Siły zbrojne

Niemcy kupują nowe rakiety RAM

Niemcy zamówili rakiety RAM za 155,6 miliona dolarów (US Navy)
Niemcy zamówili rakiety RAM za 155,6 miliona dolarów (US Navy)

Niemieckie siły morskie kupią od koncernu Ratheon rakiety Block 2 Rolling Airframe Missiles (RAM) za 155,6 miliona dolarów. Jest to największe jak dotąd pojedyncze zamówienie Niemiec na ten system uzbrojenia.

Informację tą potwierdził 1 kwietnia br. koncern Raytheon. Jego przedstawiciele podkreślali przy tym, że system RAM jest wspólnym projektem amerykańsko - niemieckim, ze strony przemysłu wspieranym przez Raytheon i niemieckie konsorcjum RAMSys GmbH (które podzieliły się produkcją).

Więcej: Rakietowa umowa Raytheona

Obecna sprzedaż jest uzupełnieniem kontraktu za 100 milionów dolarów podpisanego w 2012 roku z US Navy i wynikiem zakończonych z sukcesem w październiku ubiegłego roku testów w locie rakiet RAM Block 2.

Więcej: System celowniczy scorpion będzie na Raptorze

System RAM zapewnia obronę okrętów przed celami powietrznymi (w tym rakietami manewrującymi) i małymi celami nawodnymi. Jego naprowadzane na podczerwień, ponaddźwiękowe rakiety RIM-116 działają według zasady „wystrzel i zapomnij”. Zostały one opracowane na bazie dwóch pocisków: FIM-92 Stinger (detektor podczerwieni) i AIM-9 Sidewinder (silnik, głowica bojowa i zapalnik). Każda standardowa, działająca autonomicznie wyrzutnia Mk-144 zawiera 21 rakiet.

(MD)

Komentarze