Reklama

Siły zbrojne

Niebezpieczne manewry rosyjskiego Su-27

Rosyjski myśliwiec sfotografowany przez załoge ukraińskiego An-26. Fot. Marynarka Wojenna Ukrainy
Rosyjski myśliwiec sfotografowany przez załoge ukraińskiego An-26. Fot. Marynarka Wojenna Ukrainy

Jak informuje ukraińska marynarka wojenna, rosyjskie myśliwiec Su-27 przeprowadził niebezpieczny manewr przed nosem ukraińskiego samolotu transportowego An-26. Incydent miał miejsce nad wodami Morza Czarnego. Rosyjska maszyna wystartowała z bazy na anektowanym Krymie.

Niebezpieczny incydent miał miejsce 21 września w przestrzeni międzynarodowej nad Morzem Czarnym. Lecący planowym lotem transportowy An-26 należący do marynarki wojennej Ukrainy został przechwycony przez myśliwiec Su-27, który wystartował z kontrolowanego przez Rosję Krymu. Myśliwiec wykonał kilka manewrów na minimalnej prędkości w bezpośredniej bliskości ukraińskie maszyny, a następnie przeciął jej tor lotu.

image
Rosyjski myśliwiec sfotografowany przez załoge ukraińskiego An-26. Widać niewielką odległość w jakiej znajdują się maszyny. Ze względu na niską prędkość przechwyconego AN-26, rosyjski Su-27 leci z wysuniętym hamulcem aerodynamicznym. Fot. Marynarka Wojenna Ukrainy

Był to jeden z wielu incydentów lotniczych i morskich jakie raportuje w ostatnim czasie ukraińska marynarka wojenna. Część z nich związana jest np. z działaniami ukraińskich okrętów i jednostek pomocniczych na Morzu Azowskim, akwenie zamkniętym przez półwyspy Tamański i Krymski, kontrolowane obecnie przez Rosję. Jedyne wejście na ten akwen stanowi Cieśnina Kerczeńska w rejonie której operują liczne okręty i samoloty rosyjskie Floty Czarnomorskiej. Ukraińcy regularnie informują o samolotach przelatujących na małej wysokości nad ich okrętami oraz niebezpiecznych manewrach licznych rosyjskich jednostek. Sporadycznie zdarzają się również incydenty ostrzelania ukraińskich jednostek z broni ręcznej przez strzelców znajdujących się np. na platformach wiertniczych.

Reklama

Komentarze (22)

 1. zbieracz

  Davien - poprawka CCCP ( po polsku ZSRR ) składało się z Republik Ukraińskiej SRR oraz między innymi z Rosyjskiej SRR . Coś jest przestawione jako coś - takiego tworu nawet w ONZ - po rozpadzie ZSRS - nie było chyba że w umyśle forowicza ....? Kogo to wiemy - spór był toczony przez obydwu panów bez merytoryki ( ale zakłamanie to już polska norma )...! I proszę z wiki - (skrót od ros. ???? ????????? ???????????????? ?????????) – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich .... Ja przypuszczam iż rozwieje sprawa nazewnictwa tego byłego Państwa składającego się z dobrowolnego tworu na wzór USA ?

 2. Davien

  Panie wyjasnienie Krym został przekazany Ukrainie z powodów albo ekonomicznych albo jako dar dla Ukrainy. W obu przypadkach stał się częścia Ukrainy i po rozpadzie ZSRS wszedł w jej obręb jako autonomiczna republika . wiec jak widac Krym jest częścia Ukrainy.

 3. wyjaśnienie

  tak tylko... (Michał Rakowski)@ ja bym powiedział że naród ukraiński był i jest nadal ? Przecież niejaki Stalin ( notabene Gruzin ) zamordował miliony ukraińców głodem . A niejaki ( Nikita Siergiejewicz Chruszczow ) też ukrainiec przydzielił w W 1954 Krym - został przekazany z Rosyjskiej FSRR do Ukraińskiej SRR po śmierci przypieczętował to Leonid Ilicz Breżniew ( również ukrainiec ) ? Odsyłam to wiki tam jest dokładnie opisane dlaczego Chruszczow przydzielił Krym Republice Ukraińskiej - i to rozwieje przynależność do kogo należy sporny teren ...?

 4. Wielki spokój

  @obserwator: mała rada, dyskusja z Davienem skazuje Ciebie jako "laika" na całkowitą "porażkę". On dokładnie zna wszystkie parametry F-22 i Su-35 (nawet te o których nie maja pojęcia konstruktorzy) a co ważniejsze: pilotując Raptora" codziennie zestrzeliwuje dziesiątki rożnych "Su" (w tym również Su-35). To, że robi to grając na konsoli nie ma tu najmniejszego znaczenia. Jego PS ma dostęp do "sieci" więc jak potrzeba to nawet zacytuje Ci dane z "Wiki".

