Reklama

Siły zbrojne

Najnowsze rosyjskie śmigłowce bojowe na granicy z Ukrainą

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Najnowsze rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 i samoloty bojowe stacjonują na lotnisku pobliżu miasta Wałujki, niespełna dwadzieścia kilometrów od Ukraińskiego posterunku granicznego.

W rejonie Wałujek (obwód biełgorodzki) rosyjskie siły zbrojne utworzyły w kwietniu bieżącego polowa bazę lotniczą. Znajduje się ona około 18 km od granicy rosyjsko-ukraińskiej niemal na wprost posterunku Straży Granicznej Ukrainy. Kolejną bazę tego typu utworzono w pobliżu miejscowości Sewiernyj w rejonie samego Biełgorodu. W obu stacjonują śmigłowce szturmowe Mi-24P i Mi-24PN oraz transportowe Mi-8. Według niepotwierdzonych informacji należą one do jednostki stacjonującej na stałe w zachodniej Rosji.

Jak podała ukraińska agencja informacyjna Hromadske TV, powołując się służbę prasową Straży Granicznej Ukrainy, na lotnisku w pobliżu Wałujek rozlokowano w ostatnich dniach 29 najnowszych rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-52 i dwa naddźwiękowe samoloty bojowe.

Ka-52 "Aligator" jest jednym z najnowszych rosyjskich śmigłowców bojowych, słynnym ze względu na nietypową konstrukcję z dwoma przeciwbieżnymi wirnikami nośnymi i kabinę z miejscami załogi umieszczonymi obok siebie. Osiąga prędkość 300 km/h i zasięg 460 km. Dzięki systemom optoelektronicznym i radarowi może realizować zadania w każdych warunkach pogodowych, w dzień oraz nocą. Uzbrojenie o masie do dwóch ton przenoszone jest na sześciu pylonach. Może ono obejmować pociski niekierowane, bomby i zasobniki strzeleckie, oraz rakiety kierowane powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Maszyna wyposażona jest też w działko kalibru 30 mm, zabudowane nietypowo, na burcie maszyny. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Artylerzysta

  Krab by ich dosięgnął z granicy. Podobno wali właśnie na 20 km.

  1. Krzysztof

   Ci wszyscy którzy bezmyślnie wspierają ukraińców, bezczeszczą i opluwają pamięć ponad 100 tys Polaków, straszliwie wymordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej.Do dziś ukraińcy nie tylko że nie wyrazili żadnej skruchy z powodu tych mordów,a wręcz odwrotnie, z katów bestialsko pomordowanej Polskiej ludności, robią bohaterów,i stawiają im pomniki?

 2. jang

  to dostawa do pobliskiego sklepu z militariami i zapewne trafi via Allegro do separatystów.Wraz z obsługą.Wiadomość pewna ,uwiarygodniona przez p Ławrowa

 3. wróg

  40 minut od Kijowa... akurat gdyby potrzebowali jakiegoś zbrodniarza wojennego za uszy wyciągnąć i po amerykańsku do oceanu wrzucić, żeby na następny dzień prezydent mógł powiedzieć iż sprawiedliwości się stało zadość. Tylko oceanu nie ma w pobliżu i prezydent w złym kolorze, ale nie można tak zaraz bezmyślnie wszystkiego kopiować :)

 4. fdgdfgdf

  Trzeba skończyć z płaceniem za gaz, wtedy już nie będą "najnowocześniejsze".

  1. KajaK

   Gaz będzie droższy z powodu nałożenia przez zachód sankcji na rosje, w chwili obecnej nie mamy alternatywy na ruski gaz, więc będziemy ich jeszcze zbroić. Nadzieja jedynie w USA, może otworzą swój rynek gazu na kraje trzecie.

 5. Paweł

  Konwulsje pośmiertne pseudomocarstwa.

  1. jozeg

   myślisz życzeniowo...

 6. 24ert

  Szkoda, że separatyści nie mogą "przypadkowo" pociągnąć Gradem po takiej bazie..

Reklama