Reklama

Siły zbrojne

NATO wzywa, by nie eskalować napięcia na Ukrainie

Sekretarz generalny NATO wzywa wszystkich do spokoju – fot. NATO
Sekretarz generalny NATO wzywa wszystkich do spokoju – fot. NATO

Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego po spotkaniu ministrów obrony państw NATO, wezwał wszystkie strony napiętej sytuacji na Ukrainie do powstrzymania się od kroków, które prowadziłyby do eskalacji sytuacji. - Odwrotnie, potrzebujemy kroków, które mogą uspokoić całą sytuację i to jest odpowiedzialność wszystkich zaangażowanych stron - podkreślił.

Dobrze przynajmniej, że po spotkaniu ministrów obrony Paktu Północnoatlantyckiego uznano, że nic nie wskazuje, by Rosja zamierzała przeprowadzić zbrojną interwencję. Poza tym jedyne co mógł zrobić tak naprawdę w stosunku do Ukrainy Sekretarz Generalny NATO Andres Fogh Rasmussen to wzywać do zaprzestania działań, które mogą eskalować napięcie. W swoim krótkim wystąpieniu przed spotkaniem specjalnej komisji NATO-Ukraina 27 lutego br. zaznaczył, że jest bardzo zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami w Krymie.

Dzisiejsza akcja przeprowadzona przez grupy zbrojne, jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna. Wzywam Rosję, aby nie podejmowała żadnych działań, które mogłyby stworzyć eskalacji napięcia i być powodem nieporozumień. Zachęcam nowe władze ukraińskie do kontynuowania wysiłków na rzecz stworzenia integracyjnego procesu politycznego, który odzwierciedla aspiracje demokratyczne całego narodu ukraińskiego. I wzywam wszystkie strony, aby cofnęły się od konfrontacji, powstrzymały się od działań prowokacyjnych i powróciły na drogę dialogu.

Dobrze się stało, że Rassmusen rozpoczynając spotkanie komisji wyraźnie zaznaczył, że „Ukraina jest i pozostanie ważnym partnerem dla NATO. NATO jest i pozostanie przyjacielem Ukrainy. I suwerenna, niezależna i stabilna Ukraina, konsekwentnie dążąca do demokracji i rządów prawa, jest i pozostaje kluczem do bezpieczeństwa euroatlantyckiego”. 

Sekretarz Generalny NATO podkreślił, że Ukraina nie prosiła dotąd o żadną pomoc. - W dzisiejszym spotkaniu komisji NATO-Ukraina potwierdziliśmy naszą intencję dalszego rozwoju naszego partnerstwa w ramach komisji NATO-Ukraina.  

Reklama

Komentarze (4)

 1. Gladius

  Protesty dyplomatyczne, zamrozenie kont oligarchow rosyjskich w bankach zachodnich, zwolanie Rady Bezpieczenstwa ONZ w sprawie Ukrainy, odwolanie spotkania G8, ewntualnie sankcje dyplomatyczne to wszystko na co stac panwta zachodu w kwestii ukrainy na nic wiecej a my sie ludzimy ze jak nas ktos ze wschodu zaatakuje to przyjda nam z pomoca Niestety 5 atrtykul o obronie kolektywnej paktu polnocnoatlantyckiego jest martwy od 10 lat!!!!! po rozpadzie Jugoslawi Dlaczego nikt tego nie podniosi na forum rady atlantyckiej??? mamy coraz mniej czasu na przygotowanie sie do duzego regionalnego konfliktu Obudzcie sie Szanowni Panowie Generalowie i podejmujcie sensowne decyzje w planowaniu szkoleniu i w zakupach i modernizacji uzbrojenia a nie wchodzcie w remonty motorowki za 3 mln zlotych lub zakupy umundurowania wyjsciowego dla wyzszych ranga oficerow i generalow

 2. ito

  Gdyby wzywali do powstrzymania się od eskalacji dwa tygodnie temu i choć próbowali udawać bezstronnych dziś może Rosjanie zwracali by na nich jakąkolwiek uwagę. A tak? Mogą sobie wzywać.

 3. prześmiewca

  Szkoda że tak w Jugosławii przed secesją Kosowa NATO tak nie wzywało! :)

 4. dsa

  NATO to se moze...

Reklama