 5. Davien

  Synek, z kilku kilometrów to IRST mógł złapac namiar na F-22 ale to byłaby liczba jednocyfrowa. Tyle że do tego czasu jakby trwała walka to ten Raptor zestzreliłby tego Su-35 8 razy, bo potem skończyłyby mu się rakiety:)

 6. Davien

  UWA, napisałem ci gdzie spadły Su-27 pilotowane przez Rosjan i to tylko na pokazach lotniczych. . Panie obserwator, Su-35 to nie mógł znależć Raptora jak ten sobie latał koło Su-25 aż ten Su podał mu gdzie lecieć bo widział go własnymi oczami. W poblizu latał sobie tez drugi F-22 z pary ale Suczka nawet o nim nie wiedziała to i Su-35 tez nie wiedział( żródło to raporty Rosji i USA). Co do tego "wspaniałego" zdjecia to widziałeś je w ogóle, bo jakbys widział to takich bzdur bys nie opowiadał:)

 7. Synek

  @Obserwator: artykuł o bajkach ze Sputnika? Wyznania emerytowanego pilota, który mówi że miał udawany dog fight z F-22, wymanewrował go i od tyłu miał na nim locka.... plus zdjęcie z IRST tego raptora - opanowali już photoshopa jako tako, czy dalej śmiech... a to wszystko nad Syrią. Naprawdę?

 8. Obserwator

  Zrobcie tez artykuł jak suszka leciala za nim i fotografowala waszego niewidzialnego Raptora w syrii

 9. UWA

  @AWU ja się pytam o pokazach gdzie Rosjanie spadli a nie gdzie spadł Su27 ... te wylicz

 10. Serwor

  Oczywiście że by sie dało odsłaniasz firanki otwierasz okno i strzelasz, proste. xD

 11. AWU

  @tak tylko: Ruś przez ponad 400 lat była częścią państwa polsko-litewskiego a tym samym Europy. Język ruski był oficjalnym językiem W Ks Litewskiego. Moskwa od czasu uzyskania niepodległości od Mongołów w 1490r była rządzona głównie przez psychopatów przy aprobacji lokalnej społeczności? @tzw UWA alias yaro .. 15 rozbitych maszyn na pokazach w tym 3 podchodzące w Wietnamie do bazy Cam Rahn której pas startowy 4 metry n.p.m. a rąbnęli w góry 50 km na południe od podejścia do pasa ? Aż mi laczki spadają z wrażenia ... profesjonalizm Iwana w powietrzu wręcz powala co potwierdzają statystyki walk :)) Podczas wojny nie potrafili nawet wywalczyć przewagi w powietrzu .. wystarczyło że w okolicy pojawiła się para Me-109FW-190 latających na oparach paliwa :)

 12. hhmmm

  Ciekawe czy dałoby się z lecącego AN-26 przez okno wyciągnąć widły i dźgać w stronę takiego Su ?

 13. Davien

  Do UWA i do wypadało by: przynajmniej 6 Su-27 rozbitych podczas pokazów . 1990r-jeden, 1995r-trzy, 2009r -dwa. Wszystko to rosyjskie Su-27 z czego 5 z zespołu Russian Knights. Do tego Su-30 w 1999r w Paryzu. Więc jak widać cos nie tak z waszymi wyliczeniami.

 14. tak tylko... (Michał Rakowski)

  Rosyjska ideologia jest pełna sprzeczności i nie spójna. Rosjanie w swej propagandzie twierdzą, że nie ma takiego państwa i narodu jak Ukraina i Ukraińcy. To tylko część wielkiej Rosji, zwana Mało Rosją. W swych stwierdzeniach Rosjanie idą tak daleko, iż twierdzą że pod Korsuniem i Żółtymi Wodami armia rosyjska pod wodzą Bohdana Chmielnickiego pokonała wojska Rzeczpospolitej. To jak to jest? Mieszkańcy Ukrainy są Rosjanami, czy śmiertelnym wrogiem z którym toczy się wojnę w wyniku której zginęło już 15 tysięcy ludzi?

 15. hmmmm

  Ciekawe czy daloby sie z lecacego AN-26 odpalic przez okno Igle, albo Striele w strone takiego Su ?

 16. dzikus

  Jaki kraj taki styl działania.

 17. Wypadało by najpierw sprawdzić a nie pisać bzdury

  AWU pewnie masz rację a lista wypadków lotniczych podczas airshow musi być opanowana przez ruskich hakerów bo królują tam amerykańscy piloci, ruskich jak na lekarstwo.

 18. UWA

  @AWU ile ich utracono ? Jesteśmy ciekawi ...

 19. ito

  AWU- ??? W czasie pokazów 3 sztuki, z czego jeden białoruski, a jeden na skutek udaru mózgu pilota. Jak to się ma do umiejętności pilotażowych?

 20. użytkownik

  Rosjanie nawet nie mają zamontowanych radiostacji w samolocie. Coraz większa bieda.

 21. Davien

  Jak widac kolejny rosyjski pilot usiłuje udawać kamikaze.

 22. AWU

  Jak uczy historia kretyńskie zachowanie w powietrzu jest odwrotnie proporcjonalne od umiejętności pilotażowych. Liczba Su-27 utraconych na pokazach lotniczych mówi sama za siebie...

Reklama