Siły zbrojne

Niemcy: 2,3 mld euro na śmigłowce morskie

NH90 mają zastąpić maszyny Sea Lynx (na zdjęciu). Fot. US Navy
NH90 mają zastąpić maszyny Sea Lynx (na zdjęciu). Fot. US Navy

Komisja budżetowa niemieckiego parlamentu zatwierdziła wart 2,3 mld euro kontrakt na zakup 31 śmigłowców pokładowych dla marynarki wojennej w ramach programu Sea Tiger. Głównym beneficjentem będzie koncern Airbus Helicopters i jego niemiecki oddział.

Celem programu Sea Tiger jest przede wszystkim zastąpienie starzejącej się floty 22 śmigłowców pokładowych Westland Sea Lynx Mk88, które weszły do służby w 1981 roku i były wielokrotnie modernizowane, ale ich możliwości eksploatacji dobiegają końca. Co równie istotne, zakup bierze pod uwagę również zmiany w strukturze i budowane obecnie jednostki. Dlatego kontrakt dotyczy 31 śmigłowców pokładowych do zwalczania okrętów podwodnych NH90NFH.

Decyzja była wielokrotnie odkładana, ale w sierpniu ubiegłego roku podpisano list intencyjny dotyczący tej transakcji. Do 2024 roku musi rozpocząć się wprowadzanie nowych maszyn do służby, aby zapewnić płynne przejście z wycofywanych Lynxów. Warto zaznaczyć, że zamówione w tym roku maszyny nie będą pierwszymi NH90 w niemieckiej marynarce wojennej.

image
Morski śmigłowiec NH90NFH. Fot. Leonardo helicopters

W czerwcu 2015 roku podpisała umowę na zakup 18 egzemplarzy śmigłowców wielozadaniowych NH90 w morskiej wersji Sea Lion, których dostawy rozpoczęły się w ubiegłym roku a ich dostawy mają zakończyć się w 2022 roku. Zastępują one o ponad dekadę starsze od Sea Lynxów śmigłowce Westland Sea King i noszą nazwę NH90 Marinetransporthubschrauber (niem. śmigłowcami transportowymi marynarki), natomiast wersja zamówiona obecnie to Mehrrollenfähige Fregattenhubschraube czyli wielozadaniowy śmigłowiec dla fregat. Pierwszy typ przeznaczony jest przede wszystkim do zadań poszukiwawczo-ratowniczych SAR oraz transportu natomiast nowe maszyny będą przede wszystkim służyć do zwalczania okrętów podwodnych i wsparcia okrętów np. w zakresie rozpoznania oraz wykrywania celów morskich.

Niemiecki wariant NH90 Sea Tiger będzie oparty na NH90 w wersji morskiej NFH (NATO Frigate Helicopter) są już używane przez pięć różnych państw w liczbie 90 egzemplarzy i wykonały dotąd ponad 50 000 godzin lotów w czasie różnego rodzaju misji.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)

Komentarze