Reklama

Siły zbrojne

Niemcy: Bojowe wozy Puma "dopuszczone do eksploatacji"

Fot. PSM GmbH
Fot. PSM GmbH

Bundeswehra zdecydowała o dopuszczeniu do eksploatacji bojowych wozów piechoty nowej generacji typu Puma. Pierwsze szkolenia z ich udziałem mają się odbyć w tym tygodniu.

Zgoda na użytkowanie została wydana przez BAAINBw – urząd zajmujący się między innymi uzbrojeniem i technologiami informacyjnymi wykorzystywanymi przez Bundeswehrę. W komunikacie spółki PSM (joint venture koncernów KMW i Rheinmetall) podkreśla się, że wydanie dokumentu zostało poprzedzone przez przeprowadzenie serii testów i badań.

Na ich podstawie do konstrukcji niemieckich bojowych wozów piechoty nowej generacji wprowadzono szereg usprawnień, po czym zostały dopuszczone do eksploatacji. W tym tygodniu według planów mają się rozpocząć pierwsze treningi dla instruktorów, przygotowywanych do szkolenia żołnierzy niemieckich pododdziałów zmechanizowanych. Będą odbywać się w ośrodku w Munster do końca roku.

Zgodnie z obowiązującą docelową strukturą na wyposażenie sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec ma trafić łącznie 350 bojowych wozów piechoty Puma, w celu zastąpienia starzejących się maszyn typu Marder, używanych obecnie m.in. przez jednostki wydzielone do sił natychmiastowego reagowania NATO. Przed ostatnią restrukturyzacją Bundeswehry planowano pozyskanie 410 pojazdów. 

Bwp Puma są uzbrojone w armatę 30 mm ze sprzężonym karabinem maszynowym, zdolną do wykorzystywania amunicji programowalnej ABM. Docelowo na ich wyposażenie trafią także wyrzutnie ppk Spike, oznaczone MELLS. Modułowe opancerzenie pojazdów tego typu zapewnia relatywnie wysoki stopień ochrony wnętrza, w tym np. przed ostrzałem artyleryjskim.

O planach wprowadzenia BWP Puma do służby w niemieckiej armii w kwietniu bieżącego roku informowaliśmy na łamach Defence24.pl.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Gts

  Ładna ta Puma - w sensie bardzo logicznie wymyślona, nie to co nasz nowy planowany z wymogiem pływający...

 2. dropik

  Ile kosztuje ta puma i dlaczego tak drogo? ;) szkoda ,że nawet nie pomyślano o kupnie licencji na tego kota

  1. Tyberios

   Czuj się bo by ci sprzedali licencje pojazdu który samo ledwo wprowadzili do służby...

  2. 123

   8 mln Euro / sztuka

 3. Puma

  Czy działko 30 mm to nie za mało, szwedzkie CV 90 mają opcje z 35/40 a nawet 50 mm działkiem ?

  1. Alfons > Puma

   Szwedzki CV 90, to znakomita jednostka, ale Puma reprezentuje inną generacje BWP.Dyskusja bezprzedmiotowa.

  2. EUropa

   Alfons juz podal bardzo wazny argument a ja tylko dodam, ze nie dzialko czyni z pojazdu BWPa! BWP to ciezki pojazd gasiennicowy, zdolny do operowania wsrod czolgow MBT na pierwszej lini walki! Czolgi maja potezne armaty i one niszcza cele najbardziej odporne a BWP ma caly wachlarz broni, zeby zajac sie reszta! Sa to: dzialko, pociski przeciwpancerne na wiezy i pociski MANPADS + oczywiscie desant, ktory tez ma rozna inna bron. Niemcy stwierdzili, ze nowoczesna amunicja 30mm (Puma ma zaladowana w wiezy z mozliwoscia wyboru rozna amunicje, np. programowalna) wystarczy w zupelnosci na wszystko oprocz czolgow, a tymi zajma sie wlasne czolgi lub pociski rakietowe na wyposazeniu wozu. W zamian za to mozna takiej 30-tki zabrac duzo wiecej niz wiekszych kalibrow i wieza/dzialko oszczedzaja tez na masie, ktora to mozna przeznaczyc na lepsze opancerzenie wozu. Sami Niemcy dlugo zastanawiali sie czy 30mm czy moze 35mm, az wybrali 30mm. Dlaczego, mozna poczytac w necie!

 4. MaciejC

  Mały off-topic: czy ktoś czytał/słyszał o planach wymiany w Bundeswehr G36 na nową broń? Są jakieś newsy, info o planowanych przetargach, dialogu technicznym, etc.?

  1. Alfons > MaciejC

   W Niemczech podjęto dyskusję w sprawie G36 i na razie owy karabin przejdzie dokładne testy.Ponadto jeżeli elementy polimerowe okażą się zawodne, to nastąpi ich wymiana na elementy stalowe.Dokładne testy mają ustalić, czy G36 pozostanie w Bundeswehrze, czy opracowany zostanie następca.To kwestia czasu.Poczekajmy.

 5. Zjerzy

  Piotra Kraczkowskiego jeszcze nie ma?

  1. Tyberios

   Spokojnie, poniedziałek... trzeba się obudzić itp. chwilkę trzeba poczekać.

  2. Zgryźliwy

   Dobre!:)

  3. skiud

   Hehe, pewnie już rozgrzewa klawiaturę:)

 6. teflon

  Dla mnie to szrot. Jak polacy robią pływający, to niemcy powinni zrobić latający

  1. lancet

   i nurkujący oraz lewitujący :)

 7. Kris

  Super. Kupimy je za 20 lat od Niemiec w ramach zastąpienia części zmodernizowanych BWPpów, bo Borsuk i Gepard pewnie nadal będą prototypami, chyba że zaczniemy produkować CV90 na licencji.

  1. Alfons > Kris

   Twierdzisz, iż kupimy je za 20 lat.Za co? Za wszy?

 8. Gerhard

  Genialne wozy. Rosomak przy nich to jak Daewoo Lanos przy Mercedesie klasy C.

  1. edi

   Rosomak to KTO a nie BWP więc dziecko poczytaj zanim napiszesz bzdurę :)

  2. cicero

   Rosomak przy nich do jak lodówka przy kuchence mikrofalowej.... Służy do zupełnie czegoś innego.

  3. ula2

   Gerhard, co Ty porównujesz? boksera wagi lekkiej do dżudoki wagi półciężkiej? (zakładając że taki jest :) ) Pumę to będzie można porównywać do naszego Borsuka, jak już się urodzi. Do szkoły odmaszerować!

 9. Kilo

  Ładna nazwa. Taka z tradycją. Ciekawe, czy desygnata wojskowa to znowu będzie Sd.Kfz.234 ? ;)

  1. bigos

   a ruskie onuce zmieniły desygnatę? Niemcy przynajmniej znają swoją historię, a Rosjanie jakoś niekoniecznie. Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w obozach tego systemu uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi. Dokładniejsze są szacunki historyka Roberta Conquesta, podającego w książce Wielki Terror liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach (ich zgony zostały oficjalnie „zaksięgowane” przez służby obozowe), oraz trudną do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczbę ludzi, którzy nie zmarli w samych obozach, lecz w trakcie transportu oraz na skutek chorób i wycieńczenia już po wypuszczeniu z obozów.

 10. Koman

  Konkretny sprzęt. A u Nas dalej pełzająca śmierć, czyli BWP-1.

  1. olo

   Jak to pod tekstami masa ruskich wielbicieli sowieckiej techniki :)

Reklama