Siły zbrojne

Najnowsza wersja MiG-29 dla lotnictwa Rosji

 • Fot. US Army Europe via Wikipedia.
 • <p>fot. policja.pl</p>
 • <p><span>fot. </span><span>nadbuzanski.strazgraniczna.pl</span></p>

Rosyjskie siły powietrzne otrzymały pierwszą partię zamówionych w kwietniu 2014 roku myśliwców Mig-29SMT. Na mocy umowy lotnictwo Federacji Rosyjskiej zostanie wzmocnione 16 samolotami tego typu, które uzupełnią 28 maszyn, które weszły do służby po tym jak z ich odbioru zrezygnowała Algieria. Zakup najnowszej obecnie dostępnej wersji MiG-29 jest rozwiązaniem pomostowym związanym z opóźnieniami programu MiG-35. 

O przekazaniu rosyjskim siłom powietrznym pierwszej partii zamówionych w kwietniu 2014 roku myśliwców Mig-29SMT poinformował serwis rg.ru, informację potwierdził producent (RSK MiG). Nowe samoloty, w liczbie, której nie podano do publicznej wiadomości trafiły do bazy lotniczej koło miasta Astrachań, niedaleko ujścia Wołgi do Morza Kaspijskiego gdzie znajduje się dowództwo 116. Centrum Treningu Bojowego. 

Na mocy wspomnianej umowy lotnictwo Federacji Rosyjskiej zostanie docelowo wzmocnione 16 samolotami Mig-29SMT, 14 jednomiejscowymi i 2 dwumiejscowymi (MiG-29UBM). Uzupełnią one flotę 28 maszyn tego typu, które zostały wcielone do służby w rosyjskich siłach powietrznych po tym jak z ich odbioru zrezygnowała Algieria. W odróżnieniu od tych maszyn samoloty wyprodukowane dla Rosyjskich Sił Powietrznych zostały wyposażone w wewnętrzną szynę z systemami walki elektronicznej. 

Zakup najnowszej obecnie dostępnej wersji MiG-29 jest rozwiązaniem pomostowym związanym z opóźnieniami programu MiG-35. Pierwotnie Rosja planowała kupić ok. 30 samolotów, które są bardzo głęboką modernizacją MiG-29, dostosowującą tą wiekową konstrukcję do standardu myśliwca generacji 4++ ale oficjalne zamówienie nie zostało do tej pory złożone.  

Samolot MiG-29SMT różni się od wcześniejszych wersji tych myśliwców unowocześnionym radarem Żuk-M/ME wyposażony w lżejszą antenę, nową awioniką, "szklanym kokpitem" z trzema dużymi ekranami wielofunkcyjnymi, nowym wyświetlaczem HUD, poprawionym system nawigacyjnym i zwiększonym zasięgiem (do 1550 km) dzięki widocznemu z zewnątrz powiększonemu zbiornikowi paliwa na kadłubie. Mieszczący go charakterystyczny „garb” to najbardziej wyróżniający się z zewnątrz element odróżniający wersję SMT od starszych maszyn. Wyposażenie i uzbrojenie tej wersji jest w dużym stopniu zunifikowane z samolotem pokładowym MiG-29K.

 

Komentarze (16)

 1. rezerwa

  Bardzo często czyta się na różnych portalach smętne komentarze na temat polskiego przemysłu w PRL a raczej żale co po nim zostało, otóź dla wszystkich czytelników małego rocznika statystycznego, który był ulubioną lekturą uczniów na lekcjach geografii, chcę uprzejmie donieść,że ówczesny polski przemysł był energożerny , przestarzały i niedostosowany do potrzeb- coż z tego ,ze wodowalismy duzo statków( głównie dla ZSRR) ale były to praktycznie stalowe skorupy z mała ilościa nowoczesnej technologii,wagony kolejowe? - jezdżace pudła z blachy lub drewna,itd - wszystko było państwowe i nikt o to nie dbał,.... P.S może ktoś pamieta tzw panie kawiarki na państwowych etatach, których głównym zadaniem było parzenie kawy czyli najczęściej zalewanie kawy marago wrzątkiem na wszelkiego typu naradach , spotkaniach ,egzekutywach itd a w ogóle to tych etatów było znacznie więcej niż potrzeba - czy to za tym te smutasy tesknią

  1. Szczery

   Zapewnie byly tez take ale czy np monopole panstwowe takie jak polski tyton, polmosy, wedel, nowoczesna papiernia w Kwidzyniu tez byly niedochodowe? Dziwnym zbiegiem okolicznosci na to wszystko polozyli lapy (praktycznie za bezcen) "wyzwoliciele" zza wielkiej wody.

