Siły zbrojne

Największe ćwiczenia Wojsk Obrony Przeciwlotniczej

Ponad 200 przeciwlotników-marynarzy z jednostek wojskowych Marynarki Wojennej bierze udział w największym w tym roku zintegrowanym szkoleniu Wojsk Obrony Przeciwlotniczej MW. Dwutygodniowe ćwiczenia odbywają się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. 

Żołnierze z 8 i 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego, baterii przeciwlotniczych 43 i 44 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz Baterii Przeciwlotniczej Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego wystrzelili do tej pory ponad 2300 sztuk amunicji artyleryjskiej oraz 27 rakiet przeciwlotniczych strzelając do celów powietrznych, nawodnych i naziemnych.

Na terenach usteckiego poligonu wszyscy przeciwlotnicy z Marynarki Wojennej spotykają się by razem tutaj ćwiczyć zintegrowana obronę przeciwlotniczą. Wspólne szkolenie rozpoczęto od serii przygotowawczych zadań ogniowych do wolnolecącego celu powietrznego. Trenowano zadania związane z przygotowaniem uzbrojenia do strzelania oraz jego obsługą i konserwacją. Doskonalono przygotowanie pododdziałów do sprawnego wykonania strzelań oraz do realizacji zadań zabezpieczenia logistycznego i bojowego. W trakcie szkolenia z udziałem wozów dowodzenia przeprowadzono sprawdzenie wykorzystania możliwości taktyczno-bojowych sprzętu w warunkach poligonowych.

Samoloty szturmowo-bombowe SU-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina wykonywały cyklicznie pozorowane ataki na wybrzeże zmuszając trenujące wojska OPL do reagowania ogniem artyleryjskim oraz skutecznej ochrony sił własnych. Trenowano również umiejętności maskowania stanowisk ogniowych. Kulminacyjnym momentem w czasie szkolenia baterii przeciwlotniczych były zaliczeniowe zadania ogniowe z użyciem zestawów artyleryjskich i rakietowych. Wśród nich były strzelania do niskolecących samolotów oraz do nagle pojawiających się śmigłowców. 

MW

 2

Komentarze (6)

 1. łysy40

  A na jaką cholerę tylu tam bezrobotnych z chorągiewkami-no chyba ,że do niczego już się nie nadają i kazali im machać

 2. stasiek

  Nie oddamy nawet guzika od munduru.

 3. nrd

  Brakuje jeszcze samobieżnych zestawów przeciwlotniczych, znaczy się ciągniki uzbrojone w karabiny przeciwlotnicze :)

 4. Darek

  Normalnie sprzęt zaawansowany jak w Korei Północnej..... stare armaty 57 mm. To te kły Tuska, czy tylko jego wilcze oczy?

 5. AndrzejS

  Myślałem że to archiwalne zdjęcie z 1939 roku

 6. wopr

  A sprzęt dalej z lat 60-tych to podstawa :)