Reklama

Siły zbrojne

Naddźwiękowe rakiety ze śmigłowców trafią na gąsienice

Fot.Rostech
Fot.Rostech

Rosyjskie siły zbrojne przyjęły na uzbrojenie samobieżny system przeciwpancerny Szturm-SM. Jest to modernizacja starszych pojazdów Szturm-S uzbrojona w naddźwiękowe przeciwpancerne pociski kierowane radiokomendowo 9M120 Ataka. 

Pojazd powstał w moskiewskim KB Maszynostrojenija i jest osadzony na podwoziu popularnego transportera gąsienicowego MT-LB. Starszy wariant Szturm-S wszedł na uzbrojenie w 1979 roku i był wyposażony w pociski 9M114, takie same jakie zastosowano na śmigłowcu Mi-24W.

Szturm-SM został wyposażony w znacznie nowsze pociski rakietowe 9M120 Ataka, stosowane na śmigłowcach Mi-28N/NE i Mi-35M. Rakiety tego typu osiągają prędkość 550 m/s i zasięg ponad 6 km. System jest bardzo wszechstronny ze względu na trzy stosowane w nim rodzaje pocisków. Jest wśród nich nie tylko rakieta przeciwpancerna z tandemową głowicą kumulacyjną, ale również pociski z głowicami: termobaryczną i odłamkową wyposażoną w zapalnik zbliżeniowy. Ten ostatni wariant służy przede wszystkim do zwalczania celów powietrznych, głowica paliwowo-powietrzna sprawdza się doskonale przy zwalczaniu siły żywej i niszczeniu umocnień. Wszystkie pociski są sterowane komendami radiowymi.

Pojazd Szturm-SM przewozi 12 rakiet w wewnętrznym magazynie. System celowniczy składa się z kanału optycznego działającego w świetle widzialnym i w podczerwieni, co umożliwia zwalczanie celów w każdych warunkach.

Wprowadzenie pojazdów Szturm-SM podczas gdy w eksploatacji jest już podobny zestaw Chryzantema-S, uzbrojony w rakiety 9M123 o zbliżonych parametrach i osadzony na nowszym podwoziu wozów BMP-3 wiąże się prawdopodobnie z kwestiami finansowymi i logistycznymi. Na uzbrojeniu znajduje się nie tylko znaczna ilość pojazdów Szturm-S, ale siły zbrojne Federacji Rosyjskiej posiadają również znaczne zapasy części zamiennych i pojazdów MT-LB.

Reklama

Komentarze (2)

  1. ryszard56

    a kiedy my takie???

  2. Podbipięta

    Jak powiedział parę lat temu izraelski generał po ostatnim konflikcie z Libanem/straty Merkav/ Rosyjskie ppk były baaaardzo skuteczne.Zbrójmy się Acanowie,nie tylko na tym forum.Nasza Ojczyzna POLSKA nie może istnieć tylko teoretycznie.Salus Rei Publica SUPREMA EST.

Reklama