus Brytyjski Brytyjczycy Bułgaria 200-1000 (?) Panzer-Zerstörerbrigade bułgarski Bułgarzy Chorwacja 30 tys. 7 DGór, 13DGór, 23 DGór Chorwaci, Bośniacy Dania 10 tys. Freikorps Danmark, 5 DPanc, 11 DGrenPanc Duńczycy Indie 3500 Wolny Legion Hinduski Hindusi Estonia 20 tys. 20 DGren Estończycy Finlandia 1000 Fiński Batalion Ochotniczy Finowie Węgry 15 tys. (?) 22 DKaw, 25 DGren, 26 DGren Węgrzy Łotwa 39 tys. 15 DGren, 19 DGren Łotysze Holandia 50 tys. 5 DPanc, 23 DGrenPanc, 34 DGren Holendrzy Norwegia 6 tys. Ochotniczy Legion Norweski, 5 DPanc, 11 DGrenPanc Norwegowie Francja 8 tys. 33 DGren Francuzi Włochy 20 tys. 29 DGren Włosi Ukraina (Galicja) 25 tys. 14 DGren Ukraińcy[2] ZSRR 12 tys. 29 DGren, 30 Dywizja Grenadierów SS (2 rosyjska), 30 Dywizja Grenadierów SS (1 białoruska) Rosjanie, Białorusini 40-50 tys. (?) XV Kozacki Korpus Kawalerii SS Kozacy 8 tys. 1 Tatarska Brygada Górska SS, Wschodnioturecki Związek Bojowy Waffen-SS Tatarzy, Azerowie, Turkmeni, Kirgizi, Uzbecy Rumunia 3 tys. 103 pułk niszczycieli czołgów Rumuni Serbia 15 tys. 7 DGór, 21 DGór, Serbski Korpus Ochotniczy Serbowie, Albańczycy Hiszpania 1000 101 hiszpańska kompania ochotnicza SS, 3 kompania 1 batalionu 28DGren Hiszpanie Szwecja 100-130 5 DPanc, 11DGrenPanc Szwedzi Szwajcaria 700-800 5 DPanc, 11DGrenPanc niemieckojęzyczni Szwajcarzy Oprócz tego w Waffen-SS służyli w niewielkiej liczbie: Słoweńcy, Grecy, Czesi, Litwini, Słowacy oraz Luksemburczycy. Dane nie obejmują kilkudziesięciu tysięcy volksdeutschów - z terytorium Polski w granicach z 1939[1].

  1. panzerfaust39

   To teraz napisz ilu Polaków służyło w bohaterskiej Armii Czerwonej i NKWD

 3. gazek

  Ciekawe czemu Niemcy nie podchwycili pomysłu rzuconego przez Waszczykowskiego, żeby utworzyć w Europie legiony dla uchodźców, które docelowo można by użyć do misji "stabilizacyjnej" w Syrii. Ciekawe ilu by było ochotników? Warto było spróbować, żeby zobaczyć, jaki byłby odzew. Jakby wiązało się to z dobrą pensją, lepszymi warunkami życia itd, to wielu może by się zgłosiło i miałoby zajęcie i cel. W przyszłości siły te mogłyby być podstawą sił bezpieczeństwa w "nowej" Syrii. Mógłby to być program UE, nie tyko Niemiec.

  1. Waldorf&Statler

   Bardzo dobry pomysł, żeby ich jeszcze uzbroić.

  2. Plush*

   Bo chętnych brak kolego. Wolą krainę 'rasy panów':) na wymarciu. To się nazywa kolonizacja. Ktoś tu już pisał. Rzym na służbę przyjmował 'obcych' i upadł. Jakby co nie martwi mnie to że jakby tych niemców mniej raczej dziwi ich głupota. Lata kogla mogla od małego przynoszą efekty. Fajna ta europa zachodnia. Policja na ulicach z bronią. Co chwila trochę adrenaliny np. W autobusie. Wysadzą czy nie? Albo skąd siekiera nadleci. A to dopiero początek. UK już się breksitowała. Widzi co Merkel w tej zjednoczonej eu szykuje. Dziękuje takiej Eu i pozdrawiam

 4. THE END

  Europa ...zżera się od środka ...

 5. Chasim

  Po co mają pracować skoro jak nie pracują to dostają pewnie tyle samo? Poza tym widze że Niemcy dalej się łudzą że uchodzcy wrócą po wojnie do siebie a nie ściągną rodzine tutaj...

  1. Boczek

   Chasima. Pamiętasz wojny Bałkańskie? Do Niemiec przyjechało ca. 2 mln "Jugosłowian". 80-90% wyjechało już dawno do domu. Nie wciągaj sobie informacji z Polski mediów - to bullshit w krystalicznie czystej formie (może parę drukowanych jest ok). Pójdź na Niemieckie portale dowolnej maści. Dowiesz się, że pierwsze 10-ki tysięcy już z własnej woli wracają. Mało tego, bardzo dużo na własny koszt. Niestety, pewnie są to ci najmądrzejsi, którzy się jorgnęli, że przy tej masie nie ma najmniejszych szans na sensowny osobisty rozwój w życiu. Niestety, są to głównie Syryjczycy, czyli ci którzy sprawiają najmniejsze problemy, podczas ci z Północnej Afryki, sprawiający najwięcej problemów nie.

 6. AK47

  Sami siebie wykończą ?!

 7. aghrra34

  Podobnież Niemcy mają wydawać więcej pieniędzy na Bundeswehrę Teraz już wiadomo że pieniądze pójdą nie na zwiększenie możliwości obronnych tylko na zawodowe szkolenia arabów którzy nigdy nie wrócą do Syrii

 8. mlodzian

  Przez przyjmowanie barbarzyńców do swojej armii upadł Rzym.

 9. WP

  No to jeszcze niech ich szkolą będzie pięknie :(

 10. Plush*

  A na zachodzie im wciąż mało. Komu zależy na chaosie i niesnaskach w Europie? Rosji? Turcji? Rozumiem ale że państwa których problem dot. Bezpośrednio się na to godzą? Co na to społeczeństwa tych państw? Czy pranie mózgów od lat poczyniło takie spustoszenie światopoglądowe? Zanik instynktu samozachowawczego? Tak ma wyglądać Europa? Czy ktoś za to odpowie? Czy Niemcy to jeszcze Niemcy? Boże chroń Polskę przed tą chorobą.

 11. Vrixx

  Powinniśmy dawać hurtowo polskie paszport Chińczykom - za jakąś symboliczną opłatą 10 kE z zastrzezeniem pisemnym, że nie mogą mieszkac w PL. Sprowadzić ich z milion i wysłać do Niemiec.

Reklama