Reklama

Siły zbrojne

Najlepszy bojowy pluton 12 Dywizji

Fot. szer. Piotr Pytel
Fot. szer. Piotr Pytel

Jak informuje oficer sekcji prasowej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, por. Bartłomiej Kulesza, na obiektach szkoleniowych CSWL Drawsko Pomorskie, przeprowadzono zawody użyteczno-bojowe plutonów zmechanizowanych oraz zmotoryzowanych Dywizji.

Zmagania trwały trzy dni. Rozpoczęła je odprawa techniczna podczas której zawodnicy zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa oraz przepisami obowiązującymi w czasie zawodów. Konkurencje przygotowane w ramach zawodów użyteczno-bojowych obejmowały wszystkie najważniejsze zagadnienia ze szkolenia pododdziałów zmechanizowanych oraz zmotoryzowanych m.in.: szkolenie ogniowe, terenoznawstwo, obronę przed bronią masowego rażenia, a także zadaniach inżynieryjno-saperskie.

image
Fot. szer. Piotr Pytel
image
Fot. szer. Piotr Pytel
image
Fot. szer. Piotr Pytel

W ostatnim dniu zawodnicy wzięli udział w marszu na orientację, gdzie najważniejszą kwestią było odnalezienie się w terenie oraz umiejętne posługiwanie się mapą. Dodając do tego wyśrubowany czas stawiennictwa na poszczególnych punktach kontrolnych, uczestnicy zmuszeni byli do szybkiej analizy sytuacji. Pozostałe konkurencje nie były wcale łatwiejsze. Wymagały od zawodników ogromnej determinacji i wysiłku bowiem zmęczenie fizyczne rosło z każdą godziną zawodów. Po zaciekłej rywalizacji najlepszym plutonem bojowym 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej został: pluton 1. Lęborskiego batalionu zmechanizowanego/7. Brygady Obrony Wybrzeża.

image
Fot. szer. Piotr Pytel
image
Fot. szer. Piotr Pytel
image
Fot. szer. Piotr Pytel

„Na ocenę końcową miał wpływ zarówno czas jak i jakość wykonywanych zadań. Wysiłek żołnierzy podczas zawodów był bardzo duży. Jednak wzajemna motywacja, doskonałe zgranie i wyszkolenie zaowocowało zwycięstwem. Jeden za wszystkich – wszyscy za jednego.” – podsumował dowódca zwycięskiego plutonu.

Komentarze (3)

 1. Emiter

  Brawo moja dywizja ,na Was zawsze moznaliczyc,byly zolnierz 16 batalionu rozpoznawczego ,na Ku Sloncu 40 lat temu.Pozdrawiam kadre i zolnierzy ,

  1. Zawodowy zolnierz

   Kadre i zolnierzy Od ponad 10 lat mamy wojsko zawodowe chcialem przypomniec :)

  2. marian

   To która brygada może wyjechać z koszar bez powoływania rezerwistów? O jednostkach skadrowanych w 100% to Pan pewnie nie słyszał. Poza tym, szeregowy nawet jak zawodowy, i tak nie jest, i nie będzie kadrą dowódczą.

 2. kapral

  Który to pododdział? Który to pododdział? To poddziadział NASZ!!!

 3. Leopardzik

  Chłopaki z Leborka trenuja na plaży cekem pokonania niemieckich grenadierów pancernych Różnica taka ze tamci jeżdżą Marderami i ćwiczą,na ostro z ppk