Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Znaczne sił NATO w Polsce niezgodne z umowami z Rosją

Szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że stałe rozmieszczenie w Polsce „znacznych” sił NATO byłoby niezgodne z porozumieniami zawartymi pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim a Rosją.

Niemiecki minister spraw zagranicznych miał się powołać na deklaracje złożone przez NATO podczas szczytu w 1997 roku w Madrycie. Rosja otrzymała wtedy zapewnienie, że Sojusz Północnoatlantycki nie zamierza rozmieścić na terytoriach nowych państw członkowskich „znaczących sił wojskowych”. Według szefa niemieckiego MSZ rozlokowanie w Polsce ciężkich związków taktycznych stanowiłoby odejście od deklaracji przyjętych w 1997 roku.

Szef niemieckiego MSZ stwierdził także, że w chwili obecnej nie ma powodów do istotnego zwiększania stałej obecności wojskowej Paktu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo – Wschodniej. Takie działanie mogłoby się w opinii szefa dyplomacji Republiki Federalnej Niemiec przyczynić do dalszej eskalacji napięcia między NATO a Rosją. Niemcy zadeklarowały natomiast gotowość wzmocnienia misji Baltic Air Policing oraz wsparcia ćwiczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego w obszarze Morza Bałtyckiego.

Wypowiedź szefa niemieckiej dyplomacji jest związana z deklaracją polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Szef polskiego MSZ stwierdził, że Polska byłaby usatysfakcjonowana wzmocnieniem wojskowej obecności NATO w regionie przez stałe rozmieszczenie dwóch brygad ciężkich na terytorium Polski.

(JP)

Reklama

Komentarze (43)

 1. jaan

  Umowy z Rosją są mniej warte niż papier użyty do ich spisania. Tak chyba mówił Churchill.

  1. Rowerzysta

   A czym kontratakować? Rowerem?

 2. Duch B

  A czy Anschluss Krymu był zgodny z umową budapesztańską? Zakłamany hipokryta...

  1. Pirat

   Utrzymywać przemysł przy życiu na poczekaniu aż się nauczą modyfikować Abramsy.

 3. normalik

  nie ma żadnej pisemnej umowy na ten temat ... to były tylko ustne deklaracje ... prawda jest taka że Niemcy i Rosjanie są już dogadani w sprawie Ukrainy, republik nadbałtyckich, itp ... jak powiedział szef Siemensa w imieniu niemieckiego rządu to tylko chwilowe zawirowania a oba kraje wyznają wspólne wartości - jakie to już wiemy z historii ... Niemcy i Rosja to nasi najwięksi wrogowie ... i niestety czy nam się to podoba czy nie to trzeba postawić na USA ...

  1. Balcerowicz

   I najlepiej twój prywatny?

 4. expolore

  Jedyna nadzieja,że rosyjskie nocne wilki trochę "pohulaja" w Niemczech, jak w dawnych czasach Armia Czerwona. Wtedy może Steimeyerowi przejdzie i zrozumie, że czekista nie dotrzymuje żadnych umów

 5. Rambo

  Polska powinna sie sama obronic utrzymac przez rok. Taki powinien byc strategiczny plan w bialej ksiazce w MON! Rosja wydaje na uzbrojenie 70 mrd usd a Polska 10mrd usd. Gdyby porownac Polskie PKB i na mieszkanca 16tysiecy w Rosji i 21 Polsce, lub wedlug ludnosci (143 do 38) to wychodzi ze Polska zeby wydawac tyle samo co Rosja co do swoich ekonomicznych mozliwosci powinna zwiekszyc budget o 100 % na 20 mrdUSD!!!! Dlaczego kraj ktory jest zagrozony niewydaje co najmniej tyle wedlug gospodarki co sasiad ??? Moze ktos z Rzadu lub MON to przeczyta i sobie wezmie do serca?Spoleczenistwo i Partie PO plus PIS wynegocjowaly by taki budget gdyby zrozumialy potencjalne zagrozenia dla suwerennej Polski

 6. ja

  Ribbentrop-Mołotow- reaktywation

 7. A_S

  Niemcy są w stanie znieść wyrzutnie Rosyjskich rakiet i bombowce w Brześciu i Królewcu, ale nie siły NATO w Polsce. Ciekawe.