  2. galernik

   plucie na PRL to plucie ludzi którzy w nm nie żyli i ich umysły przekracza możliwość obiektywnej oceny faktów. PRL wg statystyk ONZ (a więc niezależnych) był 12 producentem świata, dzisiaj jest 25 w tym większość to proste montownie. Ja sbiście brałem udział w budowie reaktora jądrowego MARIA, od tego czasu ile reaktorów powstało - odpowiedź :0". TOMMI ma rację i należy to przyjąć za dobrą monetę chyba że, jak zwykle u nas uważamy naszych poprzedników za durniów. Pytanie - czy uważacie że wasi ojcowie byli nieudacznikami, durniami i sługami ZSRR

  3. Ti nie ashkenaz..;

   .. ten sprzet był w pełni wyposazony w polska elektronike i w polskie komputery najlepsze na świecie dzieki którym zestrzelono tekąże f-117 podczas wojny w Jugosławi.. i na którym stworzono twojego " narodu " technologie

 2. gnomy

  chętnie skorzystamy z twojego zaproszenia. Oczywiście na twój koszt- płacisz za przelot w obie strony, taksówki do lotnisk, zakwaterowanie w najlepszych białoruskich hotelach ( no rezygnujemy z apartamentów, oczywiście wikt- all inclusiv i rozrywki- to też za twoją kasę. Podaj jakiś adres kontaktowy to ustalimy szczegóły. :))))))) panzerfaust39 Sobota, 09 Stycznia 2016, 16:54 Zapraszam na Białoruś tam się czas zatrzymał na poziomie PRLu więc powinieneś być zachwycony Albo lepiej do KRLD gdzie zapał towarzyszy jest podobny do tego z początków polskiej demokracji ludowej W końcu dzięki Rosjanom odbudowali swój kraj a dzisiaj tak są rozwinięci technologicznie że nawet bombę atomową zbudowali Kurcze aż strach pomyśleć gdzie by była ta północnokoreańska potęga gospodarcza gdyby nie Rosjanie Chińczycy i dżucze

 3. BUBA

  Nie nowych a zmodernizowanych. Nie wypada by portal o wojsku dawał tak ciała. MiG-29 SMT 2 - jak już chodzi o ścisłość bazuje na nie produkowanym modelu 9.12 i 9.13. Mig-35 to zupełnie nowa maszyna o zmienionej konstrukcji skrzydeł, kadłuba, zbudowana z innych materiałów itd. np. o większych możliwościach przenoszenia uzbrojenia niż SMT 2. Podstawowa różnica miedzy płatowcami to to, że SMT-2 jest mniejszy niż Mig-35. Program MiGa-35 został wzbogacony o wyposażenie i rozwiązania zastosowane w PAK-FA i to będzie wersja docelowa dla Federacji Rosryjskiej. Produkcja ma być rozpoczęta w zakładach Sokół, być może w 2016 roku.

