Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Eurofighter z inteligentnymi bombami w 2017 roku

Niemieckie samoloty Eurofighter Typhoon - fot. Cassidian
Niemieckie samoloty Eurofighter Typhoon - fot. Cassidian

Niemieckie lotnictwo bierze przykład z Brytyjczyków i przystosowuje swoje Eurofightery do użycia inteligentnych bomb GBU-48 Paveway II. Szkolenie załóg w użyciu nowoczesnej broni rozpocznie się w 2014 roku, natomiast pełną zdolność bojową osiągną w 2017 roku. 

Informacji na ten temat udzielił podczas konferencji IQPC Close Air Support w Londynie, podpułkownik Roland Runge z niemieckich sił powietrznych. Proces wdrażania do uzbrojenia niemieckich samolotów Eurofighter Typhoon bomb Raytheon GBU-48 Enchanced Paveway II już się rozpoczął, ale pierwsze maszyny będą gotowe do ich użycia bojowego w 2015 roku. W 2017 samoloty będą w pełni zdolne do operacji w ramach sił  NATO. 

GBU-48 to najnowsza w rodzine Paveway bomba o wadze 454 kg, wyposażona w podwójny system sterujący. Składa się ona z układu GPS oraz klasycznego naprowadzania na cel oznaczony laserem. Samoloty Eurofighter Typhoon weszły do służby w niemieckich siłach powietrznych w roku 2004. Zgodnie z planem w roku 2012 miały być one zdolne do atakowania celów naziemnych, lecz dotychczas takie możliwości miał jedynie jeden samolot, przyjęty do 31 Jagdbombergeschwader w 2009 roku. 

Reklama

Komentarze

    Reklama