 8. gosc

  EUROPA jest stara głupia i naiwna a NIEMCY TO ZDRAJCY . wycofać Niemiec wioska amerykańskie

 9. airacobra

  Kolejny argument za tym, że Niemcom jest bliżej do Rosji niż do NATO de facto...

  1. cink 04.04.2014

   A komu potrzebne jest NATO, czy ktos napada na państwa tzw. natowskie, gdzie, kiedy, bo nie słyszałem, aby cos takliego było.

 10. Scooby

  to trzeba te umowy wypowiedzieć. Poza ty nie wojska NATO tylko amerykańskie.

 11. euroman

  Już Lenin mówił w latach dwudziestych że zachód spełnia rolę tzw pożytecznych idiotów.

 12. krzychu

  Rosja nie przejmuje się żadnymi umowami...Zachód jest żalosny

 13. ryszard56

  Najgorsze kurestwo to to że teraz jest debata nad naszą Armią w POLSATCIE a ONI pokazali tylko urywek i koniec,zamiast pokazać całość ,pokazują pieprzone reklamy i ciągle te same wiadomości rzygać się chce,to co milionów Polaków dotyczy to jest nieważne ,kompromitacja Polsatu,ludzie powinni tam dzwonić i domagać sie pokazania całej debaty,pozdrawiam

 14. jaś

  czyżby Niemcy znowu z Rosją podpisali jakąś umowę?

 15. Wkurzony podatnik

  Zawsze można pościągać znaki przynależności państwowej i powiedzieć, że to Polskie siły samoobrony i rezerwy, które jeżdżą na abramsach :) Zachowanie godne Rosjan, którzy raczej nie będą mogli tego zakwestionować...

 16. Paweł Piotr Z.

  Ta, bierzmy więcej Leopardów, U214, EF Typhoon czy elementów Tarczy od Niemca.

 17. berra

  Niemcy dbają o swój interes jak zawsze. Szkoda, że nasi nawet nie rozumieją o co chodzi. To są posunięcia zaplanowane już na kilka ruchów do przodu. Takie polityczno-gospodarcze szachy, w których udział biorą obecni i byli politycy niemieccy wraz z przemysłowcami. Nasi politycy nie dorastają im do pięt, zapatrzeni w słupki i czas do wyborów.

 18. dd

  a co do tego mają jakiekolwiek umowy z rosją? facet nie czyta gazet i nie rozumie co się wydarzyło?

 19. Bardier

  Ot i Prusak stracił okazję by milczeć.

 20. JMK

  Wreszcie jakiś jeden rozsądny głos .

 21. karo

  Na szczęście w NATO rządzą amerykanie i nie za bardzo przejmują się opiniami takich Steinmeier'ów

 22. Balrogg

  Uderz w ruska a niemiec sie odezwie... Dlaczego niemcy upominaja NAS a nie rusow, podczas gdy my tylko chcemy wzmocnic swe mozliwosci obrony, w ramach istniejacych sojuszy, a rus dokonuje zbrojnej inwazji, lamiac podpisane traktaty i prawo miedzynarodowe? Czy niemcy to delegatura ZSRR na wychodzstwie? A tak w ogole to niemcy sa OSTATNIM krajem w calym wszechswiecie, ktory mialby jakiekolwiek prawo mowic nam co jest dobre a co zle.

 23. Gajowy

  Jestem za a nawet przeciw ! Wasz Gajowy !!

 24. NotDżordżBusz

  No tak bo Rosjanie jak widać respektują wszystkie traktaty i memoranda międzynarodowe np. traktat z Budapesztu 1994r...

  1. Dondaddy

   o tuż to miałem napisać!

  2. sigaris

   To samo miałem napisać!

 25. Rocco

  już widać że w przypadku agresji Polska zostanie sama jak w 39. Teraz odsunąć od władzy tych co demontowali Polska armię z txtem " by nie drażnić rosjan"

Reklama