 4. maniuś

  gegroza i inni - Najwidocznie , miałeś nie gospodarnych rodziców , bo choć MATKA nas wychowała - ojciec umarł jak miałem 3- latka jakoś , nie musiałem jeść bułki z cukrem, ba nawet na poranki chodziłem do kina dla dzieci oglądałem ( WINETOU i DWA ZŁOTE KOLTY oglądałem i wiele ciekawych westernów ). Jak zaczołem pracować na kopalni mnie niczego nie brakowało , jedyny okres to 80-83 po naszych strajkach , były kolejki ? A w tym czasie to i wojsko 24-mies. - rodzina - mieszkanie - 82r. telewizor kolor 134.000zł. NEPTUN ( POLSKI ) GDAŃSKIE zakłady go produkowały , FIAT 125p. POLSKI (na licencji ) , domek jednorodzinny , no i wyjazdy . KTO chciał uczciwie pracować - coś miał . Czyli można było to coś osiągnąć ? W POLSCE produkowano od szczoteczki do zębów po lokomotywę kolejową . O uzbrojeniu już tu nie wspomnę ? Co zostało POLSKIE po przemianach po89r. - każdy widzi ? Skoro nie ma POLSKICH zakładów to co jest POLSKIE produkowane ? Wydaje mnie się że my POLACY , NARÓD - jeszcze ? WOLNOŚĆ - a co to ta wolność , byłem wolnym człowiekiem robiłem co chciałem z godnie z obowiązującym prawem , dziś tak samo czynię . Czy o tą POLSKĘ strajkowaliśmy , chyba nie by dziś nasze dzieci ekonomicznie wypychano za granicę ? By już nic nie było POLSKIE ? ACHA - urzędy są POLSKIE ? Jeżeli tym co obecna POLSKA ( stan ekonomiczny się podoba ) TO GRATULUJĘ . Tylko przyklasnąć . I TYLKO MAM NA MYŚLI DOBRO MEJ OJCZYZNY .

 5. tommi

  Co pojawia się jakakolwiek informacja o rosyjskim sprzęcie to od razu na forum niczym na polu bitwy rozpoczyna się walka który jest lepszy - amerykański czy rosyjski i jak przekupki przerzucanie się internetowymi danymi. Ale to wynik edukacji i przedstawiania świata w sposób prosty czarno - biały. I od lat 90 ten sposób jest prosty Rosja zła , USA dobre. A nas Polaków dosyć łatwo po tym co przeszli w taki obraz świata wepchnąć i im zaszczepić. Bo USA daleko i tam jezdziło się na "saksy" a Rosja /czy ZSRR/ było blisko i było sprawcą wszystkiego zła i naszej biedy. Tak to przedstawiały media, politycy - po to aby zdobywać głosy w wyborach - jedni walczyli z komuna inni z sowietami - i jak widać to działa do dzisiaj. Ciągle straszy się nas Rosją - BO TO DZIAŁA i wyborcy idą oddać głos na polityka który walczy z Rosją jako złem naszego kraju. Komuna też jest postrzegana jako same zło i zacofanie - i wszyscy przedstawiają obraz świata jak z bajki dla dzieci - jakby w Niemczech w latach 60 i 70 wszystkie fabryki były nowoczesne, wszystkie samochody najlepsze na świecie, od razu mieli roboty, nie było biednych ludzi, wszyscy mieszkali we własnych domach, tak samo było w Japonii. Tylko jak wyglądały ich samochody w latach 60 i 70? Jakby wszyscy nagle zapomnieli z jakiego pułapu startowała Polska? przed wojną - analfabetyzm, bieda, długi, w zasadzie przemysł oparty na licencjach - kiedy my z dumą opowiadamy o PROTOYPACH samochodu cws - to w tym czasie w Warszawie produkowano licencyjne samochody w tysiącach sztuk. A po wojnie - NIC, nie było Kraju w ogóle. I teraz proszę odpowiedzieć sobie na pytanie - kto zrzucał bomby na Warszawę, Gdańsk, Poznań - Rosjanie? kto spalił Warszawę - Niemcy czy Rosjanie. A skok cywilizacyjny jaki Polska zrobiła w ciagu lat 1945 - 1980 jest nie do powtórzenia NIGDY!! przy braku surowców, braku własnej myśli technicznej - zbudowano kraj od 0!!!. W 1939 r Niemcy , Anglicy pracowali już nad silnikiem ODRZUTOWYM - a my seryjnie klepaliśmy samoloty z PŁÓTNA , Renault. Peugot, Mercedes, Siemens to nie koncerny powstałe po wojnie - to technologie powstałe długo przed wojną - rewolucja przemysłowa w Anglii czy Francji - u nas wszystko tak jak i teraz oparto na maszynach obcych. Tyle szpitali, szkół,uczelni, domów mieszkalnych, fabryk co w latach 45-80 nie wybudowano NIGDZIE NA ŚWIECIE. Wprowadzono BEZPŁATNĄ edukację od przedszkola do uczelni wyższej ze stypendiami, akademikami. Przecież ludzie po wojnie nie mieli zwykle NIC poza rzeczami pierwszej potrzeby - jak mieli kupić domy, mieszkania, kto miał je wybudować - skąd miały się pojawić polskie firmy z kapitałem? Ludzie dostali mieszkania - DOSTALI. Ile % polskiego społeczeństwa przed wojną stać było na wakacje nad morzem, na edukację dzieci, na wyjazd do miasta do teatru - może promil - po wojnie ludzie poznali co to wakacje, co to samochód, co to kanalizacja, prąd, telewizja , samolot - i to nie były luksusy dla 1-2% społeczeństwa, co to uniwersytet, co to rysunek techniczny. Oczywiście nie było to idealne - BO BYĆ NIE MOGŁO - bez mld dolarów pieniędzy skąd miałoby być, a skąd te mld z nieba nie spadają. A od lat 80 już przestało się to składać ekonomicznie - wymagania ludzi rosły, długość życia rosła, koszty ochrony zdrowia, emerytur, bezpłatnej nauki rosły - a ludzie od razu chcieli przeskoczyć do poziomu życia Niemca czy Francuza - bo taki im ktoś powiedział / tak samo powiedziano Ukraińcom/. Zapomniano dodać że tak się nie da, że na to potrzeba lat, wyrzeczeń - ale tego nikt z polityków nie mówi. Do tego doszył embarga, cła, rozgrywki mocarstw /wojna w Afganistanie/ , działania wywiadów - i podpalono kraj - rozpoczęły się strajki - nie o wolność a o WKŁADKĘ DO ZUPY!!!!!. I na ciężką sytuację gospodarczą nałożyły się strajki - i to wszystko runęło z hukiem - a później na zniszczoną ziemię przyszli nowi właściciele i wybudowali fabryki - ale już nie nasze tylko ich a my tam od początku byliśmy tanią siłą roboczą, wybudowali Biedronki, Lidle , markety - dali nam to czego chcieliśmy, dali dostęp do szrotów z Niemiec. a później pzowolili wyemigrować za pracą. Pomyślcie tylko jakby w ciągu tygodnia do Polski wrócili ludzie z Anglii i Niemiec - jak wyglądałby rynek pracy, bezrobocie itp itd. I stąd to rozgorycznie - bo po transformacji miało być lepiej - mieliśmy być Niemcami, Japonią - a nie jesteśmy i NIE BĘDZIEMY. Im społeczeństwo mądrzejsze im wiecej ludzi ma dobre wykształcenie i rozwija naukę tym lepiej jest w kraju - a w naszym kraju "janusz" który handluje pietruszka i skarpetami żyje lepiej od doktoranta na uczelni, który pracuje nad rewolucyjnym laserem czy lekiem. Ale "janusz" nie przyczyni się do wynalezienia nowej technologii, i mld zysków w przyszłości. Apple, IBM, Ford, - nie stworzyli "janusze" - stworzyli geniusze swoich czasów przy wydatnej pomocy PAŃSTWA - tak samo ja Samsung czy Kia. I PRL dał jedno - wykształcił tysiące mądrych inżynierów, magistrów, fizyków, chemików - i dał to im ZA DARMO. A teraz ile nowych akademików zbudowano od 0 , ile kosztują studia , podręczniki, ile postało dobrych TECHNICZNYCH UCZELNI. W PRL młody inżynier miał gdzie się rozwijać po studiach OBR, zakłady pracy, uczelnie - otrzymywał najczęściej mieszkanie, samochód - jak na tamte czasy to luksusy - teraz młody inżynier na uczelni dostanie etat za 1800 PLN brutto - gdzie mieszkanie, gdzie samochód? Robotnik na taśmie w fabryce zarabia obecnie więcej niż mgr po studiach na uczelni - i to jest MIARA NASZEGO ROZWOJU. Tyle w temacie.

  1. panzerfaust39

   Zapraszam na Białoruś tam się czas zatrzymał na poziomie PRLu więc powinieneś być zachwycony Albo lepiej do KRLD gdzie zapał towarzyszy jest podobny do tego z początków polskiej demokracji ludowej W końcu dzięki Rosjanom odbudowali swój kraj a dzisiaj tak są rozwinięci technologicznie że nawet bombę atomową zbudowali Kurcze aż strach pomyśleć gdzie by była ta północnokoreańska potęga gospodarcza gdyby nie Rosjanie Chińczycy i dżucze

 6. zb

  Szkoda, że u nas takich nie mamy :(

 7. zosia

  Mysliwiec frontowy zwykle nie wracał z misji, wiec Zasieg jego byl duzy!

 8. magazynier

  Z tym radarem ( 5m2 - 120km) zdziała cuda w powietrzu

  1. magazynier doskonalszy

   Żuk-ME (E oznacza gorszą wersję eksportową) dla RCS 8.5m2 zasięg wykrywania wynosi 137 km. Amerykański APG-68(V)9 z F-16 Block 52+ dla RCS 8.5m2 zasięg wykrywania wynosi 120 km. Radar F-16 pozwala na maksymalne ostrzelanie 2 celów na raz a Żuk-ME maksymalnie 4 celów na raz.

 9. tomcat

  odgrzewany kotlet ale jest to konkurent dla chińsko-pakistańskiej ofert lotniczej.

 10. maniuś

  JES! JES! JES! - Jak mawiał MARCINKIEWICZ ? Tu już nawet chichot ze łzami nam nie pomoże , mieli być UKARANI ( embargo ) .? Za jakomś interwencję wymyśloną przez AMERYKANÓW - na UKRAINIE . I o czym się dowiadujemy ? Ano że po 1 - ROSJA ma się w miarę dobrze ? 2 - Nie bankrutuje ? 3 - zaskakuje nas nowym uzbrojeniem oraz modyfikacją starych rozwiązań ? ( radary, rakiety , myśliwce, łodzie różne i te na wodzie i te pod wodą ) 4 - prowadzi wojnę ? 5 - zaczyna się z nią liczyć zachód ? Gdzie jest MÓJ KRAJ ? Jeszcze nazywający się POLSKĄ . Co nam w mawiano , a co jest faktyczne ? 25 - lat i co ? Gdyby nie te fora , oraz internet - w mówiły by nam media że jesteśmy potęgą i nic tylko się bić ? Nam INTERNAUTOM - pozostało jedno , namówić POLITYKÓW POLSKICH - by nie podskawiwali i głupstw publicznie nie wyrażali na temat naszej ARMII ? Ja pamiętam jednak że u boku ZSRR - byliśmy 2 potęgą w UKŁADZIE WARSZAWSKIM ? Najlepszym wyjściem - bo i szkoda pieniędzy a i ludności naszego kraju ogłosić NEUTRALNOŚĆ POLSKI . Oczywiści zaraz rzucą się forowicze na mój wpis , a to że dług mieliśmy , zacofany kraj że był , nic na półkach nie było itd. a prawda była inna - wychowałem 4- dzieci , mieszkaliśmy w 3-pokojowym mieszkaniu przepracowałem na jednym zakładzie 35-lat , żona również , jeżdziliśmy na wczasy , dzieci na kolonie ,obozy , na wycieczki itd. NASZ POLSKI BYŁ PRZEMYSŁ ! CO Z TYM KRAJEM ZROBIONO ?

  1. bender

   Drogi kolego ofiaro przemian systemowych! Jesli tak bardzo imponuje Ci miejsce w statystykach polowu kryla (zreszta i tak falszowanych), jesli nie czujesz potrzeby wolnosci, nie rozumiesz zalet wynikajacych z bycia WOLNYM, jesli wolisz zeby ktos za Ciebie podejmowal decyzje - prosze zrezygnuj z polskiego obywatelstwa i poszukaj politycznego azylu w Chinach, Rosji czy chocby za rogiem na Bialorusi. Tam codziennie uslyszysz krzepiace wiadomosci i znacznie mniej bedzie od Ciebie zalezalo, ergo bedzie Ci sie zylo lzej i weselej. Zupelnie jak w radosnym PRLu.

  2. bolo

   W granicach byłego UW nadal jesteśmy drugą potęgą. Ba, nawet zmniejszyliśmy dystans do obecnego ZSRR(czyli Rosji, Białorusi, Ukrainy i reszty dawnych republik razem wziętych). za komuny LWP 300 tys. armia sowiecka 5 milionów. Dziś polska armia 100 tys. armia wszystkich rep.sowieckich 1 mln. Znacznie ciekawsze jest porównanie PKB. W czasach Układu Warszawskiego gospodarka ZSRR była ponad 20 razy wieksza niż gospodarka PRL. Dziś gospodarka wszystkich byłych rep. sowieckich razem to ledwie około 4 razy więcej niż gospodarka Polski.

  3. tomcat

   widzę że nie radzisz sobie z dniem dzisiejszym, jednak jaki był ten przemysł pokazał wolny rynek. W dziwacznej rzeczywistości można było wymieniać się czołg za marchewkę itp. wiec przemysł miał się dobrze. Jednak poza produkcją LICENCYJNĄ nasz przemysł nic powtórzę nic nie osiągnął !!! Oczywiscie nie twierdzę że nie umiemy jednak ZSRR dbał o to aby satelici nie mieli zbytnich ambicji oraz brak finansów i embargo na nowoczesne elektronikę nie dał możliwości na rozwój przemysłu. Zwrócę ci uwagę że że przemysł to Nauka, Badania, Testy, Wdrożenie, Marketing, Sprzedaż, Układy itp. Jak trudno przebić się w przemyślę zbrojeniowym dowiesz się czytając o doświadczeniach potęgi Francji, która jest samowystarczalna w znacznym stopniu a z jakimi trudnościami się boryka. Jeżeli tego nie rozumiesz to jesteś na złym portalu.

 11. scuba

  "tego wiekowego samolotu" nowszy niz F-16...

 12. def

  To teraz putin bedzie mowil ze ''nowy'' mig29 jest generacji 4++++

  1. Alexis

   wersji F-16 też jest dużo, niedługo braknie alfabetu. Następny to będzie F-16AB/C

 13. były_kanonier

  "zwiększonym zasięgiem (do 1550 km)" czy promieniem działania? Różnica jet znacząca.

  1. MW80

   Zasięg. Mig-29 miał być z założenia "myśliwcem frontowym" i nigdy nie imponował zasięgiem. Zasięg do przebazowania poprzedniej wersji (z podwieszonymi zewnętrznymi zbiornikami paliwa) to 2100 km.

  2. bender

   chyba promieniem dzialania, zasieg starszych migow to ponad 1500 km i ponad 2000 km z dodatkowymi zbiornikami

  3. Urko

   Zgadza się, to zasięg, ale najnowsze rosyjskie informacje ( np. dzisiejsze: lenta.ru ) mówią o zasięgu dla MiG-29SMT (wersja: 9-19R) 2100km bez dodatkowych zbiorników i ponad 6000km z trzema zbiornikami.

 14. Alexis

  A w tym czasie Polska mianowała 18 nowych generałów z pensją 45 000 zł na łebka.

  1. bolo

   A w tym czasie w Rosji zlikwidowano dwóch generałów z pensją też pewnie niczego sobie .

  2. ten co wie

   Nie znasz się Alexis, 45 tysi to oni wszyscy razem zarabiają w miesiąc. Nie opaowiadaj takich pier...ł bo ludzie jeszcze w to uwierzą.

 15. F-35 to bubel

  Na F-35 całkowicie wystarcza!

 16. niewidzialny.

  Będą klepać te samoloty jeszcze 35 lat ,tak jak T-34.

  1. hiena

   Polska za to modernizuje - ups maluje ubogie dziecko SU 17

  2. rob er cik

   spytaj polskich pilotow o opinie o tych samolotach (mamy "starsza" wersje!!!)

  3. igo

   Stare, czy nie stare to sylwetkę mają piękną, moim zdaniem jedne z najładniejszych myśliwców dwusilnikowych.